Nevypadal tak, jak si ředitele a majitele společností s miliardovým obratem představujeme. Jiří Písařík nebyl klasický „kravaťák“ a do práce prý docházel stále méně často. Jeho vášní se v posledních letech staly vytrvalostní závody, kterých se účastnil ve svém červeném Ferrari. Legenda praví, že po jisté době zavítal do práce, podíval se na vývoj cen elektřiny a plynu a došlo mu, že jeho podnikání v energetice končí.
Ještě před pár měsíci to vypadalo, že Bohemia Energy vlastněná Jiřím a Hanou Písaříkovými je hodně efektivní stroj na peníze. Jen za rok 2019 vydělala 486 milionů korun po zdanění, loni to bylo dokonce 647 milionů korun. Dalších 144 milionů korun vytvořila na čistém zisku dceřiná Comfort Energy a 153 milionů další dcera Europe Easy Energy. Celá skupina měla v loňském roce tržby přes 23 miliard korun.
Základ podnikání Bohemia Energy byl následující: nakoupit levně elektřinu na donedávna přebytkovém spotovém trhu a obratem ji prodat domácnostem. Nové zákazníky firma lákala na nízké ceny, těm ostatním již napařila vysokou marži. Tento byznysplán vycházel až do letošního podzimu, kdy ceny elektrické energie a zemního plynu začaly z mnoha důvodů růst do extrémních hodnot.
Dopadlo to špatně. Vedení Bohemia Energy nejprve rozhodlo o výrazném zdražení dodávek elektrické energie a plynu. Evidentně to nestačilo, krátce poté došlo na ukončení činnosti firmy a převod zákazníků k dodavatelům poslední instance. Statisíce domácností si tuto zimu za elektřinu a plyn výrazně připlatí. Pouhý jeden den před kolapsem jste mohli vidět v televizi reklamní spot s Markem Danielem a Pavlem Liškou, lákají k převodu energií k Písaříkově firmě.
Bohemia Energy v posledních letech nevyplácela dividendy a lze předpokládat, že o vydělané peníze přišla v posledních měsících při nákupu stále dražších energií. Vlastníci si vyplatili dividendu ve výši 1,6 miliardy korun v roce 2014, pak už nic. Jediný další známý převod větší sumy peněz z firmy ven se odehrál v roce 2012, kdy si jednatelé Jiří a Hana Písaříkovi vyplatili odměnu v celkové výši téměř 285 milionů korun.
Rozbitý oligopol a nové zlozvyky
Dnes 44letý Jiří Písařík založil své podnikání na legislativní novince platné od ledna roku 2006. Energetický zákon tehdy přiznal domácnostem právo změnit svého dodavatele elektřiny. V té době existoval. na trhu oligopol tří dodavatelů, jejich marže byly vysoké. Bohemia Energy byla prvním alternativním dodavatelem, která na pozice regionálních monopolů zaútočila nabídkou levnější elektřiny (a později také zemního plynu).
V prvních letech to šlo po dobrém, lidé na nabídku levnější energie reagovali pozitivně. Strategii Bohemia Energy napodobily další firmy – Centropol Energy, Lama Energy a jiné. Až později se naplno projevily negativní dopady, které napáchalo řádění najatých podomních prodejců. Ti získávali klienty i s pomocí zavádějících či lživých informací.
Písaříkova firma byla průkopníkem v oboru podomního prodeje energií, a nejen v tom. Jako první zavedla dodatečné poplatky, jako například 5000 korun za předčasné vypovězení smlouvy. Další inovací bylo zavedení rozdílných ceníků – levnějších pro nově získané zákazníky a dražší pro lidi, kteří už u Bohemia Energy byli rok či déle.
Když jedna firma nestačí
Písařík založil ještě druhou energetickou firmu Comfort Energy, další podniky koupil od původních zakladatelů. V létě roku 2013 převzal kmen zákazníků od konkurenčních firem České Energetické Centrum a České Energetické Centrum Jih, za kterými stál svérázný polský byznysmen Robert Zagoždžon. Jeho společnosti se na českém trhu „proslavily“ nejhoršími podrazy na zákazníky, za které je pokutoval Energetický regulační úřad.
Další akvizice se odehrála v listopadu 2015, kdy manželský pár Písaříkových koupil firmu Europe Easy Energy. Získal tím firmu, která na šla na věc trochu jinak. Zákazníky získávala díky nízkým cenám, kterými vynikala v internetových srovnávačích, a také aktivní účastí v elektronických aukcích energií pro větší skupiny domácností.
V létě roku 2018 následovalo odkoupení firmy Amper Market, kterou do té doby většinově vlastnil podnikatel Jan Palaščák. Amper Market se zaměřoval více na firemní klientelu a přednostně nakupoval zelenou energii. „Chci se omluvit za komplikace klientům Amper Market, eventuálně Europe Easy Energy. Amper Market jsem Bohemia Energy v roce 2018 prodal se stoprocentně nakoupenou elektřinou,“ uvedl na Twitteru Palaščák v reakci na krach skupiny Bohemia Energy. Amper Market jako jediný z Písaříkových firem zatím neskončil, ve hře je prodej či převzetí jeho odběratelů.
Jistý reputační problém může mít kvůli pádu Bohemia Energy Česká spořitelna. V srpnu 2012 založila firmu Energie ČS, která klientům spořitelny nabízela dodávku levnější elektřiny a plynu. Jenže v loňském říjnu Česká spořitelna svého dodavatele energií prodala Písaříkovi. Energie ČS je jednou ze čtyř firem, které zkolabovaly spolu s Bohemia Energy.
Mezi klienty spořitelny, kteří přešli k Energii ČS, to vyvolalo kritické reakce na sociálních sítích. Česká spořitelna ke kauze vydala jen stručnou uklidňující reakci: „Jsme připraveni poskytnout radu a pomoc všem klientům naší bývalé dceřiné společnosti Energie ČS, která je nyní dceřinou společností Bohemia Energy.“
Nejdřív konec na Slovensku, pak v Česku
Bohemia Energy si vyzkoušela také zahraniční expanzi. U východních sousedů založila dceřinou firmu Slovakia Energy a zopakovala byznys model známý z Česka. Tedy lákání domácností a malých firem k přepisu elektřiny a plynu k novému dodavateli s využitím podomního prodeje. Postupně zde získala 308 tisíc zákazníků (či přesněji řečeno odběrných míst).
Na Slovensku to Písaříkova firemní skupina vzdala již na konci září. Jak oznámil tamní energetický regulátor, Slovakia Energy požádala o zrušení licence na podnikání v elektroenergetice a plynárenství. Na Slovensku to vyvolalo vlnu kritických reakcí. „Třináct let tu velmi slušně vydělávali a dojili slovenské spotřebitele, ale nenakupovali energii do budoucnosti. Takto jednají spekulanti a ne solidní podnikatelé, kteří tu chtějí dlouhodobě působit,“ řekl k tomu ministr hospodářství Richard Sulík.
Stejný scénář se o dva týdny později odehrál i v Česku. Bohemia Energy se čtyřmi dceřinými podniky oznámila, že už neunese tíhu rostoucích cen energií a že na trhu končí. Stovky tisíc zákazníků přecházejí k dodavatelům poslední instance, u nichž budou platit až čtyřikrát vyšší ceny než v minulých letech. Hlavní obětí neodpovědného přístupu „závodníka“ Písaříka tak budou lidé, kteří se nechali v minulosti nalákat na zdánlivě levnější elektřinu a plyn.
David Tramba