Neděle, 17. října, 2021

Podnikatel, který stál za firmou Save Max i energošmejdy, chystá revoluci ve vodárenství

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Společnost Blue Boson je game changer v oblasti energetiky, hospodářství a ochrany životního prostředí. Tedy aspoň se za něj považuje. Její příběh nicméně připomíná kauzu baterií HE3DA. Najdeme zde podobné indicie – velikášské vize, technologie jak ze světa sci-fi a kontroverzní osoby za projektem.

Blue Boson chce zveřejnit více o svých plánech na tiskové konferenci, kterou svolala na dnešní odpoledne do hotelu Hilton Prague. Údajně má převratnou technologii pro obor vodárenství, kterou na svém webu popisuje slovy „kvantová fyzikální úprava kapalin, včetně zpracování vody bez použití chemikálií,které přináší dvojciferné úspory energie a environmentální revoluci.“ Na webu s též se chlubí partnerstvím s několika univerzitami a francouzským energetickým koncernem Engie.

Hlavní postavou za tajemnou společností Blue Boson je polský byznysmen Robert Zagoždžon (či v originále Zagożdżon). Má celou řadu aktivit v zemích střední Evropy. Z pohledu českého čtenáře budou nejzajímavější jeho aktivity u nás, spojené se jmény společností Save Max International a České Energetické Centrum. Aspoň stručně si je představme v následujících odstavcích; příliš pozitivní příběhy to tedy nejsou.

Guru podomního prodeje

Skupina firem začínajících slovy Save Max začala na českém trhu působit v roce 2004. Zaměřila se na přímý prodej. Pod tímto názvem se v praxi skrývá vnucování různých nabídek lidem (vyšší tarif u mobilního operátora, investiční životní pojištění, změna dodavatele elektřiny či plynu), zpravidla formou pouličního či podomního prodeje. Ten zajišťují najatí „obchodní zástupci“, placení podle počtu uzavřených smluv.

Pět firem ze skupiny Save Max působí v Česku dodnes, ale už s jinými vlastníky. Zagoždžonova firma Save Max International se z nich stáhla během let 2009 a 2010. Ostatně je na prodej i korporátní bývalá webová adresa savemax.eu; za nabízených 699 eur ji nikdo nechce.

Pozvánka na tiskovou konferenci tajemné firmy Blue Boson. Zdroj: Blue Boson Slovakia & Czech Republic

Od roku 2010 se Zagoždžon v Česku zaměřil na rozjezd společnosti České Energetické Centrum (ČEC), která začala jako alternativní dodavatel nabízet zákazníkům elektřinu a plyn. Opět spoléhala hlavně na najaté podomní prodejce. Spolu se sesterskou ČEC Jih do konce roku 2012 získala 78 tisíc odběrných míst na elektřinu a 50 tisíc na zemní plyn. Pak se růst zastavil.

Působení firem ČEC a ČEC Jih mělo k etickému podnikání daleko, o čemž svědčí pokuty udělené Energetickým regulačním úřadem – třeba za padělání smlouvy nebo za nátlak na zákazníka. Během druhého pololetí roku 2013 obě firmy z trhu zmizely. Celé portfolio zákazníků ČEC totiž koupila konkurenční společnost Bohemia Energy podnikatele Jiřího Písaříka.

Matoucí názvy firem

Pokud vám zkratka ČEC připomíná jiného, známějšího dodavatele, nebude to náhoda. Podobnými hrátkami je totiž Robert Zagoždžon pověstný. Jak uvedly v březnu 2017 Hospodářské noviny, Zagoždžon měl v Polsku velké plány se společností Energia dla firm (Energie pro firmy). Její zkratka Edf byla značně matoucí, protože pod zkratkou EDF si snad každý v oboru energetiky vybaví největšího výrobce elektřiny ve Francii – Électricité de France.

Kromě Zagoždžonovy podnikatelské historie a druhé kariéry v roli kouče a lektora je zde ještě reálnost nabízené technologie, nad kterou někteří oslovení odborníci s technickým vzděláním nevěřícně kroutí hlavou. Mnohým se tak vybaví příběh „revolučních“ českých baterií HE3DA, které ani rok po deklarovaném zahájení sériové výroby stále nejsou k sehnání.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter