Ruský Rosatom dnes zahájil stavbu rychlého reaktoru čtvrté generace, chlazeného roztaveným olovem. Nový typ reaktoru s názvem BREST-OD-300 vyroste v areálu podniku SCHK v Seversku v Tomské oblasti. Získává tak náskok oproti společnostem ze Spojených států či Kanady, které výstavbu reaktorů čtvrté generace spustí až o několik let později.
Zařízení bude mít elektrický výkon 300 megawattů, hotové má být na konci roku 2026. Stane se součástí zkušebního energetického komplexu, který zahrnuje také linku na výrobu jaderného paliva pro tento typ reaktoru a linku na přepracování použitého paliva. Uran a plutonium se budou po recyklaci vracet zpět do reaktoru a díky využití uranu 238 bude – na rozdíl od fungování současných reaktorů druhé a třetí generace – maximálně zužitkována uranová ruda.
„Přepracováváním použitého paliva se palivová základna jaderné energetiky stane prakticky nevyčerpatelnou. Navíc z budoucích generací sejmeme nutnost ukládat hromadící se jaderné palivo do hlubinných úložišť. Půjde o vůbec první praktickou ukázku jaderného zařízení, které splňuje principy udržitelného rozvoje, a to z pohledu ekologie, dostupnosti, spolehlivosti a efektivity využití přírodních zdrojů,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel ruské korporace Rosatom Alexej Lichačov.
Díky své konstrukci bude mít reaktor BREST velmi vysokou inherentní bezpečnost, což znamená, že většina těžkých havárií je prakticky vyloučena. „Díky své konstrukci nemusí mít reaktor lapač taveniny a velký objem bezpečnostních systémů. Integrální konstrukce a fyzikální vlastnosti aktivní zóny zcela vylučují to, že by došlo k havárii, během které by bylo nutné evakuovat obyvatelstvo,“ říká ředitel Projektového oddělení Proryv Vjačeslav Peršukov.
Nová generace reaktorů láká Američany i Čechy
Rychlé reaktory čtvrté generace mají přinést několik výhod oproti lehkou vodou chlazeným reaktorům, které se dnes nacházejí třeba v Dukovanech a Temelíně. Díky uzavřenému palivovému cyklu mají vytvářet minimum jaderného odpadu ze svého provozu. Při svém provozu si totiž rychlý reaktor vyrábí jadernými reakcemi nové palivo. Ve hře je i možnost využít přepracované palivo z lehkovodních reaktorů.
Zájem o tuto technologii v posledních letech roste hlavně ve Spojených státech. Podle dohody z počátku března letošního roku postaví americký startup X-Energy svůj první reaktor čtvrté generace Xe-100 v areálu jaderné elektrárny u Richlandu ve státě Washington. Již letos chce dokončit design reaktoru a za čtyři roky má začít stavět. Konkurenční Kairos Power uzavřel více než měsícem smlouvu s Tennessee Valley Authority (TVA) o výstavbě reaktoru Hermes, umístěn bude v areálu národního výzkumného centra Oak Ridge.
Vývojem reaktorů čtvrté generace se zabývají i výzkumní pracovníci v České republice. Ve společnosti ÚJV začali letos pracovat na heliem chlazeném vysokoteplotním reaktoru HeFASTo. Dceřiná firma ÚJV – Centrum výzkumu Řež – již pátým rokem vyvíjí malý modulární reaktor s názvem Energy Well. Jedná o poměrně malé zařízení s elektrickým výkonem osm megawattů, které má být připravené pro komerční využití okolo roku 2030.
David Tramba