Air Bank, Home Credit, O2 Czech Republic, CETIN, TV Nova, Škoda Transportation, PPF banka, O2 Arena a k tomu významné podíly v Mall Group, Heurece, CzechTollu a nově i v bance Moneta. Tak vypadá přehled majetku o víkendu zesnulého českého byznysmena Petra Kellnera na domácím českém trhu. Ještě vyšší hodnotu mají aktivity Kellnerovy skupiny PPF v zahraničí, hlavně v oboru spotřebitelských půjček, telekomunikací a komerčních nemovitostí.
Hodnotu majetku Petr Kellner odhadl magazín Forbes v loňském roce na 293 miliard korun, žádný jiný Čech zatím hranici 100 miliard nepřekonal. Kellner byl významným hráčem v na mezinárodním měřítku; v globálním přehledu Forbesu mu patřilo úctyhodné 68. místo. Kellnera lze označit za vítěze kuponové privatizace v 90. letech. Na rozdíl od mnoha tehdejších konkurentů svěřený privatizační fond nerozkladl ani nepřivedl k bankrotu, ale využil jej jako odrazový můstek k vytvoření úspěšné investiční skupiny.
Jak jsme uvedli v ranních hodinách, nejbohatší Čech zahynul v sobotu 27. března při pádu vrtulníku na Aljašce. Letecké neštěstí nedaleko městečka Palmer potvrdila aljašská policie. Při pádu zahynuli i další čtyři lidé včetně pilota. K nehodě došlo při heliskiingu, kdy vrtulník vynese lyžaře na kopec, který pak freeridem sjíždějí. Pojďme si aspoň stručně připomenout zásadní momenty v podnikatelské kariéře Petra Kellnera.
Jako jeden z mnoha mladých a dravých byznysmenů vstoupil v roce 1991 do kuponové privatizace s fondem PPF. Brzy mu došlo, že nemá smysl tříštit pozornost mezi drobné podíly v mnoha akciových společnostech, ale že se má zaměřit na jednu zajímavou kořist. Tou se stala Česká pojišťovna. Kellner byl tehdy zřejmě první, kdo využil novinku – nákup akcií prostřednictvím holdingu se sídlem v Nizozemsku. Této zemi zůstal věrný dodnes. PPF má stále sídlo v Amsterdamu a těží tak z výhod v oblasti daňové soustavy, efektivních institucí a ochrany investic, které Nizozemsko nabízí.
Životní obchod s pojišťovnou Generali
PPF ovládla Českou pojišťovnu až v letech 2000 a 2001, kdy odkoupila podíly držené krachující bankou IPB a státním Fondem národního majetku. Miliardové zisky a dividendový příjmy z pojišťovny umožnily Kellnerově investiční skupině další růst, v první fázi se zaměřil na pojišťovací trh ve střední a východní Evropě. A také na spotřebitelské půjčky. Home Credit začal na českém trhu působit v roce 1997, později expandoval na Slovensko (1999), do Ruska (2002), Kazachstánu (2005), Číny (2007) a následně i dalších zemí. Působení v Rusku a Číně prošlo řadou vzestupů a pádů, hlavně v závislosti na náladách tamních politiků a regulátorů. Řada komentátorů dávala snahu o zlepšení vztahů s Ruskem a Čínou za premiérů Petra Nečase, Jiřího Rusnoka a Bohuslava Sobotky do souvislosti s byznysovými zájmy PPF na východních trzích.
V lednu 2008 uzavřel nejbohatší Čech svůj životní obchod – majoritní podíl v pojišťovací skupině prodal italské společnosti Generali. V první fázi odprodal 51 procent akcií za 1,1 miliardy eur. Zbývajících 49 procent prodal Italům v letech 2013 a 2015, dohromady za 2,52 miliardy eur. Získaných zhruba 73 miliard korun z prodeje skupiny pojišťoven využila PPF k expanzi v nových oborech – v telekomunikacích, energetice a komerčních realitách. Mezi zajímavosti patří nákup ruské zemědělské velkofarmy RAV Agro, hospodařící na 66 tisících hektarech půdy.
Časově omezené bylo působení v energetice. Petr Kellner vstoupil v roce 2009 jako finanční investor do nově založeného Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Držel zde 40procentní podíl, zbytek měla skupina J&T a Daniel Křetínský. Krátce poté, co EPH uskutečnilo svou největší transakci – odkup skoro polovičního podílu ve slovenských plynovodech, se však PPF z energetiky stáhlo. Roli v tom sehrál i tehdejší pád cen elektřiny a nejistota okolo budoucnosti oboru. PPF svůj podíl v roce 2014 prodalo za zhruba 30 miliard korun, mimochodem se ziskem 25 miliard korun.
Naopak dodnes je PPF aktivní v oboru telekomunikací. Na podzim roku 2013 Kellnerova skupina koupila za 63,6 miliard Kč dvoutřetinový podíl ve společnosti Telefónica Czech Republic (nyní O2 Czech Republic). V březnu roku 2018 následoval další velký nákup, tentokrát se jednalo o telekomunikační podniky v Maďarsku, Srbsku, Bulharsku a Černé Hoře. Původním vlastníkem byl norský Telenor, kterému PPF zaplatila 2,8 miliardy eur (71 miliard korun).
Expanze do médií, strojírenství a bankovnictví
Poměrně pestrou historii má podnikání PPF v mediální branži. Televizní stanici Nova vlastnila již v letech 2002 až 2005, kdy ji – za výhodnou cenu a s motivací zbavit se nepříjemných tlaků ze strany politiků – prodala americké mediální společnosti CME. S odstupem let Petr Kellner neodolal a vstoupil podruhé do stejné řeky. Po dlouhém vyjednávání a schvalování transakce je od října loňského roku znovu majitelem TV Nova; spolu s ní získal další televizní stanice skupiny CME ve střední a jihovýchodní Evropě.
Podnikání skupiny PPF se neobešlo bez několika afér a kontroverzí. Jednoznačně na pochvalu je však kapitálový vstup do společnosti Škoda Transportation. Plzeňský výrobce kolejových vozidel byl oslaben po letech krkavčího přístupu bývalých majitelů okolo miliardáře Tomáše Krska, kteří si nechali vyplácet vysoké dividendy a omezili investice na minimum. PPF se stala novým vlastníkem plzeňské Škodovky v dubnu 2018 (kupní cena dosáhla 326 milionů eur, tedy 8,3 miliardy korun). Krátce poté spustila masivní investiční program, zaměřený na modernizaci a rozšíření výroby, zahrnující i vznik stovek nových pracovních pozic.
Za poslední velký byznysový záměr Petra Kellnera lze označit pokus ovládnout banku Moneta Money Bank, a to kombinací nákupu akcií na burze a fúze s Air Bank a českou divizí Home Creditu. První pokus v roce 2018 nevyšel kvůli odporu většiny akcionářů Monety. Druhý, aktuální pokus vypadá mnohem nadějněji. Podle nedávné zprávy odkoupí PPF přes 141,7 milionu akcií v hodnotě 11,3 miliardy korun. Spolu s podílem, který vlastnila již dříve, bude mít v Monetě podíl 28,36 procenta. Nákup akcií bude vypořádán poté, co jej schválí Česká národní banka.
David Tramba