INZERCE

Ventilátory vyvinuté v ČR pomáhají v řadě nemocnic i sociálních zařízení. Foto: BTL

Největší soukromý dárce přístrojů pro boj s Covidem v ČR? Firma vyrábějící je v Benešově

Více než deset milionů respirátorů a 800 plicních ventilátorů již vyrobila od začátku pandemie koronaviru dnes již globální firma českého původu – skupina BTL. Do českých a moravských zdravotnických a sociálních zařízení doposud věnovala 300 plicních ventilátorů a 125 tisíc respirátorů. To ji řadí do čela soukromých dárců plicních ventilátorů v ČR.

Na 200 plicních ventilátorů putovalo loni na podzim do oblastních nemocnic po celé republice, další stovku ventilátorů poslala firma BTL z Benešova, která je předním světovým výrobcem zdravotnické techniky pro fyzikální terapii, kardiologii a estetickou medicínu, prostřednictvím ministerstva zdravotnictví fakultním nemocnicím.

Plicní ventilátory i respirátory loni v rekordním čase vyvinula a certifikovala, aby pomohla řešit akutní problém s nedostatkovým zbožím ve zdravotnictví.

O certifikacích nových výrobků jsme nedávno mluvili s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Petrem Očkem

„Zrychlení certifikace je klíčem pro uvádění nových produktů na trh,“ říká Havlíčkův náměstek Očko. Chce propojit zkušební ústavy a akademickou sféru

Výrobní hodnota darů více než 30 milionů korun

Celková hodnota daru ve výrobních cenách činila 30 milionů korun. Tuzemským zdravotníkům věnovala firma BTL navíc také 100 tisíc respirátorů a dalších 25 tisíc zamířilo před Vánoci do domovů pro seniory v rámci projektu Ježíškova vnoučata.

Plicní ventilátor BTL-606 vytvořili čeští inženýři v rekordním čase za pouhé čtyři měsíce loni na jaře na základě volné licence globální americké firmy Medtronic. Přístroj je multifunkční a díky tomu ho nemocnice mohou používat i následně nejen při léčbě onemocnění Covid-19. Do února plánuje skupina BTL vyrobit zhruba 1000 ventilátorů. „Začali jsme je vyrábět z toho důvodu, abychom mohli něčím dlouhodobě přispět při léčbě koronaviru,“ přiblížil ředitel BTL Tomáš Drbal.

Sofistikovaný přístroj, který nabízí až pět režimů a umožňuje využití podle stavu pacienta – umí vytvářet tlakový kyslík do masky, asistuje při dýchání a další varianty dýchání za pacienta. Oproti jiným plicním ventilátorům se může používat například i v sanitkách. Tržní cena jednoho ventilátoru se pohybuje kolem 250 tisíc korun.

Také respirátory BTL jsou vysoce funkční a poptávka po nich roste i v zahraničí, proto firma musela zvýšit jejich výrobu. „Jednoduše se používají díky elastickým gumičkám, které netahají za uši. Unikátní tvar umožňuje, že se respirátor nelepí na obličej a člověk má dost prostoru pro pohodlné mluvení,” doplňuje Drbal. Celkové náklady na vývoj a výrobu vyšly firmu na 60 milionů korun, u plicních ventilátorů činily 15  milionů Kč a u respirátorů 45 milionů Kč.

Skupina BTL, která vznikla v roce 1993 v Benešově zaměstnává přes 1.700 lidí ve více než 55 zemích světa. V roce 2019 dosáhla obratu přibližně 8 miliard korun. Nejsilnějšími cílovými trhy jsou Spojené státy, Evropa a Asie.

Jiří Reichl