Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET dnes otevře své brány široké veřejnosti. Kromě bojových ukázek před pavilonem P brněnského výstaviště bude malé i velké zájemce lákat technika vystavená v tomto pavilonu. Nepřehlédnutelným exponátem je bojové vozidlo pěchoty ASCOD výrobce General Dynamics European Land Systems (GDELS), které je vážným uchazečem o největší armádní zakázku v historii, kterou je pořízení 210 bojových vozidel pěchoty za odhadovanou cenu 53 miliard korun.
Bojové vozidlo pěchoty Ascod umístěné na stánku firmy General Dynamics European Land Systems (GDELS) v pavilonu P brněnského výstaviště upoutá návštěvníky zbrojařského veletrhu IDET velkou českou vlajkou na svém boku. Lidé stojící za projektem by však rádi, aby se vlajka zmenšila do kulatého armádního znaku s českými symboly. Ascod je totiž jedním ze čtyř bojových vozidel pěchoty, jejichž výrobci se ucházejí o dodávky pro českou armádu v největším tendru historie, jehož cena je cca 53 miliard korun. Ministerstvo obrany a Armáda ČR poptávají celkem 210 bojových vozidel pěchoty nejhrůznějších modifikací. Nahradit by měly známá “bévépéčka“, která již mnoho let přesluhují.
General Dynamics již dodává české armádě kolové obrněné transportéry Pandur, které neustále vyvíjí a zdokonaluje zejména v oblasti bezpečnosti posádky a technologické výbavy. Při představení nové verze vozidla Ascod na veletrhu IDET byly promítnuty záběry z testování vozidla v terénu. GDELS na veletrhu IDET představí nejnovější verzi BVP ASCOD, která může být vybavena jak osádkovou, tak bezosádkovou věží. Díky univerzálnosti podvozku ASCOD je společnost GDELS schopná dodat vozidlo přizpůsobené na míru specifickým požadavkům české armády, a to nejen ve verzi bojového vozidla pěchoty, ale ve všech požadovaných variantách.
Ředitel pro mezinárodní obchod General Dynamics Jens Bauer při představení uvedl, že vozidlo může mít věž v osádkové i bezosádkové variantě, která je vybavena kanónem Bushmaster ráže 30 mm a přepraví až osmičlenné družstvo vojáků. Výrobcem věže, který na projektu s GDELS spolupracuje, je jeden z lídrů izraelského obranného průmyslu, společnost Elbit Systems. Když Elbit Systems oznamoval vstup na český trh a zájem spolupracovat na výrobě Ascodu. Podrobně jsme o tom informovali v lednovém textu Největší izraelská zbrojovka chce dodávat věže bojových vozidel pěchoty pro českou armádu. Spolupráci s českými firmami Elbit stvrdil podpisem dohody o spolupráci s firmou Excalibur Army, patřící do holdingu Czechoslovak Group. V případě, že by si vedení ministerstva obrany a armády vybralo ve zmiňované zakázce vozidlo Ascod, věže by se vyráběly pod izraelským dohledem v České republice.
Kromě toho se zástupci firmy potkali s odborníky z více než řiceti českých firem a institucí, které budou zahrnuty do průmyslové spolupráce v případě, že ASCOD zvítězí v soutěži Ministerstva obrany ČR. V rámci brněnské výstavy budou podepsána i memoranda o porozumění a spolupráci s akademickými institucemi ČVUT a CEITEC.
Nenápadná firma ze Starého Města u Uherského Hradiště má dodávky do nových BVP téměř jisté
Zajímavým vystavovatelem v pavilonu P, který ale nepoutá tolik pozornosti je firma RayService. Lze o ní říct, že v největším armádním tendru „má své jisté“. Specializuje se totiž na dodávky kabeláží do řídících systémů a jelikož je lídrem oboru, tak s jejími dodávkami pravděpodobně počítají všichni uchazeči o dodávku bojových vozidel pěchoty české armádě. Velký důraz bude totiž v tendru kladen na co největší zapojení českých a moravských firem do této zakázky. Několikrát jsme psali o tom, že vedení ministerstva obrany i armády požaduje spolupráci se státním podnikem VOP, při zahájení konzultací se čtyřmi výrobci pásových transportérů bylo sděleno, že požadovaný podíl je 40 %. Na to, aby co bylo zapojení domácího strojírenského průmyslu do obřího armádního tendru co největší, hodlá dohlédnout Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.
Její prezident Jiří Hynek byl na veletrhu IDET logicky v jednom kole, na chvíli se dokonce ujal role kmotra, když dohlédl na podepsání globální dohody o spolupráci právě mezi společností Ray Service a předním světových výrobcem zbraňových věží pro pozemní techniku John Cockerill Defense (dříve CMI Defence), která byla založena již v roce 1872 v Belgii a je jednou z nejuznávanějších firem v oboru. Ray Service byl tímto uznán jako partner s přidanou hodnotou pro design i vývoj a zároveň byl zapojen do globálního dodavatelského řetězce John Cockerill Defense (nadále JCD). Firmě ze Starého Města u Uherského Hradiště se tak otevřely opravdu globální možnosti zbrojařského průmyslu.
„Podepsaná dohoda jde nad rámec běžné smlouvy o zapojení do dodavatelského řetězce. Základy, které jsme dnes postavily, nám umožňují fungovat jako skuteční partneři. Ray Service nebude pouhým subdodavatelem, ale vyroste v součást týmu JCD; bude se podílet na designu i konstrukci a konzultovat otázky materiálu I specifikací výrobku. Partnerství nezávisí na realizaci žádného projektu v ČR a je globální povahy,“ řekl k podpisu smlouvy Bear Midkiff, viceprezident pro prodej a marketing v regionu Střední a Východní Evropy John Cockerill Defense. Pavel Trubačík, vedoucí marketingu společnosti Ray Service, dodal: „Naše společnost uzavírá strategická partnerství s předními světovými podniky obranného průmyslu s cílem lokalizovat výrobu špičkových produktů do České republiky. Vzniká tím přidaná hodnota pro českou ekonomiku a v případě obranných projektů pro domácí ozbrojené síly se snižuje závislost na dodávkách ze zahraničí. Jsme hrdi na to, že jsme se dokázali stát partnerem i pro tak významnou a renomovanou společnost, jako je John Cockerill Defence.”
Jiří Reichl