Přijetí vůbec prvního celoevropského nařízení, který významně ochrání zemědělce a drobné podnikatele před nekalými praktikami velkých hráčů, dnes potvrdil na svém zasedání ve Štrasburku Evropský parlament.
Evropskou směrnici proti nekalým praktikám v dodavatelsko-odběratelských řetězcích dnes odhlasovali europoslanci na svém plenárním zasedání ve Štrasburku. U zrodu směrnice stála česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která v roce 2016 v usnesení Evropského parlamentu vyzvala Komisi, aby konečně předložila legislativní návrh celoevropského minima pravidel, která omezí zneužívání nerovného postavení jednotlivých aktérů dodavatelsko-odběratelského řetězce.
„Za necelé tři roky se podařilo od píky vypracovat a přijmout předpis, který ochrání slabší stranu před rušením objednávek na poslední chvíli, jednostrannými změnami smluv nebo odkládáním plateb. Zemědělci a drobní podnikatelé už se nebudou muset bát odvetných opatření ze strany supermarketů, protože v případě stížností jim bude garantováno zachování důvěrnosti, a to i v případech napříč různými státy EU,“ komentuje přijetí směrnice europoslankyně Sehnalová.
Mezi členskými státy v Bruselu k hlavním zastáncům celoevropského předpisu patřila Česká republika, reprezentovaná ministerstvem zemědělství.
„Jsem rád, že se toto společné úsilí podařilo. V České republice řadu problémů už teď řeší zákon o významné tržní síle. Nicméně nová celounijní pravidla přinesou sjednocení základní ochrany dodavatelů před nekalými obchodními praktikami odběratelů. Naším hlavním cílem je posílit postavení výrobců vůči obchodním řetězcům,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
„Nekalé obchodní praktiky některých řetězců mohou jinak zdravé a životaschopné dodavatele dohnat ke krachu. I české firmy si stěžují na nevýhodné podmínky, na které musí přistoupit, pokud chtějí dodávat své zboží do obchodních řetězců. Deset nekalých obchodních praktik, k nimž dochází v zemědělském a potravinovém řetězci, bude do dvou let v EU zcela zakázáno, šest dalších bude povoleno jen při výslovném souhlasu obou stran. To je výsledek dnešního hlasování Evropského parlamentu, které jsem podpořila,“ říká europoslankyně ANO Dita Charanzová, místopředsedkyně Výboru pro jednotný trh a ochranu spotřebitele (IMCO) s tím, že je to pro ni cesta, jak podpořit menší domácí dodavatele, zlepšit jejich pozici na trhu a umožnit jim přístup do obchodních řetězců. Pro řadu firem je vstup na tento segment téměř nemožný právě kvůli nerovnému vztahu, kdy jsou nuceny přistoupit diktované podmínky.
Státy EU budou moci v úpravě jít dále nad rámec společných pravidel a nově přijatou směrnici proti nekalým obchodním praktikám libovolně zpřísnit. V České republice již v této oblasti vztahy reguluje zákon o významné tržní síle. Členské státy nyní budou mít 30 měsíců na to, aby evropskou legislativu začaly uplatňovat.
-chl-