Vedení Ústavu pro studium totalitních režimů pokračuje v pokusech o zpackanou rekonstrukci svého sídla na pražském Žižkově. Uzavřelo další dvě miliónové smlouvy. Server Hlídač smluv také upozornil na to, že mají úředníci ústavu nepořádek ve smluvní dokumentaci.
Ne, v titulku si opravdu neděláme legraci. Poté, co totálně zkrachovala nákladná rekonstrukce Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), byla budova v pražské Siwiecově ulici před několika týdny oděna do elegantního hávu z OSB desek a bílé lešenářské sítě. Zakázku na zakonzervování sídla ÚSTR získala společnost s ručením omezeným Cool trade engineering z kladenských Kročehlav. Firma má přitom v obchodním rejstříku uvedeny jako předměty činností montáž, opravy a rekonstrukce chladících zařízení a tepelných čerpadel a výrobu, instalaci, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení. Zakonzervování bývalého komunistického Prognostického ústavu stojí podle smlouvy z Hlídače smluv 3 569 198 korun s DPH.
Cena za zakonzervování kostry budovy ÚSTRu se oproti vypsání zakázky zvedla téměř o polovinu. „Co se týče smlouvy o dílo na zakonzervování objektu ÚSTR, jedná se o zakázku malého rozsahu, která se neřídí zákonem č. 134/2016 Sb., nicméně byla vypsána jako otevřená. Zakázka na zakonzervování objektu nebyla vypsána s nižší cenou, cena se nevypisuje. Jde o odhad hodnoty veřejné zakázky, který byl v tomto případě nižší než cena vzešlá z otevřeného výběrového řízení. Firma, která ve výběrovém řízení uspěla, disponuje nezbytnou odborností k provedení zakázky,“ odpověděla na otázky Ekonomického deníku mluvčí ústavu Darja Čablová. Soutěže se podle ní účastnili dva uchazeči.
Ústav pro studium totalitních režimů počátkem února zveřejnil také vítěze výběrového řízení znějícího: „Smlouva o dílo – Projektová dokumentace pro rekonstrukci sídla ústavu“. Tuto zakázku získala společnost s ručením omezeným B.B.D.
Cena kontraktu byla vyčíslena 8 875 000 bez DPH. Nová smlouva na projekt rekonstrukce byla vypsána jako otevřený tendr v režimu zákona o veřejných zakázkách. Soutěže se dle informací z ÚSTR účastnilo sedm uchazečů. „Úspěšní uchazeči v obou případech nabídli nižší cenu a kratší dobu zhotovení,“ uvedla dále mluvčí ÚSTR Čablová.
Vedení ÚSTR nyní po vystěhování z objektu na Evropské ulici v Praze 6 sídlí v Domě odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla, kde může z oken vidět výsledky svého dosavadního úsilí o rekonstrukci nemovitosti. Většina historiků ÚSTR dočasně sídlí v budově Archivu bezpečnostních složek v Praze – Braníku.
Na rekonstrukci budovy ÚSTR, a s ní související aktivity, tak padlo dle informací tiskového odboru ústavu dosud téměř 60 miliónů korun bez DPH. Obnova sídla, která měla být dávno dokončena, byla ale vloni pozastavena. V podstatě jen krátce po zahájení, demontováno bylo opláštění budovy a budova měla být zbavena azbestu. Zůstalo jen holé torzo socialistickými staviteli zbudovaného domu.
Vedení ústavu se snažilo odstrojenou nosnou konstrukci budovu ústavu na zimu rychle zabezpečit. Vyhlásilo tedy rychlý tendr na zakonzervování objektu. Jenže dům byl zakonzervován až v půlce zimy. „Předmětem veřejné zakázky jsou stavební práce – zakonzervování objektu ÚSTR. Latě 40×60, sítě, dveře včetně kování a zámků atd. viz. přílohy,“ bylo možné se dočíst na serveru České zakázky. Cena zakázky byla odhadnuta na dva milióny korun.
Podrobnosti o zakázce byly k nalezení například na zmíněném serveru Etendry.cz. „Předmětem veřejné zakázky je návrh a provedení zakonzervování objektu Ústavu pro studium totalitních režimů, na adrese Siwiecova 2, Praha 3, 130 00. Objekt má odstrojený obvodový plášť, přičemž je stále napojen na sítě technické infrastruktury. Zadavatel požaduje zakonzervování objektu tak, aby nedocházelo k nežádoucí degradaci konstrukcí vnějšími vlivy a zejména, aby byla zajištěna bezpečnost kolemjdoucích a objekt byl mechanicky a elektronicky zabezpečen proti případnému vnikání nežádoucích osob. Zakonzervování objektu se předpokládá pro dobu 2 – 3 let. Dodavatel na základě své odbornosti navrhne konkrétní funkční trvanlivé technické řešení. Za funkčnost navrženého řešení odpovídá dodavatel,“ stálo ve výzvě k podání nabídky.
Rekonstrukce ÚSTRu by se měla kvůli potížím se statikou a s původně navrženým těžkým opláštěním aktuálně proměnit ve stavbu v podstatě nové budovy. Termín „rekonstrukce“ zůstane jen na papíře kvůli složitým schvalovacím úředně-stavebním procesům. „Do konce roku 2018 bylo do rekonstrukce budovy investováno přibližně 48 milionů korun bez DPH, z toho přibližně 46 milionů bylo za provedenou práci zaplaceno společnosti Strabag,“ zareagovala dále na dotazy Ekonomického deníku Darja Čablová.
Závažné nedostatky
Při pátrání po smlouvách vedení ÚSTR na serveru Hlídač smluv Ekonomický deník narazil také na to, že ústav měl mít v registru smluv sedm dokumentů, obsahujících tak „závažné nedostatky v rozporu se zákonem, že byly velmi pravděpodobně neplatné“. Současně měl ústav dle serveru v registru smluv 26 smluv obsahujících vážné nedostatky.
Mluvčí ÚSTR Darja Čablová ovšem tvrdí, že chyby avizované Hlídačem smluv neznačí chybné záznamy nebo neplatnost smlouvy. „Obecně bych Vám doporučila čerpat z oficiálních zdrojů, což je v tomto případě registr smluv na adrese smlouvy.gov.cz. V případě sedmi smluv, které Hlídač států označuje za neplatné, jde o tři smlouvy, které ze zákona zveřejněny být nemusí, na jejich zveřejnění nemají tedy zákonné lhůty vliv. Dále u některých smluv při zadávání do registru smluv došlo k překlepu v datu zadání, což je zcela jistě naše pochybení, nicméně registr by měl toto pochybení zachytit a signalizovat, ale v těchto případech se tak nestalo. Na základě Vašeho upozornění byly provedeny opravy takovýchto záznamů. Chyba hlášená v ostatních případech neznačí chybný záznam, nebo neplatnost smlouvy,“ tvrdí Čablová. Po upozornění Ekonomického deníku už vedení ÚSTRu do některých smluv evidentně zasáhlo nebo je spíš stáhlo, protože 4. února už byly Hlídačem smluv evidovány závažné nedostatky už jen čtyř smluv z původních sedmi.
Jak Ekonomický deník před časem napsal, skoro celá rekonstruovaná budova ÚSTR bude muset být stržena. Zveřejnil také, že se o tyto aktivity zajímá policie. Stavební experti nyní musí demolici navrhnout tak, aby ÚSTR nemusel žádat o stavební povolení a další potřebné úřední kroky, jež by mohly trvat roky. Takže termín „rekonstrukce“, přestože půjde v podstatě o novou stavbu, bude muset zůstat v podkladech zachován.
Při prověřování rekonstrukce se objevují ale i další podezřelé informace, například o statických posudcích nebo novém požárním posudku. Ten tvrdí, že konstrukce budovy neodolá požáru a do sedmi minut by se dům zhroutil. Dále pak dva zvláštní dodatky. Na základě jednoho by ÚSTR zaplatil Strabagu zhruba 6 miliónů korun za takzvané zpozdné, způsobené statickými průzkumy po dobu 10 měsíců. U dalšího dodatku pak podle svědků proběhl pokus o vsunutí částky 12 miliónů korun za likvidaci azbestových obkladů obvodových sloupů. „Tento dodatek odmítli zaměstnanci ekonomického úseku ÚSTR podepsat a podepsal ho pouze ředitel ústavu Zdeněk Hazdra,” objevilo se v dalších informacích o stavbě, které Ekonomický deník při svém pátrání zjistil.
Bez zajímavosti není, že zadávací dokumentaci k rekonstrukci budovy ÚSTR zpracovával spolužák šéfa kanceláře ředitele ÚSTR Michaela Pelíška z brněnských práv Jan Andrášek. ÚSTR si s ním podle Hlídače smluv za právní konzultace při zadávání veřejné zakázky, s jedním dodatkem, smluvil cenu přes 360 tisíc korun bez DPH.
Jan Hrbáček