Energetická skupina ČEZ již dlouho hledá oblasti nové energetiky a smart řešení, do nichž by mohla investovat své peníze. Její investiční fond Inven Capital nyní oznámil, že navýšil podíl v Drážďanské firmě Cloud&Heat Technologies. Ta využívá teplo ze serverů datacenter k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory. Hodnota nové investice je v jednotkách milionů eur a je to druhá investice učiněná ve spolupráci s Evropskou investiční bankou. 

Využití odpadního tepla, které vzniká při provozování velkých datacenter, je jedním z dalších řešení, kterými se prezentuje obor tzv. „nové energetiky“. V něm se hledají cesty, jak efektivněji využít stávajících technologií novým způsobem.  Psali jsme například o tom, že teplo, které jde z diváků v sále Národního divadla se zpětně využívá pro předehřívání vzduchu, který je do Zlaté kapličky nasáván z ulice. Nebo o tom, že řeka Vltava pomáhá s vytápěním budovy první scény. Energetické úspory v pražském Národním divadle za 10 let dosáhly téměř 100 milionů korun.

V saských Drážďanech již sedm let funguje firma Cloud&Heat Technologies, která tohoto tepla dokáže využít až z 90% a využívá ho na vytápění komerčních prostor či ohřev vody. Menšinový podíl v ní má také investiční fond skupiny ČEZ INVEN CAPITAL, který nyní oznámil, že tento podíl navýšil. Podle managing partnera fondu Petra Míkovce jde o investici v řádech jednotek milionů eur. „Zároveň jde o druhou investici v rámci společného projektu s Evropskou investiční bankou (EIB). Premiérou byl zářijový vstup do francouzské technologické společnosti Cosmo Tech. Celkově má INVEN CAPITAL na svém kontě již sedm investic v oblasti tzv. nové energetiky,“ uvedl Míkovec. Podle něj je investice projevem důvěry ve firmu působící na expandujícím trhu datacenter velkých firem.

Cloud&Heat vyvinul systém, kterým počítačové jednotky chladí průtokovou chladnou vodou. Do jednotlivých racků jsou zavedeny trubky, které vedou vodu systémem a po jeho ochlazení odvádí vodu ohřátou na 55 stupňů celsia. „Naše zařízení máme nainstalováno v drážďanském bytovém komplexu o 56 bytech. Datové centrum chladíme vodou, kterou tím ohříváme. Teplo jímáme do zásobníků a pak ho předáváme místní firmě, která do komplexu dodává teplo. Inkasujeme za to 4,5 centu za dodaný kilowatt tepla. V tomto datovém centru máme 20 jednotek, každá z nich vyprodukuje 3 kilowatty za rok,“ vysvětluje projektový manažer Cloud & Heat Andreas Strech. Energie vyrobená tímto konkrétním datacentrem pokryje 30% spotřeby tepla bytového komplexu a kompletní spotřebu teplé vody. Datové centrum je v současné době využito zhruba na polovinu. Běží na něm zejména výpočetní kapacity univerzit a menších podniků. Nedaleko od tohoto bytového komplexu se dokončuje další tentokrát se 100 byty a i tam bude umístěno datové centrum, které bude dodávat teplo do bytů.

Společnost Cloud&Heat i přes souhlas s natáčením dodatečně donutila redakci video ze serverovny smazat.

Podle Petra Míkovce je toto datacentrum v provozu od roku 2014. „Tehdy město, které byty stavělo, hledalo dodavatele tepla a zároveň chtělo, aby to bylo nějaké inovativní řešení. Prezentace Cloud&Heat je přesvědčila a tak jim tyto prostory pronajala,“ říká Míkovec v místnosti plné černých skříní připomínajících sejfy na zbraně, v nichž jsou zapojeny jednotlivé počítače.

Investici z poloviny financuje Evropská investiční banka (EIB), která koncem roku 2017 oznámila rozhodnutí vytvořit společnou investiční strukturu s INVEN CAPITAL a poskytla do správy fondu investiční kapitál ve výši 50 milionů EUR.

Mohlo by vás zajímat

Cloud & Heat Technologies letos očekává více než čtyřnásobný meziroční růst obratu. Zatímco v roce 2016 šlo o 200 tisíc eur, loni už to bylo 3,9 milionu a letošní očekávání míří k hranici 17 milionů eur. Díky unikátním technologiím na využití odpadního tepla ze serverů lze dosáhnout až 50% poklesu provozních nákladů v data centrech oproti konvenčnímu řešení. K významným zákazníkům se řadí jak celé společnosti formátu innogy, Fortum, atd. tak i např. výškové budovy ve Frankfurtu.

Jiří Reichl