INZERCE

nové byty_ilustracni foto Zdroj_Trigema

Bytový trh hlásí silný pokles prodejů napříč celou republikou

Ve třetím čtvrtletí se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních šest let, vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Cena těchto bytů i nabídka se zde mírně zvedly. Zhruba o třetinu klesly prodeje také v ostatních oblastech Česka. Mimo hlavní město se navíc snížily i ceny takových bytů. 

Během posledních tří měsíců se v hlavním městě prodalo o 500 nových bytů méně než v předchozím období, což značí třetinový pokles. Meziročně pak prodeje klesly o 12,5 procent. Celkový počet 1050 prodaných jednotek je přitom nejnižší od třetího čtvrtletí roku 2012, kdy na trhu našlo nové zájemce pouze 1007 bytů. Pokud se situace ke konci roku dramaticky nezmění, dosáhnou celkové letošní prodeje nejnižších hodnot za posledních pět let. Zpřísnění hypoték začalo platit až od 1. října, nemá tedy vliv na hypoteční trh.

„Když jme pátrali po tom, co se ve třetím čtvrtletí stalo, bylo nám hypotečními ústavy sděleno, že lidé se připravili na avizované změny a k nákupu nemovitostí přikročili především v II. kvartále. Nechtěli čekat na to, co se stane v následujícím období,“ řekl předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. Podle něj budou prodeje bytů nadále klesat a čísla prodejů v letošním roce budou nižší, než v loňském.

Počet nově nabízených bytů se čtvrtletně navýšil o více než 300 bytů. To je nejvíce za dobu posledních dvou let. Díky tomu bylo tentokrát v nabídkách 4.650 jednotek. Nejnižší byla nabídka v posledních dvou letech v prvním čtvrtletí minulého roku, kdy se jednalo pouze o 3450 bytů. Naopak nejvíce nabízených jednotek bylo historicky ve druhém kvartále roku 2015, kdy bylo na trhu hned 7.000 bytů.

„Rozšířená nabídka, která se za poslední tři měsíce v Praze zvedla o 300 bytů, je především odrazem snížených prodejů. Nesouvisí s tím, že by se podařilo najednou na trhu umístit více nových projektů. Co se však rozhodně mění, to je skladba nabízených bytů. Okolo 40 procent z nich je už v cenové kategorii nad 100 tisíc korun na m2. To je zhruba pětkrát více než před dvěma roky,“ hodnotí vývoj Soural. Podle něj byla hodnota 100.000 za metr čtvereční dlouho považována za hranici luxusních bytů. „Počítali jsme s tím, že vždycky prodáme tak 500 bytů v této kategorii. Dnes je v celkové nabídce 4.650 bytů a 1989 z nich jsou právě s cenou přesahující hranici 100 tisíc za m2.

Pokles prodejů a mírný růst nabídky se odrazil rovněž v průměrné prodejní ceně, která rostla ve třetím čtvrtletí jen mírně a činila 96.000 korun na m2. Meziročně se však tento ukazatel navýšil již o 15,5 procenta.

 

  „Prodejní cena odpovídá aktuální omezené nabídce nových projektů. Do této nepřirozené situace na trhu navíc zasáhla centrální banka, která stanovila nová pravidla pro poskytování hypoték. Od října podle odhadů na úvěr dosáhne až o třetinu méně žadatelů. Kvůli kritické situaci na poli povolování staveb navíc nebude co prodávat, a tak ceny buď zůstanou na stávající úrovni, nebo porostou mírnějším tempem než doposud,“ dodává výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Ochlazení bytového trhu se dotklo rovněž situace v regionech, kde se celkové prodeje podle analýzy společnosti Trigema snížily ve třetím kvartálu o 29 procent na 1.040 jednotek. V Jihomoravském i Středočeském kraji se přitom aktuálně prodalo o polovinu méně jednotek než v předchozím čtvrtletí. Na druhou stranu v Plzeňském kraji zůstal tento zájem v podstatě obdobný. Výrazná poptávka po novém bydlení byla rovněž v Pardubickém kraji. Meziroční prodejní propad pak dosáhl 37 procent. Průměrná cena prodaných bytů v regionech čtvrtletně poklesla o 6,73 % na 51.153 korun na m2.

Jiří Reichl