Prestižní ocenění RegioStars, které Evropská komise uděluje v rámci politiky soudržnosti, získal letos ostravský projekt sociálního bydlení. Zvítězil v kategorii lepší dostupnost veřejných služeb. Díky projektu se podařilo mimo jiné zrekonstruovat 105 bytů pro chudé rodiny. Projekt podpořila EU částkou 540 tisíc eur. Celkem se soutěže zúčastnilo 102 projektů.
„Projekt zakládá místní systém sociálního bydlení. Reaguje tak na velký počet osob vyloučených z bydlení i na absenci zákona o sociálním bydlení. Jsme přesvědčeni o tom, že kvalitní bydlení a podpora ze strany sociálních pracovníků poskytují rodinám šanci se usadit, cítit se bezpečně a vytvořit si svůj domov,“ vysvětluje Michal Mariánek, náměstek primátora Ostravy
Nájemníci, kteří si nemohou dovolit soukromý pronájem nebo kteří se nacházejí v krizové situaci, jsou vybírání na základě svých potřeb a dostává se jim pomoci při překonávání problémů. Jakmile jsou rodiny bezpečně a obstojně ubytovány, snáze se jim pracuje, dětem se lépe daří ve škole a celkově potvrzují zlepšenou kvalitu života.
Podívejte se na video, kterým byl projekt prezentován porotě
Společné naplňování potřeb
Jenom v Ostravě bydlí na tisíce lidí v nevyhovujících podmínkách, jako například v ubytovnách, kde si ubytování hradí z dávek státní správy sociálního zabezpečení, nebo v lokalitách s nedostatkem pracovních míst či občanské vybavenosti. Tato skutečnost je odsouvá na okraj většinové společnosti. Tisíce dalších obyvatel jsou odkázány na sociální výhody nebo se nachází v těžké životní situaci, což nahrává bezdomovectví.
Ostrava spustila svůj pilotní projekt zaměřený na sociální bydlení v oblastech, ve kterých lze pomoci takovým lidem zlepšit jejich situaci. Vyčlenila na to městské byty, které se uvolnily v šesti nejhustěji zastavěných a obydlených městských čtvrtích. Základní opravy, renovace a vybavení umožňují rodinám nastěhovat se rychle a levně. Nájemné platí nájemníci městu za polovinu běžné ceny u obdobné nemovitosti v soukromém nájemním sektoru.
Byty jsou přidělovány podle bodové stupnice založené na rozsahu závažnosti problémů s bydlením jednotlivých občanů. Matky samoživitelky dostávají body navíc, jelikož je u nich pravděpodobnost nevyhovujícího bydlení nebo přístřeší vyšší.
Mohlo by vás zajímat
Na tvorbě, testování a hodnocení této strategie se podílela celá řada subjektů, včetně občanů s problémy s bydlením. Z formálních činitelů se pak jednalo o městské části, neziskové organizace, veřejné univerzity, poskytovatele soukromého bydlení, energetickou společnost a ministerstva vlády ČR. Ústřední roli sehráli sociální pracovníci. Ti pomohli posoudit komunitní plánování, podpořit sociální bydlení a zároveň budovali vazby na neziskové organizace.
Fungující systém
Systém projektu integruje sociální bydlení do dlouhodobé strategie města v oblasti sociálního začleňování. Kromě rozvoje systémových procesů tento pilotní projekt objasnil personální požadavky a roli sociálních pracovníků. Klíčem k úspěchu se stala spolupráce mezi jednotlivými zúčastněnými stranami. Systém sociálního bydlení byl navržen tak, aby podporoval samofinancování, při kterém zisk z pronájmu pokryje náklady na renovace a zároveň sníží výdaje za bydlení v ubytovnách.
„Sociální byt mi byl přidělen v srpnu roku 2017 po nesnadném ukončení mého manželství. Ubytování přineslo mně a zejména mým dětem svobodu v podobě přerušení kontaktu s bývalým manželem. Máme střechu nad hlavou, cítíme se bezpečně a máme pocit zázemí,“ říká Jiřina Vaníčková, nájemnice bytu, který v rámci projektu prošel přestavbou.
Projektový tým pokračuje v práci na akčním plánu tohoto systému. Probíhající shromažďování údajů z domácností jim pomáhá posoudit dlouhodobé dopady projektu.
„V minulosti jsme všichni čtyři bydleli v garsonce v hlučné ubytovně. Lidé na nás kvůli bydlení koukali skrz prsty, zatímco my jsme platili vysoký nájem. Nyní můžeme říct, že bydlíme v bytě, a kamarádi nás rádi navštěvují. Za dvoupokojový byt platíme jen polovinu starého nájmu a chování našich dvou synů se zlepšilo. Mají vlastní pokoj, v domě je větší klid a synové si mohou bezpečně hrát před domem na zrenovovaném hřišti, na které vidíme z okna,“ vysvětluje Judita Helmeciová, nájemnice bytu, který v rámci projektu prošel přestavbou.
Na vnitrostátní úrovni ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí má projekt vliv na právní předpisy týkající se sociálního bydlení a napomáhá při tvorbě metodik pro ostatní kraje České republiky. Projekt je především kladným příkladem politik, které mohou přinést prospěch Moravskoslezskému kraji.
Celková investice a financování EU
Celková investice do projektu „Sociální bydlení ve městě Ostrava“ činí 540 489 EUR, přičemž Evropský sociální fond přispěl částkou 459 416 EUR prostřednictvím operačního programu „Zaměstnanost“ na programové období 2014–2020. Investice spadá do priorit „boj s chudobou“ a „sociální inovace a nadnárodní spolupráce
-red-