Vdovské a vdovecké penze lidí, kteří jsou ve starobním a invalidním důchodu, se v příštích letech budou nejspíš zvyšovat pomaleji než dosud. Růst pozůstalostních penzí seniorům a invalidům zpomalí vládní důchodová novela, o níž bude hlasovat Sněmovna. Vyplývá to z návrhu zákona a z propočtů ČTK. Pozůstalostní důchod po zemřelém manželovi či manželce spolu se svou starobní či invalidní penzí pobíralo na konci března podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) téměř 609.000 lidí.
Důchod v Česku se skládá ze dvou částí. Pevný díl je pro všechny stejný a odpovídá devíti procentům průměrné mzdy. Procentní výměra odráží odpracované roky a výši výdělku. Důchodová novela, kterou připravila Babišova vláda v demisi, zvětšuje podíl pevné části na deset procent průměrné mzdy, čímž se zmenšuje podíl části procentní. Posílí to solidaritu a oslabí zásluhovost. Změna se promítne do pravidelných valorizací. Na procentní díl při nich připadne menší procento přidávané částky. Vdovské a vdovecké důchody seniorů a invalidů se valorizují stejně jako procentní výměra běžných penzí. Jejich růst by se tedy po přijetí novely také zbrzdil.
Pozůstalostní penze odpovídá polovině procentní části důchodu, na který měl zemřelý partner či partnerka nárok. Vdovec se starobní či invalidní penzí by tak teď po své zesnulé manželce, která by měla průměrný ženský důchod 11.219 korun, mohl dostat 4260 korun. Vdova by naopak po manželovi s průměrným mužským důchodem 13.615 korun mohla nyní pobírat 5458 korun.
Na konci letošního prvního čtvrtletí vdovskou penzi dostávalo 509.603 seniorek, vdovecký důchod mělo 90.600 seniorů. Se svým starobním důchodem tak ženy měly celkem 13.230 korun a muži 15.139 korun. Samotný ženský průměrný důchod dosahoval 11.219 korun a mužský 13.615 korun. Ke své invalidní penzi důchod po manželovi pobíralo 6777 žen, po manželce ho mělo 1635 mužů. Invalidní vdovec v průměru dostával 12.878 korun, vdova pak 12.294 korun.
Česká společnost stárne. Ženy se dožívají v průměru o několik let vyššího věku než muži. Ve stáří tak zůstávají mnohdy samy. Někteří sociologové mluví o společnosti vdov. Pádu seniorek do chudoby brání často právě vdovská penze.
Zpomalení růstu pozůstalostních, ale i jiných penzí by se mělo projevit až od roku 2020. Výraznému zbrzdění, které by v příštím roce nastalo, chce vláda totiž předejít posílením pevného dílu o 320 korun. Tento příspěvek tak dostanou všichni bez ohledu na to, jak vysoký důchod pobírají. Jinak by novela kvůli oslabení zásluhovosti pravděpodobně skončila u Ústavního soudu.
Letos má být suma na důchody proti loňsku vyšší asi o 20 miliard. Valorizace podle nových pravidel by se v roce 2019 díky příspěvku 320 korun od přidávání podle dosavadních regulí příliš lišit neměla. Na pravidelné přidávání by se mělo využít kolem 24 miliard. Dalších 14 miliard by pak mělo příští rok podle novely putovat právě do posílení pevného dílu a do tisícikoruny měsíčně pro seniory nad 85 let.
Podle rozpočtového výhledu ministerstva financí by růst výdajů na důchody měl ale v dalších letech zpomalit, a to i přes přibývání seniorů, vyšší penze čerstvých důchodců, vyšší pevný díl, plánovanou tisícikorunu měsíčně navíc pro lidi nad 85 let a zákonnou valorizaci. V roce 2020 by se suma na penze měla meziročně zvednout o 23,75 miliardy, v roce 2021 asi o 20,66 miliardy. Růst výdajů by měla zpomalit právě novela.
-čtk-