V zásobnicích pro Česko bylo na konci letošního března nejméně zemního plynu za poslední dekádu. Na dnešním setkání s novináři to řekl předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Outrata. Důvodem podle něj byla především dlouhá zima, která skončila teprve před několika dny. Bezpečnost a stabilita dodávek ohrožena nebyla, uvedl.
Z dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur podle Outraty vyplývá, že zásoby největšího tuzemského provozovatele – společnosti innogy Gas Storage byly ke konci minulého měsíce nejmenší minimálně v rámci tohoto desetiletí. Firma měla zásobníky naplněny ani ne z desetiny, dodal.
„Není to ještě úplně kritické, ale v podstatě jsme dosáhli téměř nuly na konci zimy,“ podotkl Outrata. Na kolik dalších dní by plyn v zásobnících vydržel, by podle něj záleželo na spotřebě. „Kdyby bylo potřeba ještě dodávat zhruba deset milionů metrů krychlových denně, tak je to 20 dní, kdyby bylo potřeba dodávat 20 milionů metrů krychlových denně, tak je to deset dní,“ uvedl.
Během velice extrémního zimního dne činí podle něj celková tuzemská spotřeba plynu přes 50 milionů metrů krychlových za den, v „běžný“ zimní den pak 30 až 40 milionů metrů krychlových za den.
Skupina innogy provozuje v Česku podzemní zásobníky plynu o celkové kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových. „Zásoby zemního plynu pokryly i nečekaně mrazivé období v březnu letošního roku, kdy byla jeho spotřeba v Česku mimořádně vysoká. Na řadě míst klesala nejnižší venkovní teplota na minus 15 až minus 20 stupňů Celsia. Od 1. dubna už společnost innogy Gas Storage opět vtláčí nové objemy zemního plynu do zásobníků na území ČR,“ řekl dnes ČTK mluvčí firmy Martin Chalupský. Cílem podle něj je, aby na pokrytí další topné sezony byly opět připraveny tři miliardy metrů krychlových plynu.
Zásobníky plynu provozuje v ČR také společnost MND, jejich celková skladovací kapacita činí až 280 milionů metrů krychlových. „MND Gas Storage má v zásobnících k dnešnímu dni necelých deset milionů metrů krychlových plynu, tj. asi 3,5 procenta celkové skladovací kapacity,“ řekla dnes ČTK mluvčí MND Dana Dvořáková. Zásobníky obou firem by měly stačit na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky.
Celková tuzemská spotřeba plynu podle dat ERÚ loni stoupla o 3,3 procenta na 8,53 miliardy metrů krychlových. Zásobníky se zaplňují zpravidla vždy před zimou, nejméně jsou zaplněny na jaře.
-čtk-