Domácí banky jsou ve velmi dobré kondici a dokázaly by odolat i citelnému zhoršení ekonomických podmínek. Potvrdily to výsledky dohledových zátěžových testů České národní banky (ČNB). Tuzemský bankovní sektor podle testů disponuje robustním kapitálovým polštářem.
Kapitálový poměr testované části bankovního sektoru na konsolidované úrovni dosahoval ke konci roku 2025 hodnoty 20,7 procenta. V nepříznivém testovacím scénáři, který předpokládal v letech 2026 až 2028 výrazný pokles ekonomické aktivity v domácí ekonomice i v zahraničí, by tento poměr klesl na 18,4 procenta.
Znamená to, že ani v nepříznivém scénáři by se kapitálová přiměřenost testované části bankovního sektoru nepřiblížila regulatornímu minimu, uvedla ČNB.
Dohledový zátěžový test bank vychází z metodiky Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA). ČNB ho přizpůsobila specifikům českého bankovního sektoru. Základní scénář vychází z oficiální makroekonomické prognózy centrální banky publikované ve Zprávě o měnové politice – zima 2026. Nepříznivý scénář simuluje výrazné zhoršení ekonomických podmínek.
Testem prošlo 13 bank
ČNB do letošního testování zařadila 13 tuzemských bank reprezentujících přibližně 92 procent aktiv bankovního sektoru v Česku. Na základě dat ke konci roku 2025 se v základním i nepříznivém scénáři hodnotily na tříletém horizontu dopady úvěrového, tržního a operačního rizika. Posuzoval se také vývoj úrokových a neúrokových výnosů, nákladů a kapitálu.
ČNB využívá zátěžové testování jako nástroj pro dohled a hodnocení odolnosti finančních institucí se sídlem v ČR a finančního systému jako celku. Dohledové zátěžové testy provádí ve spolupráci s vybranými bankami od roku 2009.
Vedle dohledových zátěžových testů provádí od roku 2004 také makrozátěžové testy, které hodnotí odolnost sektoru bank na základě interních modelů ČNB.
