Mezi dvěma velkými českými zbrojovkami zuří obrovská byznysová bitva. A jen tak brzy neskončí. Skupina CSG miliardáře Michala Strnada napadá vstup jiného miliardáře Martina Drdy a jeho STV do vlastnické struktury výrobce celosvětově známých nákladních automobilů. O co jde a proč jeden ze zbrojařů sáhnul k nejtvrdším možným argumentům?

Automobilka Tatra Trucks vyrábí v Kopřivnici na Novojičínsku nákladní auta i armádní speciály. Jejími akcionáři jsou CSGPromet Group od roku 2013, kdy Tatru získali v dražbě. CSG vlastní 65 procent, Promet 35 procent. Po smrti zakladatele Prometu Reného Matery, v roce 2023, se ale začaly kupit problémy a vlastnické spory.

Tvrdý střet zbrojařů

Ty se pokusila vyřešit nástupkyně svého otce Denisa Materová vstupem dalšího subjektu. Loni v dubnu 2025 oznámil Promet Group a STV Invest uzavření dohody, která vzbudila ve zbrojních kruzích velké překvapení. Na základě tohoto paktu má STV Invest získat padesátiprocentní podíl ve společnosti Promet Tools. Právě přes Promet Tools drží Promet Group podíl v beskydské továrně.

Mezi CSG a STV přitom panuje letitá rivalita. V jednu chvíli, před delší dobou, vyvrcholila i vyšetřováním Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ten pak poslal před soud několik manažerů ministerstva obrany a státní zbrojovky VOP CZ kvůli odkupu vojenského materiálu.

Areál kopřivnické automobilky. Ilustrační foto: Tatra Trucks

Animozita ovšem přetrvává dodnes. Hodně odvážný vstup STV do Tatrovky „zadními vrátky“ přes Promet řádně naštval konkurenční CSG. A akce vyvolala reakce.

Nejprve padnul ze strany Tatra Trucks podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ale nebyl to poslední pokus, jak zabránit STV dostat se do vlastnické struktury kopřivnické automobilky.

Vstup nového spoluvlastníka ještě nebyla dokončen. Navíc ho řeší Evropská komise.

Vážné varování od Strnada

Podnět podala Strnadova skupina CSG. Upozorňuje v něm, že připravovaný nepřímý vstup společnosti STV INVEST do vlastnické struktury společnosti kopřivnické automobilky prostřednictvím společnosti Promet Tools může představovat významné riziko pro hospodářskou soutěž, ochranu obchodního tajemství i budoucnost jednoho z nejvýznamnějších českých průmyslových podniků.

Tatra Trucks se proto obrátila nejen na český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ale také přímo na Evropskou komisi. O co žádá? O standardní přezkum připravovaného vstupu společnosti STV do Promet Tools.

CSG je přesvědčena, že vzhledem ke specifickému postavení společnosti firmy a aktivitám skupiny STV na trhu obranných zakázek si připravovaná změna zaslouží standardní hloubkový přezkum.

Mohlo by vás zajímat

Na transakci upozornila český ÚOHS již v květnu 2025. Po zahájení řízení před Evropskou komisí jí předložila své námitky. Požádala ji, aby majetkový posun neposuzovala ve zjednodušeném režimu, ale provedla její standardní soutěžní přezkum. A to včetně cíleného tržního šetření a konzultací s českým a slovenským soutěžním úřadem.

tatra kabiny
Tatra Defence vyrábí celou škálu vojenské techniky, soustředí se i na pancéřované kabiny. Foto: Tatra Defence

Podezření z průmyslové špionáže a výhod?

„Prakticky okamžitě poté, co byl oznámen záměr vstupu STV do společnosti Promet Tools, začal Promet vůči Tatře uplatňovat požadavky na poskytnutí rozsáhlých citlivých obchodních a technických informací. Vzhledem k tomu, že STV působí na trhu obranných zakázek jako prostředník zahraničních výrobců vojenských vozidel a v řadě projektů stojí proti řešením založeným na platformě Tatrovky, nepovažujeme tuto časovou souvislost za náhodnou. Právě proto jsme přesvědčeni, že celá transakce musí projít důkladným soutěžním přezkumem,“ prohlásil místopředseda představenstva Tatra Trucks a člen představenstva CSG David Chour.

Pojďme si Chourovo vyjádření více vysvětlit. Automobilka patří mezi klíčové evropské výrobce vojenských podvozkových platforem a představuje strategickou součást českého obranného průmyslu. Hodnota společnosti nespočívá pouze ve výrobních kapacitách, ale také v rozsáhlém technologickém know-how, vývoji, obchodních vztazích, výrobních postupech, cenových kalkulacích, dodavatelském řetězci a dalších neveřejných informacích, které představují její nejcennější konkurenční výhodu. Podnik dodává své podvozkové platformy nejen společnostem skupiny CSG, ale také řadě dalších výrobců a integrátorů obranných systémů v Evropě.

CSG ve svém vyjádření pro Ekonomický deník to sice neříká natvrdo, ale mezi řádky naznačuje možnost průmyslové špionáže. Respektive poukazuje na možné využití interních informací z kopřivnické automobilky při armádních soutěžích na nové produkty v Česku i jinde na světě.

„Pokud by vznikla pochybnost, že se prostřednictvím akcionářské struktury mohou tyto informace dostávat ke konkurenci, mohlo by to oslabit důvěru těchto partnerů a negativně ovlivnit jejich ochotu využívat platformy Tatra v budoucích projektech. Takový dopad by poškodil nejen Tatru, ale i hospodářskou soutěž na evropském trhu obranných technologií,“ reaguje CSG.

A David Chour ještě přiložil: „Nejde o spor mezi akcionáři. Jde o ochranu strategického českého průmyslového podniku a o zachování férové hospodářské soutěže. Pokud se subjekt aktivně působící na trhu obranných zakázek dostane prostřednictvím akcionářských práv k neveřejným informacím Tatry, vzniká objektivní soutěžní riziko, které si zaslouží důkladné přezkoumání.“

Partner přímých konkurentů

STV podle skupiny Michala Strnada nelze považovat za pasivního finančního investora. Společnosti ze skupiny STV dlouhodobě působí v obranném průmyslu, účastní se řady zakázek ministerstva obrany České republiky. V řadě případů soutěží přímo se společnostmi skupiny CSG. Uveďme si konkrétní příklad: soutěž na nákup obrněných kolových transportérů – náhradu za první Pandury. Největšími favority jsou finské stroje od společnosti Patria – zbrojovku v Česku zastupuje STV – a Pandur EVO od Tatra Defense Vehicle.

obrněný transportér
Představení kolového obrněného transportéru Patria AMV v terénu. Foto: STV Group

Dalším příkladem je jiná zakázka ministerstva obrany na pontonovou mostovou soupravu, v níž proti sobě stály společnosti opět obě zbrojovky. Zatímco společnosti skupiny CSG nabídly řešení postavené na podvozkové platformě Tatra, STV nabídla vozidla jiného výrobce.

V obdobných zakázkách přitom představují informace o cenách, výrobních kapacitách, technických parametrech nebo nákladové struktuře vozidel zásadní konkurenční výhodu.

Nejde ale o ojedinělé případy. STV dlouhodobě vystupuje jako obchodní partner a prostředník zahraničních výrobců vojenských vozidel a veřejně prezentuje jejich řešení jako nabídku pro české i zahraniční zákazníky. CSG upozorňuje na další: vozidlo Golem 4×4 od výrobce Quantum Dynamics, které STV aktivně propaguje pro budoucí projekty české armády.

kolový obrněný transportér
CSG nabízí u kolového obrněného transportéru Pandur 8×8 EVO veškeré relevantní modifikace standardně poptávané vyspělými armádami. Foto: CSG

Konkurenční výhoda v našponovaných soutěžích?

Tyto argumenty proto dávají smysl. Pokud se zbrojařská firma prostřednictvím akcionářských práv dostane k neveřejným informacím o cenové struktuře, výrobních nákladech, technologických řešeních, vývojových kapacitách či dodavatelském řetězci konkurenta, získá významnou výhodu při přípravě budoucích obchodních nabídek. A právě touto obavou argumentuje CSG.

Nejde jen o výše nabízených cen za poptávaný armádní sortiment. Pro konkurenta mohou mít velkou hodnotu i údaje o výrobních kapacitách, plánovaných investicích, technologických postupech, připravovaných konstrukčních řešeních, nákladové struktuře jednotlivých platforem, síti subdodavatelů nebo vývojových prioritách společnosti. „Souhrn těchto informací představuje strategické know-how, jehož ochrana je zásadní nejen pro Tatru Trucks, ale i pro český obranný průmysl jako celek,“ argumentuje CSG.

„Nikomu neupíráme právo investovat do českého průmyslu. Pokud ale investor současně působí v obranných zakázkách jako obchodní partner nebo prostředník zahraničních konkurentů společnosti Tatra Trucks, je naprosto legitimní, aby regulatorní orgány důkladně prověřily, zda nemůže získat přístup k informacím, které by mohly narušit férovou hospodářskou soutěž. Přesně o to v tomto případě jde,“ vypichuje David Chour.

Šavle meče kolem koordinace postupu, vztazích a úvěru

CSG současně upozornila, že už delší dobu existují indicie nasvědčující tomu, že skupiny STV a Promet postupují koordinovaně ještě před dokončením majetkového vstupu. Po oznámení vstupu začal Promet vůči Tatře systematicky požadovat rozsáhlé soubory neveřejných obchodních a technických informací, které v minulosti nikdy nevyžadoval. „Promet tyto požadavky uplatňuje nejen prostřednictvím žádostí adresovaných představenstvu společnosti, ale také soudní cestou,“ tvrdí CSG.

„Časová souvislost mezi oznámením a výraznou změnou chování společnosti vyvolává legitimní otázku, zda již dnes nedochází ke koordinovanému postupu obou skupin. Právě i proto považujeme za nezbytné, aby evropský regulátor důkladně prověřil soutěžní dopady celé transakce,“ pokračuje David Chour.

Rázné argumenty ale padají i z druhé strany. Promet v uplynulých dnech upozornil na to, že představenstvo automobilky Tatra Trucks navrhuje přijmout několikamiliardový úvěr od společnosti Ytara SPV, kterou ovládá majoritní majitel Tatry Michal Strnad. Tento krok má podle firmy vytěsnit další věřitele, bankovní domy, ze Strnada by učinila jediného významného věřitele Tatry a v důsledku by mohla vést až k převzetí společnosti.

Bod si pak připsala majitelka Promet Tools Denisa Materová před valnou hromadou Tatra Trucks, když z jejího podnětu Vrchní soud v Olomouci nařídil audit zprávy o obchodních vztazích v Tatře. To sice stalo loni v listopadu, ale firma o tom informovala až teď. Zpráva o vztazích každoročně detailně popisuje finanční a majetkové vazby uvnitř společnosti a jejich dceřinek a dokládá, jak ty spolu obchodovaly. Lze se v ní také dočíst, jestli mateřská společnost netlačila své dceřiné firmy do nevýhodných obchodů. A také chrání menšinové akcionáře i věřitele před případným tunelováním. Skupina kolem Materové si dlouhodobě stěžuje, že ji vedení Tatry, majoritně ovládané CSG – neinformuje o dění ve firmě a jedná jen ve prospěch většinového akcionáře.

STV mlčí, Promet reaguje

Ekonomický deník proto požádal o obsáhlé vyjádření STV Group i Promet Tools.

otázky zbrojaři
Otázky Ekonomického deníku na STV Group. Foto: Jan Hrbáček

STV Group i přes počáteční přísliby nakonec na tyto otázky nezareagovala. Argument zněl: jde o příliš citlivou věc.

Pavel Barvík z Promet Group Ekonomickému deníku sdělil, že Brusel podle zkušeností společnosti postupuje velmi pečlivě. Zároveň pokládá širokou škálu dotazů „To z našeho pohledu jen potvrzuje důkladné zkoumání všech stran a rizik, které by strategická spolupráce STV Invest a Promet Group mohla přinést. Situace, kdy bylo přednotifikační řízení ukončeno a mohli jsme podat dle pokynů komise k formální notifikaci, považujeme za jasný signál řádného posouzení,“ napsal Barvík. Protože evropský regulátor vyzval dotčené subjekty k součinnosti, nemá Promet pochybnosti o tom, že komisi už sdělil všechny klíčové informace. „Pevně věříme, že prohlášení skupiny CSG není jen dalším omezováním skupiny Promet Group ve společnosti Tatra Trucks,“ doplnil.

Podotkl, že ve věci majetkového vstupu společnosti STV Invest do Promet Tools postupují v souladu se zákonem a smluvní dokumentací. „Tuto transakci jsme už uzavřeli. Aby nabyla platnosti, musí ji schválit antimonopolní úřad. V tuto chvíli očekáváme rozhodnutí v řádu týdnů,“ podotkl Barvík.

Český antimonopolní úřad podle něj došel k resumé, že rozhodnout musí příslušný úřad na úrovni Evropské komise. Délku první přednotifikační fáze ovlivňovala řada faktorů, zejména rozsah požadovaných informací, charakter daného odvětví, ale také rychlost součinnosti dotčených subjektů. U komplexnějších transakcí tento proces běžně trvá několik měsíců. Komise se přitom neobrací jen na strany spojení. „Ale i na další relevantní subjekty na trhu, včetně společnosti Tatra Trucks, skupiny CSG, jakož i konkurenty a zákazníky,“ vysvětlil.

Vstup skupiny kapitálově silného partnera z oblasti obranného průmyslu – STV Invest – vnímá Promet jako strategický krok, který otevírá nové možnosti rozvoje Tatry. „Tímto krokem nabyde Promet Tools kompetencí spojených s vojenským segmentem. Udělali jsme ho proto, že nám záleží na ní a na zaměstnancích, kteří v ní pracují. Měl by nám pomoci se začít opět aktivně podílet na úspěšném pokračování příběhu této silné české značky jako více než rovnocenný partner. Navíc jde o ryze českou firmu, jakou jsme i my. Naším cílem je, aby byla v českých rukou a vytvářela přidané hodnoty v Kopřivnici a pro Českou republiku,“ dodal Barvík.

V otevřené válce krok zpět

Poté, co se Ekonomický deník začal dotazovat na nové okolnosti kolem vstupu STV do Prometu, nastal zásadní obrat. Pavel Beran ze STV následně rozeslal médiím zprávu, v níž oznámil stažení původního oznámení o vstupu firmy do spolumajitele Tatrovky.

„Jen několik dní před očekávaným rozhodnutím Evropské komise představenstvo společnosti TATRA TRUCKS, respektive většinový vlastník holding CSG, podalo své účelové námitky. Učinilo tak v nejzazším možném termínu první fáze řízení. Tímto krokem představenstvo Tatra Trucks fakticky znemožnilo Evropské komisi přijmout standardní rozhodnutí o schválení transakce v nejkratší přípustné lhůtě, jak se původně očekávalo. STV Invest se proto po dohodě s Promet Tools rozhodla stáhnout oznámení,“ uvedl Beran.

Podle něj tento krok oběma partnerům poskytne dostatečný časový i procesní prostor k detailnímu vysvětlení celé transakce a k věcnému vyvrácení všech nepodložených spekulací, které vůči ní oficiálně vzneslo představenstvo Tatra Trucks.

„Zpětvzetí notifikace v žádném případě neznamená, že by námitky měly opodstatnění. Reagujeme tím přímo na účelové využití procesních pravidel ze strany holdingu CSG, který se tím snaží oddálit povolení spojení soutěžitelů. Oznámení o navrhované transakci znovu podáme v nejbližších dnech tak, aby Evropská komise měla dostatek času pro rozhodnutí,“ dodal Beran s ostrou kritikou směrem ke skupině Michala Strnada.