Pirátští poslanci se při dnešních sněmovních interpelacích opět ohradili proti ministryni pro místní rozvoj Zuzaně Mrázové (ANO). Tématem bylo její užívání obecního bytu a údajně nelegální stavby na jejím pozemku. Písemná interpelace Olgy Richterové (Piráti) mířila přímo na premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten se však ministryně v písemné odpovědi zastal.
Babiš uvedl, že k vyvození politické odpovědnosti nevidí důvod. Premiér se z dopolední části jednání dolní komory omluvil, samotná Mrázová na vystoupení pirátských poslanců přímo nereagovala.
Kauza obecního bytu a „černých“ staveb
Olga Richterová ve svém vystoupení zpochybnila, zda je slučitelné s výkonem ministerské funkce, aby členka vlády dlouhodobě využívala obecní byt za velmi výhodných podmínek. Upozornila také na téma černých staveb na pozemku Mrázové, která v minulosti působila jako starostka Bíliny.
Podle Richterové navíc vyšlo najevo, že vedoucí příslušného stavebního úřadu je kamarád ministryně. „Premiér nehodlá diskutovat o tom, jakým způsobem má být vyvozena politická odpovědnost v těchto kauzách,“ konstatovala poslankyně.
Kritika bytové krize a „slabého premiéra“
K tématu dostupného bydlení se vyjádřil také bývalý pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Podle jeho slov vede současná vláda bytovou politiku „od desíti k pěti“. Zdůraznil, že Mrázová v této oblasti zklamala a nevyvodila ze situace žádné důsledky.
Kritiku prohloubila i poslankyně Kateřina Stojanová: „Do bytové krize se postupně propadá i střední ekonomická třída.“ Místo řešení tohoto problému podle ní média plní titulky o kauzách ministryně. „V jiných zemích, kterým nevládne slabý premiér a oligarcha, by dávno takoví členové a členky vlády už ve vládě neseděli,“ prohlásila Stojanová, přičemž zmínila, že problematické stavby na pozemku Mrázové už v současnosti nestojí.
Obrana z vládních lavic
Z vládního tábora vystoupila na obranu ministryně Zuzana Ožanová (ANO). Podle ní Piráti vidí celou záležitost „rudě“. Ožanová argumentovala tím, že není myslitelné vyhodit nájemníka z obecního bytu jen proto, že se mu začalo finančně lépe dařit. Zároveň se zastala privatizace bytového fondu z 90. let, kterou Piráti dlouhodobě kritizují jako chybnou. Připomněla, že byty byly tehdy často ve špatném stavu. „I v centru města to vypadalo jako ve vyloučených lokalitách,“ poznamenala.
Babiš: Zkazili, na co sáhli
Premiér Andrej Babiš ve své písemné odpovědi zdůraznil, že Mrázová nikdy nepřekročila zákony, právní normy ani pravidla města Bíliny a svou funkci nezneužila. „Takže nevidím důvod, proč by měla na základě nějakého vašeho apelu rezignovat,“ vzkázal Pirátům.
Babiš je naopak obvinil z nekompetence a selhání během jejich působení v minulé vládě. „Je úsměvné, že nás o pravidlech poučuje strana, která za svého působení ve vládě nebyla schopna doručit obcím ani slíbené finance na výstavbu dostupného nájemního bydlení a nechala nám sekeru přes čtyři miliardy,“ uzavřel premiér.
