Česká republika podruhé ve své historii v květnu převezme předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy. Ekonomický deník zjistil priority našeho předsednictví.

Výbor ministrů při Radě Evropy je rozhodovací orgán Rady. Je to vládní aparát Rady Evropy, kde mohou státní příslušníci diskutovat nad různými národními přístupy k řešení problémů, které trápí i jiné evropské státy. Zároveň se jedná i o kolektivní fórum, kde jsou formulovány celoevropské doporučení reagující na tyto výzvy. Zasedají v něm ministři zahraničních věcí všech členských zemí. Zastupovat je mohou stálí diplomatičtí zástupci ve Štrasburku akreditovaní Radou Evropy.

Hlavní role Výboru je trojí:

  • vyjádření vnitrostátních přístupů k řešení problémů, kterým čelí evropské společnosti,
  • vypracování reakcí na tyto výzvy a
  • strážení hodnot, pro které vznikla Rada Evropy.

Česká republika se připravuje na své předsednictví a vytyčila si hlavní priority. Kromě toho organizuje řadu akcí spojenou s tímto významným půlrokem z hlediska politiky EU.

[mn_protected]

Priority českého předsednictví jsou:

  1. Ochrana lidských práv osob patřících k zranitelným či znevýhodněným skupinám a podpora genderové rovnosti
  2. Posilování právního státu
  3. Podpora demokracie na místní a regionální úrovni a reforem ve veřejné správě
  4. Podpora vzdělávání k lidským právům a jazykových dovedností
  5. Spolupráce a koordinace s dalšími mezinárodními organizacemi

Prioritou českého předsednictví je zajištění lidských práv všech osob, tj. včetně osob, které mohou být v plném a rovném přístupu k lidským právům ve znevýhodněné pozici. „Naplňování lidských práv těchto osob, kam počítáme i opatření proti sociálnímu vyloučení a extrémní chudobě, napomáhá současně i rozvoji demokracie, neboť posiluje schopnost příslušníků těchto skupin participovat na životě společnosti, včetně života politického, ať již na centrální nebo místní úrovni. V této souvislosti vyzdvihuje české předsednictví potřebu posilování práv všech osob bez rozdílu prostřednictvím implementace doporučení Evropské komise proti rasismu a nesnášenlivosti, jakož i za pomoci Rámcové úmluvy na ochranu národnostních menšin a Evropské charty regionálních či menšinových jazyků,“ uvádí se v dokumentu, který popisuje priority českého předsednictví. Během půlročního předsednictví plánuje Česká republika uspořádat několik konferencí na toto téma.

Současné výzvy, jimž čelí mladí lidé v Evropě, budou na programu evropského sympozia, které v červnu 2017 propojí v Praze zástupce vlád a nevládních organizací členských států Rady Evropy. Diskuse se soustředí také na odpovídající prostředky, s jejichž pomocí může politika mládeže na tyto výzvy reagovat.

Jedním ze závazků plynoucích smluvním stranám z Evropské úmluvy o ochraně lidských práv je výkon rozsudků štrasburského Soudu. Závaznost a vykonatelnost soudních rozsudků je jedním z kritérií, která definují stupeň rozvoje právního státu. České předsednictví uspořádá v červnu 2017 v Brně konferenci za účasti předsedů nejvyšších soudů k tématu závaznosti soudních rozhodnutí. Situaci štrasburského Soudu budou hodnotit vládní zmocněnci pro zastupování před Evropským soudem pro lidská práva na jejich neformálním setkání v Praze. Řádná implementace Evropské úmluvy o ochraně lidských práv na národní úrovni je nezbytným předpokladem posílení subsidiární role a celkové akceschopnosti štrasburského Soudu. Vzdělávání o systému Úmluvy zde hraje klíčovou roli. Konference v rámci programu Vzdělávání právních profesionálů v otázkách lidských práv (HELP) proběhne pod záštitou českého předsednictví v červnu 2017 ve Štrasburku.

Mohlo by vás zajímat

V listopadu se v Praze bude konat mezinárodní konference zabývající se problematikou korupce ve vztahu k soudcům a státním zástupcům.

„České předsednictví bude podporovat dokončení modernizace Úmluvy o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních dat (Úmluva č. 108), jakožto prostředku k posílení ochrany práva na soukromý život a na ochranu osobních dat v digitální éře,“ uvádí se v dokumentu.

Podpora demokracie na místní a regionální úrovni a reforem ve veřejné správě

Česká republika bude podporovat rozvoj místní a regionální demokracie jako jednu             z klíčových oblastí v rámci pilíře „demokracie“, se zaměřením na podporu řádné správy na místní a regionální úrovni a inovačních nástrojů, které by usnadnily obcím a regionům vyrovnat se účinněji se současnými výzvami. České předsednictví bude zejména podporovat sdílení znalostí a zkušeností ohledně reforem veřejné správy. Důraz bude kladen také na participativní demokracii jako klíčový prvek občanské angažovanosti ve veřejném životě na místní a regionální úrovni. V neposlední řadě bude české předsednictví podporovat úzkou spolupráci s Parlamentním shromážděním, Kongresem místních a regionálních samospráv  Rady Evropy (dále jen „Kongres“) a nevládními organizacemi v procesu řešení společných problémů.

V souvislosti s hledáním společných řešení problémů, jimž čelí evropská společnost, sehrává zvláštní roli Evropská úmluva o krajině. V tomto kontextu proběhne v září 2017 v Brně 19. pracovní zasedání Rady Evropy k implementaci Evropské úmluvy o krajině. Zaměří se na problematiku demokracie na místní úrovni.

Kongres sehrává významnou úlohu při podpoře místní a regionální demokracie a zlepšování místní a regionální správy.  Zasedání Byra Kongresu proběhne pod záštitou českého předsednictví v červnu 2017 v České republice. Ve spolupráci s Evropským výborem pro demokracii a správu (CDDG) zorganizuje české předsednictví v září 2017 v Praze mezinárodní expertní konferenci na téma „Zvyšování kvality veřejné správy na místní a regionální úrovni“. Česká republika bude také podporovat partnerství s nevládními organizacemi zabývajícími se lidskými právy.

Pokračující konflikty vně i uvnitř Evropy představují mimořádnou výzvu pro demokracii a naše společné hodnoty. V mnoha členských státech je na vzestupu extremismus a radikalismus. České předsednictví společně s rakouským předsednictvím OBSE uspořádají kulatý stůl na vysoké úrovni, který bude vycházet z aktivit obou organizací zaměřených na boj s extremismem a radikalismem. V tomto ohledu je významným referenčním rámcem Akční plán Rady Evropy na léta 2015-17 pro boj proti násilnému extremismu a radikalizaci vedoucí k terorizmu, přijatý na 125. zasedání Výboru ministrů Rady Evropy v květnu 2015 v Bruselu.

 

Jiří Reichl

[/mn_protected]