Energotrans ze Skupiny ČEZ podepsal smlouvu na stavbu paroplynové elektrárny u Mělníka. Dodavatelem je sdružení firem Metrostav DIZ a Siemens Energy. Nový energetický zdroj vyjde na téměř 14 miliard korun a hotový bude v roce 2029, oznámili dnes předseda představenstva Energotrans Miroslav Krpec a člen představenstva společnosti ČEZ Jan Kalina.

Nový zdroj o elektrickém výkonu 266 MW a tepelném výkonu 183 MWt vyrobí dle předpokladů bezmála 730 GWh elektřiny za rok a dodá teplo v objemu až 2 PJ za rok. Na celkové dodávce tepla z lokality Mělník do Prahy a dalších měst se tak bude podílet zhruba z 30 procent.

Investice v Elektrárně Mělník: cca 50 miliard

„Realizací tohoto projektu budou zajištěny dodávky tepla, kterými zásobujeme asi polovinu Prahy, respektive téměř celý pravý břeh Vltavy, dále samotný Mělník a Neratovice. Celkem jde o zhruba 230 tisíc domácností, ale i školy, úřady nebo nemocnice. Naším cílem je garantovat spolehlivé dodávky tepla na další desítky let,“ řekl Miroslav Krpec, předseda představenstva společnosti Energotrans ze Skupiny ČEZ.

Projekt nicméně nabral značné zpoždění. Podle oznámení na webech sledujících veřejné zakázky vypsal Energotrans soutěž na stavbu prvního paroplynového zdroje v areálu Elektrárny Mělník už v lednu roku 2023. Později Skupina ČEZ hovořila o výběru vítěze tendru „v průběhu roku 2024“, což nestihla.

Paroplyn Mělník podpis
Účastníci dnešního slavnostního podpis smlouvy. Zleva Jan Kalina (ČEZ), Ronny Geilsdorf (Siemens Energy), Miroslav Krpec (Energotrans) a Karel Volf (Metrostav DIZ). Foto: ČEZ

Celková investice do ekologizace Elektrárny Mělník dosáhne více než 50 miliard korun. Postupně chce ČEZ pořídit až tři paroplynové zdroje o celkovém elektrickém výkonu přes 1000 MW. Ty budou připraveny i na budoucí využití vodíku. Na přelomu let 2027 a 2028 ve stejné lokalitě zahájí zkušební provoz zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO). Mezi další technologie, s kterými se v Elektrárně Mělník počítá, patří plynová kotelna, elektrokotle, akumulace tepla a bateriový systém na ukládání elektřiny.

Okénko do historie

ČEZ chystal přechod mělnické elektrárny od uhlí k plynu již před více než deseti lety. Na konci roku 2013 však tento plán odložil na neurčito. Kvůli nevhodné kombinaci drahého plynu a levných emisních povolenek totiž taková investice nevycházela ekonomicky. Od té doby se mnohé změnilo. Spalování uhlí se přestává vyplácet, zatěžují jej drahé povolenky. Za každou tunu oxidu uhličitého totiž velcí znečišťovatelé musejí platit přes 70 eur.

Paroplynová elektrárna u Mělníka v roce 2023 prošla posouzením dopadu na životní prostředí (EIA). Podle zveřejněné dokumentace by měla zahrnovat tři etapy, které v součtu mají elektrický výkon 1000 megawattů. Doplní je záložní plynová kotelna o výkonu 140 MWt. Tyto zdroje mají spotřebovat až 1,35 miliardy metrů krychlových plynu ročně, což odpovídá zvýšení spotřeby plynu v Česku až o 20 procent.

Mohlo by vás zajímat

Na konci roku 2023 Skupina ČEZ získala na přechod mělnické elektrárny od uhlí k plynu rekordní dotaci z Modernizačního fondu. Výše dotace dosahuje 7,25 miliardy korun. ČEZ tehdy překonal vlastní rekord, když o pár měsíců dříve získal z Modernizačního fondu příspěvek 6,1 miliardy korun na stavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). V jeho případě proběhla soutěž na dodavatele stavby celkem hladce. Vybraným dodavatelem stavby je sdružení podniků Metrostav DIZ a Subterra.

Rychlejší než ČEZ byla firma United Energy

Loni v listopadu přišla zpráva, že Energotrans ze Skupiny ČEZ uspěl v aukci státní podpory pro nové plynové teplárny. Do soutěže tehdy přihlásil pouze první etapu s elektrickým výkonem 280 megawattů. Uvedl zde dokončení v lednu 2029, tedy výrazně později než dle původních plánů. Ještě v oznámení pro řízení EIA uváděl ČEZ spuštění první etapy do provozu do konce roku 2026.

Prvním, kdo rozjel novou vlnu zájmu o stavbu paroplynových tepláren, však není ČEZ, ale podnik United Energy ze skupiny EPH. Jako první totiž v letošním lednu podepsal závaznou smlouvu s dodavateli stavby, kterými jsou společnosti SES Tlmače a Metrostav DIZ. Podle oznámení ve Věstníku veřejných zakázek dosahuje hodnota zakázky 2,27 miliardy korun.