Návrh nařízení vlády o stanovení ložiska strategického významu v případě cínoveckého lithia je hotový a brzy se objeví na programu jednání kabinetu premiéra Petra Fialy. Ministerstvo průmyslu a obchodu vypořádalo připomínky ostatních resortů, kterých tentokrát nebylo mnoho. Nejvýraznější změna se projevila i samotném názvu dokumentu, jak Ekonomický deník zjistil z veřejné databáze připravované legislativy eKlep.

Původní návrh ministerstva průmyslu totiž počítal s tím, že ložiskem strategického významu se stane lithium v oblasti Cínovce v Krušných horách. Těžební unie během připomínkového řízení upozornila, že významné ložisko lithia je také v odkalištích u Horního Slavkova na Sokolovsku. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) s námitkou souhlasilo a preferenční režim se tak bude vztahovat i na tuto lokalitu.

Další připomínky byly spíše technického a upřesňujícího rázu a vyznění dokumentu tedy příliš neovlivnily. MPO navrhovalo, aby nařízení vlády platilo už od 1. března. To se nezdá být reálné, protože tento bod se (aspoň zatím) na programu jednání vlády ve středu 26. února neobjevil. Ložiskem strategického významu se má stát také mangan z hald u Chvaletic v Polabí, jak MPO nedávno navrhlo; tady se čeká na vypořádání připomínek.

Miliardy navíc do státní kasy

Podle MPO je v zájmu České republiky i celé Evropské unie vytvářet podmínky pro těžbu a zpracování lithia tak, aby byla snižována závislost na jeho dodávkách ze třetích zemí. Lithium je zásadní surovinou pro baterie do elektromobilů a pro ukládání elektřiny, využívá se také při výrobě lehkých slitin, keramiky a v jaderné energetice.

Návrh bude mít podle MPO pozitivní vliv na veřejné rozpočtů. Předpokládaný příjem, tvořený úhradou za vydobyté nerosty, úhradami za těžební prostory, odvody za zaměstnance a daněmi, dosahuje 3,15 miliardy korun ročně. Státní rozpočet získá většinu této sumy, konkrétně něco přes 2,3 miliardy korun za rok.

Mohlo by vás zajímat

Dalším přínosem pro Ústecký kraj, kde v nejbližších letech zaniknou tisíce pracovních míst v těžbě uhlí a uhelných elektrárnách, bude vytvoření 1800 přímých pracovních míst a až dalších 2000 pracovních míst v dodavatelském řetězci. „Projekt počítá s rekvalifikací pracovníků stávajících uhelných provozů a nabídce pracovních míst v novém průmyslovém odvětví,“ dodalo k tomu ministerstvo průmyslu.

Ministerstvo průmyslu připomíná, že na třech evidovaných výhradních ložiskách (Cínovec-jih, Cínovec-východ a Cínovec-severozápad), se nachází zhruba 1,13 milionu tun lithia. Současně lze ekonomicky využít až 323 tisíc tun cínu a 92 tisíc tun wolframu. Zájemcem o těžbu v této lokalitě je podnik Geomet, který z 51 procent vlastní Severočeské doly ze Skupiny ČEZ a zbývajících 49 procent má australský těžařský start-up European Metals Holdings (EMH).

Velké plány, které nabírají zpoždění

Plánovaná těžba v oblasti Cínovce je nejambicióznějším těžebním záměrem na českém území. Společný podnik ČEZ a EMH se chystá do těžby a zpracování lithia investovat zhruba 15 miliard korun. Záměr EMH počítá s produkcí 4225 tun čistého lithia ročně, což by Česko vyneslo na pozici největšího producenta lithia v Evropě. Samotná těžba měla začít na přelomu let 2026 a 2027, ale to už se nezdá být reálné.

Povolovací řízení se totiž výrazně protáhla. Ani po skoro čtyřech letech od zahájení procesu posouzení dopadu na životní prostředí (EIA), který předchází územnímu a stavebnímu řízení, stále Geomet nemá kladné stanovisko k záměru. Podle stavu projektu na Informačním systému EIA dosud není hotova ani podrobná dokumentace o dopadech záměru. Projekt tak už oproti původním plánům nabral výrazné zpoždění.

Zatímco australská EMH ve svých vyjádřeních hovoří o možné těžbě v Krušnohoří s povinným optimismem a nedávno zmínila možnost vyšší roční produkce kovu, ČEZ stále „dělá Zagorku“ a odkládá rozhodnutí o investici do dolu a zpracovatelského závodu. Podle posledních informací padne nejdříve někdy v letošním roce.

Co se týká možného využití lithia z odkališť u Horního Slavkova, příslušná práva získala firma Sanaka Industry vlastněná z 51 procent investiční skupinou RSJ. Již v minulých letech také získala řadu povolení, včetně stavebního rozhodnutí pro stavbu separační linky. Projekt se však z nejasných důvodů „zasekl“ a v posledních třech letech se nijak neposunul k zahájení produkce lithia.