Od poloviny února platí nový režim zdanění kryptoměn. Přináší daňové úlevy pro dlouhodobé investory a zjednodušení administrativy pro běžné uživatele. Příjmy z kryptoměn už také nebudou podléhat odvodům sociálního a zdravotního pojištění. Jak na tyto výhody dosáhnout, poradíme v tomto článku. Zásadní novinku přináší aktuální novela také kryptoměnovým firmám a burzám. Dává jim jasné právo na bankovní účet. Dosud banky tyto firmy odmítaly s odvoláním na vysoké riziko praní špinavých peněz.
Novela usnadňující digitalizaci kapitálových trhů vstoupila v účinnost v sobotu 15. února. Zavádí dvě nová pravidla pro osvobození převodu kryptoměn od daně z příjmu. Danit podle ní investoři nebudou muset své příjmy z virtuálních měn, pokud nepřesáhnou hodnotu 100 tisíc korun ročně. Na příjmy nad touto hranicí až do částky 40 milionů korun ročně, se bude vztahovat takzvaný časový test. To znamená, že je investoři budou muset zdanit pouze v případě, že je vlastnili méně než tři roky. Pokud je drželi déle, nebudou ani tyto příjmy podléhat dani. Důležité přitom je, že se posuzuje souhrnný hrubý příjem ze všech prodejů kryptoaktiv za kalendářní rok, tedy nikoli zisk, ale celková tržba.
„Pozitivní zprávou je také skutečnost, že tyto příjmy nepodléhají sociálnímu a zdravotnímu pojištění, pokud příjmy z prodeje kryptoaktiv zdaňuje jako ostatní příjmy,“ uvádí daňový poradce společnosti KODAP Matěj Nešleha.
Ale pozor: nový režim má také jednu zásadní výjimku. Hodnotový test se netýká stablecoinů, tedy kryptoměn navázaných na ve stabilním poměru například na americký dolar nebo jiná aktiva. To znamená, že investoři, kteří nakupují například tether, dai nebo USD Coin, musí odvést daň vždy, i když investovaná částka zůstane pod hranicí 100 tisíc korunami.
Mohlo by vás zajímat
Nová pravidla platí pro příjmy od roku 2025. V daňovém přiznání za loňský rok, které je potřeba podat do konce dubna, je ještě nejde uplatnit. Investoři tak ještě budou muset zdanit veškerý zisk.
Jak prokázat splnění časového testu
Aby bylo možné využít daňovou výjimku pro dlouhodobé držení, musí mít investor důkazy o tom, že skutečně držel kryptoměnu minimálně tři roky. Podle Patrika Mádleho z Generálního finančního ředitelství jde využít prakticky cokoliv, čím lze zjistit skutečný stav věci a ověřit skutečnosti rozhodné pro správné stanovení daně. Jde například o výpis z kryptoměnové burzy, výpis z blockchainu, účtenku z bitcoinmat anebo smlouvu o koupi kryptoaktiva, pakliže poplatník virtuální měnu nakoupil od jiného investora.
„Doporučujeme vést průkaznou evidenci, ze které bude patrné, ve kterém okamžiku poplatník kryptoaktivum pořídil a za kolik jej pořídil. Pokud poplatník kryptoaktivum prodal, musí evidence obsahovat informace o tom, kdy kryptoaktivum prodal a za kolik jej prodal,“ radí Matěj Nešleha z KODAP.
Pokud daňový poplatník časový ani hodnotový test nesplní, bude příjem z prodeje kryptoměn podléhat dani. Ani to ale neznamená, že daň zaplatí z celého příjmu z prodeje. „Oproti zdanitelnému příjmu uplatníme do výdajů typicky pořizovací cenu v evidenci nákupů kryptoaktiv,“ vysvětluje Nešleha.
Pro příjmy z kryptoměn přitom platí základní daňová sazba 15 procent. Pokud ale celkový základ daně přesáhne částku 1 676 052 korun, nastupuje progresivní daň ve výši 23 procent. Avšak zvýšená sazba se použije pouze na tu část daňového základu, které přesáhla stanovený limit. Platí ovšem, že do limitu se započítávají veškeré příjmy, tedy například i ty ze zaměstnání, podnikání nebo pronájmu.
Pokud tedy poplatník nakoupil před dvěma lety kryptoměny třeba za1 900 tisíc korun a nyní je prodá za13 milionů korun, daní rozdíl mezi těmito dvěma částkami.Na daních tedy finančnímu úřadu odvede zhruba 2,5 milionu korun.
Česko kryptoměnovou velmocí, anebo pračkou peněz?
Únorová novela přibližuje zdanění kryptoaktiv pravidlům platným pro cenné papíry a podíly. Tím se podle daňových poradců zvyšuje transparentnost a spravedlnost daňového systému. Celkově dojde ke zvýšení jistoty pro investice do kryptoaktiv, podpoře malých investic i dlouhodobého drženíkryptoměn.„Tato změna může podpořit širší adopci kryptoměn jako běžného platebního prostředku,“ říká zakladatel kryptoměnové burzy Coinmate Roman Valihrach.
Podle údajů České kryptoměnové asociace se změna režimu celkově dotkne vyšších stovek tisíc Čechů. „Jedná se o zásadní změnu, kdy se kryptoaktiva dávají z pohledu zdanění na stejnou úroveň k investičním nástrojům. Česká republika tímto krokem následuje země jako Německo, Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko, kde už obdobný přístup funguje,“ uvádí předseda České kryptoměnové asociace František Vinopal. Česko se tak podle něj může stát globálním technologickým lídrem v oblasti kryptoměn a docílit ekonomického růstu v řádech desítek miliard korun ročně.
Zatímco kryptoscéna je z novinek nadšená a hovoří o konci nespravedlnosti, finanční správa je vůči nim kritická. Už v říjnu zveřejnilo Generální finanční ředitelství na síti X příspěvek, podle nějž osvobození kryptoměn od daní rozvrátí obecný výběr daní a bude mít významný dopad na státní rozpočet.„Podle oznámení o osvobozených příjmech ve smyslu § 38v zákona o daních z příjmů činí objem takových příjmů stovky miliard korun ročně,“ uvedlo Generální finanční ředitelství v informaci zveřejněné na svém webu. Osvobození kryptoměn od daní také podle něj vytvoří „polštář“ pro snadnou legalizaci výnosů z trestné činnosti.
Kvůli obavám z praní špinavých peněz se kryptoměn obávají také banky. Dosud se proto zdráhaly otvírat firmám podnikajícím s virtuální měnou účty. „Neexistuje žádná banka, která je ochotná vést účet pro kryptosměnárnu. Banky dokonce odmítají poskytovat služby držitelům platebních licencí, pokud obsluhují krypto klienty, čímž porušují zákon o platebním styku,“ popsal dosavadní situaci výkonný ředitel České kryptoměnové asociace Adam Chvaja. To vedlo k tomu, aby kryptoměnové firmy skutečnou podstatu svého podnikání bankám tajily.
I v tomto ohledu ale nová právní úprava přináší úlevu. Kryptoměnovým firmám dává jasné právo na bankovní účet. Díky tomu získávají oporu v zákoně a možnost domáhat se otevření bankovního účtu třeba i za pomoci České národní banky nebo soudní cestou.