ČEZ už není vlastníkem dvou černouhelných elektráren Skawina a Chorzów v jižním Polsku. Stalo se tak necelý rok od zahájení prodejního procesu. Kupujícím je česká investiční firma ResInvest Group, kterou vlastní bývalý manažer EPH Tomáš Novotný. Výši prodejní ceny ČEZ v oznámení v rámci informační povinnosti pro investory neuvedl.
ResInvest Group podle vyjádření Skupiny ČEZ v otevřeném aukčním procesu předložil nejlepší nabídku, což bylo potvrzeno nezávislým posouzením hodnoty prodávaných společností. Podpis prodejní smlouvy proběhl loni v listopadu, tvypořádání transakce předcházelo schválení polského antimonopolního úřadu. Exkluzivním poradcem Skupiny ČEZ byl při prodeji londýnský expertní tým ING Bank.
ČEZ se stal vlastníkem polských elektráren Skawina a Elcho (nyní CEZ Chorzów) v roce 2006, kdy je koupil od americké společnosti PSEG. Tehdy za ně zaplatil téměř 11 miliard korun (současná prodejní cena bude téměř jistě výrazně nižší). Vzhledem k orientaci na nízkoemisní zdroje energie se ČEZ v roce 2021 pokusil obě uhelné elektrárny prodat, ale tehdy se to nepovedlo. „Prodejní proces výrobních aktiv v Polsku byl zastaven, protože nabídnuté ceny nebyly dostatečně ekonomicky atraktivní,“ uvedl ČEZ na konci roku 2021.
Černouhelná elektrárna CEZ Skawina (instalovaný výkon 330 MWe, 588 MWt) je druhým největším dodavatelem tepla do Krakowa. Modernější černouhelná elektrárna CEZ Chorzów (238 MWe / 500 MWt) je jedním z největších dodavatelů tepla do Katowic a okolních měst v aglomeraci Horního Slezska. Obě elektrárny k výrobě částečně využívají také biomasu, v roce 2023 dohromady vyrobily 1,39 TWh elektřiny a 5649 TJ tepla.
Mohlo by vás zajímat
Součástí prodeje byly i CEZ Produkty Energetyczne Polska a holdingová společnost CEZ Polska. ČEZ si tak v Polsku ponechal pouze firmy spadající do poskytování energetických služeb, konkrétně se jedná o podniky Euroklimat, Metrolog, OEM Energy, TRiM-tech a IBP.
Skupina ČEZ po roce 2020 výrazně omezila své aktivity v zahraničí. Ke konci března 2021 se podařilo dotáhnout prodej rumunských dceřiných společností, v jednom balíku je za 24,6 miliardy korun koupily fondy skupiny Macquarie. Na konci července následovala divestice bulharských podniků z oboru distribuce a prodeje elektřiny, za 8,6 miliardy korun je koupila investiční skupina Eurohold.