Jaderná elektrárna Temelín ve středu odpoledne po necelém dni zastavila výrobu elektřiny. Vyplývá to z dat na internetových stránkách společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje.
Druhý blok elektrárny byl po odstávce dlouhé 95 dní připojen k síti v úterý večer. Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka, mimo provoz je od 26. srpna kvůli výměně paliva. Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka nynější odstávka druhého bloku potrvá necelé dva týdny.
Z informací, které ČEZ na základě evropského nařízení zveřejňuje na svém webu, vyplývá, že reálná výroba elektřiny druhého temelínského bloku klesla na nulu ve středu kolem 17:00. Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka zastavil Temelín najíždění provozu druhého bloku kvůli revizi těsnění ložiskových stojanů turbíny. „Aktuálně se turbína vychlazuje, což potrvá do konce týdne. Teprve poté může začít oprava. Délka odstávky je předběžně stanovena na necelé dva týdny,“ uvedl mluvčí na dotaz ČTK.
Společnost bude mimo jiné kontrolovat olejové vložky, které zabraňují úniku oleje z ložisek turbíny. „Jejich nastavení je záležitostí setin milimetrů. Musí být dostatečně blízko k rotoru, aby nedošlo k úniku oleje, na druhou stranu musí mít vůli od rotoru, aby nedocházelo ke kontaktu,“ uvedl Sviták. Nové olejové vložky podle něj dodavatel do zařízení namontoval při plánované odstávce pro výměnu paliva.
Souběžná odstávka obou bloků, která skončila v úterý večer, trvala 11 dní. Původně měl být druhý blok spuštěn už minulý týden, zdržení způsobila porucha pojistného ventilu v nejaderné části elektrárny.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes připomněl, že společnost naopak ve středu oznámila zkrácení odstávky třetího bloku druhé tuzemské elektrárny v Dukovanech o 18 dní. „Přicházíme tak o pozitivní efekt zkrácení dukovanské odstávky, ale s problémy při najíždění bloků po odstávce počítáme vždy u všech elektráren, to je technika,“ řekl ČTK Kříž. ČEZ má podle něj pro tyto situace v záloze dostatek zdrojů, mimo jiné paroplynovou elektrárnu Počerady.
Finanční ředitel ČEZ Martin Novák na začátku srpna uvedl, že dopad odstávek jaderných elektráren do letošního celoročního provozního zisku EBITDA společnosti ČEZ bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. Firmu trápí především kontroly svarů v Jaderné elektrárně Dukovany, v jejichž dokumentaci byly loni objeveny nesrovnalosti.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová dnes ČTK řekla, že image jádra v ČR dostala kvůli dukovanským problémům těžkou ránu. A to od chvíle, kdy se přišlo na nedůslednou kontrolu firmy, která svary kontrolovala, ze strany ČEZ. Upozornila, že úřad má v krajním případě, v situaci, kdy by byla například ohrožena bezpečnost, právo odebrat jaderným blokům povolení k provozu. „To ale není záležitost, o které by bylo záhodno nějak uvažovat. Není k tomu nejmenší důvod,“ dodala.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 elektrárna vyrobila 14,23 miliardy kilowatthodin elektřiny, letos zatím více než deset miliard kilowatthodin.
–čtk–