Tuzemská legislativa průběžně vstřebává bruselské regulace a direktivy, jejichž spoluautory jsou však obvykle také “našinci”. Představujeme 40 nejvlivnějších Čechů v orgánech Evropské unie.

V Bruselu a Štrasburku vznikají právní předpisy, které mají příznivce i odpůrce. V poslední době zajímá tuzemskou veřejnost například právo vlastnit zbraně, kvóty pro rozdělování migrantů, konec roamingových poplatků nebo “bezplatný” bezdrátový internet. Ve vedení Evropské unie přitom najdeme řadu občanů České republiky – ať už přímo volené (poslance), národně nominované (ministry, komisařku), nebo méně známé úředníky a soudce.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP, KDU-ČSL) vyjadřuje optimismus: „Evropská unie jsme my, jako Češi jsme její součástí, a mám proto obrovskou radost, že se Čechům stále víc daří v Bruselu prosazovat a nebojí se hájit české zájmy.“

Naopak europoslanec Petr Mach (Svobodní, EFDD) patří ke kritikům celého uskupení: “Evropská unie je největším omylem v dějinách, jenom další domýšlivá snaha o centrální řízení kontinentu. Například z myšlenky Evropské armády mi běhá mráz po zádech.”

Mohlo by vás zajímat

Připomeňme ještě, že nařízení (regulace) a směrnice (direktivy) navrhuje Komise, aby konečné znění domluvily Parlament a Rada. Ve všech těchto orgánech máme, vzhledem k velikosti tuzemské populace, nadproporční zastoupení. “Našinci” však působí taky jako velvyslanci EU v okolním světě nebo dohlížejí na účetnictví.

[mn_protected]

Evropský parlament

Poslancům pravidelně věnujeme prostor v našem Legislativním monitoru, proto dnes vyzdvihněme jenom nejvýznamnější funkcionáře.

Na Generálním sekretariátu Evropského parlamentu působí další Češi.

  • Libor Boháč – vede legislativní plánování na Ředitelství pro legislativní akty.
  • Václav Lebeda – vede tiskové oddělení na Generálním ředitelství pro komunikaci.

Evropská rada (premiéři nebo prezidenti) a Rada EU (národní ministři)

Členy české vlády známe z každodenního zpravodajství. Proto jmenujme pouze ministry, kteří se účastní nejenom jedné, ale několika takzvaných „formací“ Rady EU.

Na Generálním sekretariátu Rady EU působí další Češi.

  • Petr Blížkovský – od r. 2004 byl ředitelem pro ekonomickou a regionální politiku, od r. 2012 ředitelem pro zemědělství, od r. 2016 ředitelem pro zemědělskou a sociální politiku.
  • Marek Mora – od r. 2010 byl vedoucím kanceláře generálního tajemníka, od r. 2015 ředitelem pro rozpočet, daňovou a regionální politiku, organizační složka G (hospodářské věci a konkurenceschopnost).
  • Petr Hrdlička – od r. 2005 vede oddělení konferencí, přímo zodpovídá za organizaci veškerých jednání Rady (v Bruselu, i v jednotlivých členských zemích).
  • David Zelinger – bývalý novinář BBC a ORF působil původně v Evropském Parlamentu, nyní vede německé jazykové oddělení na Generálním sekretariátu Rady EU.

Evropská komise

  • Věra Jourová – komisařka. Má na starosti spravedlnost, spotřebitele, rovnost žen a mužů. Jedná například s koncernem Volkswagen o důsledcích kauzy DieselGate. Spolu s dalšími 27 komisaři navrhuje právní akty Parlamentu a Radě.
  • Daniel Braun – zástupce ředitelky v kabinetu Věry Jourové. Od r. 2007 působil na Ministerstvu pro místní rozvoj, kde se postupně stal 1. náměstkem ministra; nyní řeší především základní práva v týmu „české“ eurokomisařky.
  • Eduard Hulicius – člen kabinetu Věry Jourové. Od r. 2011 působil v kanceláři tehdejší europoslankyně Zuzany Roithové, do Parlamentu potom sám kandidoval, za KDU-ČSL je nyní prvním náhradníkem na funkci europoslance.
  • Monika Ladmanová – členka kabinetu Věry Jourové, kde řeší genderovou rovnost, práva menšin nebo společenskou odpovědnost firem.
  • Tomáš Nejdl – člen kabinetu komisařky Coriny Cretu, která má na starost regionální politiku. Český expert na kohezi (soudržnost) zodpovídá za Českou republiku, Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko.

Jako generální ředitelé nebo vedoucí oddělení působí v Evropské komisi také další Češi.

  • Eva Kružíková – ředitelka. Dříve byla ředitelkou odboru legislativy na českém Ministerstvu životního prostředí, od r. 2007 v Právní službě Evropské komise, nyní ředitelkou týmu pro vnitřní trh.
  • Ladislav Miko – náměstek. Od r. 2005 byl ředitelem ochrany přírodních zdrojů, v r. 2009 ministrem životního prostředí v úřednické vládě Jana Fischera, od r. 2010 zpátky v Bruselu jako zástupce generálního ředitele pro zdraví a spotřebitele
  • Pavel Bořkovec – vede oddělení, které spravuje IT infrastrukturu, na Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).
  • Stanislav Drápal – od r. 2010 vede oddělení interního auditu na Generálním ředitelství pro společné výzkumné centrum (JRC).
  • Aleš Fiala – od r. 2007 vede oddělení budoucích a nových technologií na Generálním ředitelství pro informační společnost a média (DG INFSO). Předtím pracoval v Nizozemsku, Francii a USA, převážně v aplikovaném výzkumu a projektovém řízení.
  • Pavel Jirsa – vede Inspekce reaktorů, geologických úložišť a další zařízení na Generálním ředitelství pro energetiku. Dvacet let působil v Ústavu jaderného výzkumu Řež, od r. 2004 pracuje na různých pozicích pro Evropskou komisi.
  • Michal Krejza – od r. 2014 vede komunikaci a valorizaci programů na Generálním ředitelství pro vzdělávání a kulturu EAC. Pro Evropskou komisi pracuje na různých pozicích od r. 1992, kromě Bruselu dříve také v Praze a Tallinnu. Vedl také oddělení sportu na Generálním ředitelství pro vzdělávání a kulturu.
  • Radek Malý – od r. 2011 vede sociální analýzu zemí EU na Generálním ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Dříve tamtéž šéfoval analýze zaměstnanosti, předtím byl hlavním analytikem CitiBank v ČR.
  • Jan Michal – vede zastoupení Evropské komise v České republice. Předtím působil například na Generálním sekretariátu, kde radil řediteli pro vztahy mezi Komisí a Radou.
  • Petr Mooz – od r. 2011 vede odbor Informací a komunikace na Generálním ředitelství pro rozpočet.
  • Irena Moozová – od r. 2011 jako koordinátorka vede zastoupení Komise ve všech členských státech. Aktuálně padá pod Generální ředitelství pro komunikaci. Pro Komisi pracuje od r. 2006.
  • Jan Pánek – od r. 2005 vede oddělení, zodpovědné za maloobochodní trhy (energie, uhlí, ropa) na Generálním ředitelství pro energetiku a dopravu.
  • Jiří Švarc – vede oddělení, zodpovědné za Maďarsko, Finsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko, na Generálním ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti.

Soudní dvůr Evropské unie

  • Jiří Malenovský – soudce. Od r. 1990 byl proděkanem Masarykovy univerzity, v r. 1992 ústavním soudcem ČSFR, v l. 1993–1998 stálým představitelem ČR při Radě Evropy ve Štrasburku, do r. 2000 členem legislativní rady vlády, od 4. 4. 2000 ústavním soudcem ČR, o rok později jmenován také profesorem mezinárodního práva veřejného, od května 2004 soudcem v Lucemburku.
  • Irena Pelikánová – soudkyně. Od r. 1993 byla profesorkou obchodního práva na Karlově univerzitě, v l. 1999 – 2002 členkou prezídia Komise pro cenné papíry, v l. 1998 – 2004 členkou Legislativní rady české vlády, od května 2004 soudkyní v Lucemburku.

Účetní dvůr

  • Jan Kinšt – člen. V 90. letech působil na Ministerstvu financí (tvorba státního rozpočtu), od r. 1999 v Nejvyšším kontrolním úřadu (nejdříve ředitelem odboru analýz, od r. 2003 členem NKÚ), od května 2004 členem Evropského účetního dvora v Lucemburku.

Evropská služba pro vnější činnost

  • Edita Hrdá – vrchní ředitelka pro Ameriku, dříve velvyslankyně ČR v Argentině a Paraguayi.
  • Jana Hybášková – velvyslankyně EU v Namibii, dříve v Iráku, za ČR taky ve Slovinsku a Kuvajtu, v letech 2004 – 2009 europoslankyně.
  • Tomáš Uličný – velvyslanec EU v Angole, dříve velvyslanec ČR v Sýrii.

Evropský hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů

  • Jiří Buriánek – od r. 2014 generálním tajemníkem Výboru regionů. Předtím, od r. 2006 šéfoval Generálnímu ředitelství rady pro průmyslovou inovaci, výzkum a energetickou politiku.
  • Markéta Franková – od r. 2004 jako první Češka vede oddělení (Společné překladatelské služby Výboru regionů a Evropského hospodářského a sociálního výboru).

[/mn_protected]

Petr Woff