INZERCE

Fotovoltaické panely na střeše CTParku Bor. Foto: CTP (tisk. zpráva)

Překonali ČEZ i další velké hráče. Největší fotovoltaiku za posledních deset let postavil developer CTP

Závod o to, kdo postaví v druhé vlně solárního boomu největší fotovoltaický park, má překvapivého vítěze. Všechny velké energetické skupiny předehnala developerská společnost CTP, která vybudovala – a to bez využití veřejné dotace – fotovoltaickou elektrárnu o celkovém výkonu 8,1 MW. Jak vyplývá z tiskové zprávy CTP, elektrárna vyrostla na střeše budov CTParku Bor v Plzeňském kraji.

CTP do projektu vložila 230 milionů korun v rámci podpory přechodu na čistou energii. Vyrobenou energii CTP prodává nájemcům a také společnosti ČEZ ESCO, se kterou navázala spolupráci v loňském roce. Tyto instalace navazují na první společný projekt s ČEZ ESCO, kterým byla instalace fotovoltaiky o výkonu 2 MW na střeše haly v CTParku Prague East, ve které sídlí logistická společnost Raben Group.

„Za příznivých klimatických podmínek pokrývá fotovoltaika během dne téměř celou spotřebu elektrické energie v CTParku Bor, který má zastavěnou plochu zhruba 620 000 m2. Naším dlouhodobým cílem je mít vybrané parky energeticky nezávislé. Osazení všech solar-ready střech v českém portfoliu CTP je součástí dlouhodobé strategie vytvářet udržitelné parky s řešeními, která zajistí jejich energetickou soběstačnost,“ vysvětluje Martin Pirkl, Head of Property Management CTP pro Českou republiku a Slovensko.

CTP budovala fotovoltaické elektrárny na střechách svých průmyslových a logistických parků v České republice již v době prvního solárního boomu, který vrcholil v roce 2010. V současnosti dosahuje kumulovaný výkon všech fotovoltaických elektráren skupiny CTP v Česku výkonu 44 MW, dalších 30 MW je v pokročilém stadiu příprav. Do roku 2030 plánuje CTP nainstalovat na střechách svých hal v Česku střešní fotovoltaické elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 250 až 300 MW.

Podmínka úspěchu? Najít odběratele

Výše zmíněná fotovoltaika skupiny CTP překonává svou velikostí další solární parky, které v Česku vyrostly během posledního roku a půl. Náskok před dalšími solárními elektrárnami však není vysoký, další dva dokončené projekty (oba z loňského roku) mají po 7 megawattech. Přehled deseti největších fotovoltaik, které jsou již hotové a v provozu, naleznete v tabulce níže.

Největší fotovoltaiky postavené v ČR od ledna 2023

firma (energetická skupina)lokalitavýkon (MW)
CTP Energy CZ (CTP)Bor (Tachovsko)8,13
Solar Stříbro (Josef Stauner)Stříbro 7,04
FVE Orlová I (MND)Orlová7
Řehlovická zóna IIIŘehlovice (Ústecko)5
ČEZKřížany (Liberecko)4,26
PREenergo (Pražská energetika)Přimda (Tachovsko)4
Amazon Logistic PragueKojetín (Přerovsko)3,95
Agro PV 22 (Solar Global)Moravské Budějovice3,85
PPA CZ 4Košťany (Teplicko)3,04
VGP Renewable Energy (VGP)Hrádek n. Nisou (Liberecko)2,81
zdroj: ERÚ (udělené licence), ED

Za zmínku stojí fakt, že za třemi z deseti největších fotovoltaik stojí investoři průmyslových a skladových hal. Vedle CTP se jedná o Amazon a VGP. Právě výroba elektřiny určené ke spotřebě přímo ve firemním areálu se vyplatí nejvíce. Naopak projekty založené na dodávce elektřiny do rozvodné sítě narážejí na četné problémy a zůstává daleko za očekáváním – navzdory štědrým dotacím z Modernizačního fondu.

V čem je problém? Jak Ekonomický deník upozornil v polovině května, banky nechtějí solární elektrárny financovat, protože investiční dotace není dostatečnou zárukou budoucího splacení úvěru. Investoři do zelené energetiky by proto uvítali obnovení provozní podpory, která je spolehlivější garancí návratnosti investice, a usilují o to, aby ji stát po více než desetileté přestávce začal znovu přidělovat. Ministerstvo průmyslu a obchodu však zatím těmto tlakům odolává.

Cestu k bankovnímu financování mohou otevřít také PPA smlouvy se zákazníkem, který se zaváže k dlouhodobému odběru elektřiny. Zatímco jinde se jedná o běžný postup, v Česku se to zatím nedařilo. Až dnes přišla zpráva o uzavření průlomové solární PPA smlouvy. Rakouská skupina Enery vybuduje v jihočeském Dyníně fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 37 MW a deset let z ní bude za předem dohodnutých podmínek dodávat elektřinu společnosti Benteler, která působí v oblasti výroby autodílů.

David Tramba