INZERCE

Paroplynová elektrárna v německém Irschingu. Foto: Uniper

Ministerstvo průmyslu spustí první aukci podpory pro teplárny. Soutěžit se bude o 1250 MW

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypíše do konce června první aukci, v níž budou soutěžit zájemci o provozní podporu pro moderní teplárny s vysokou účinností. Zatím investorům nabídne podporu pro zdroje o elektrickém výkonu 1250 megawattů, druhou aukci na dalších 1750 megawattů výkonu vypíše v příštím roce. Ekonomickému deníku to řekl vrchní ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla.

Nové podpůrné schéma je určeno pro investory, kteří se chtějí pustit do stavby nových plynových tepláren s kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KVET), Podporu lze vyplácet také na modernizaci starších zařízení. Podporu stát bude vyplácet po dobu 15 let a bude mít podobu obousměrné rozdílové smlouvy (Contract for Difference – CfD). Na jedné straně tak stát podpoří majitele plynových tepláren v době, kdy elektřina bude levná. Na druhé pak omezí tržby tepláren v době, kdy budou ceny elektřiny vysoké.

Právě na tuto podporu čekají velké i menší energetické společnosti. Ty již delší dobu dávají najevo, že jim investiční podpora z Modernizačního fondu nebude stačit. Provozní podpora od státu funguje jako určitá garance pro banky; bez ní by pravděpodobně nebyly ochotny nové plynové teplárny v nejistém prostředí (co se týká vývoje cen plynu, elektřiny a povolenek, ale i nejistoty ohledně nové unijní legislativy) financovat.

Energetické společnosti přiznávají, že mají „v šuplíku“ velké množství připravených projektů. Mnohé už prošly posouzením dopadu na životní prostředí (EIA). Zatím však nepadlo rozhodnutí o jejich realizaci ze strany investora. Pokud by je totiž energetické podniky schválily dříve, než se rozhodne o výsledku aukce, vzniklo by podezření, že projekt je rentabilní i bez provozní podpory a že ji vlastně nepotřebuje.

Vrchní ředitel sekce energetiky a jaderné energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla. Foto: Radek Čepelák

Jisté obavy v obou energetiky vyvolává malý rozsah připravované aukce. Pro představu: největší projekt, kterým je paroplynový zdroj Skupiny ČEZ v areálu Elektrárny Mělník, počítá s elektrickým výkonem až 1000 megawattů. To je celých 80 procent rozsahu letošní aukce. Tento projekt je v pokročilé fázi příprav, ČEZ už vybírá dodavatele stavby a technologie.

Jak Ekonomický deník informoval na konci května, Evropská komise po řadě odkladů a průtahů schválila státní podporu moderních tepláren s vysokou účinností v České republice. Odhadovaný rozpočet zmíněného podpůrného programu je 3,2 miliardy eur (75 miliard korun). Výše bonusu bude stanovena prostřednictvím aukcí – s výjimkou malých zařízení do výkonu 1 MW, kde bude výše podpory každoročně stanovena Energetickým regulačním úřadem.

Schvalování podpory pro české teplárny se protáhlo na dva a půl roku. Podle dobře informovaných zdrojů z prostředí energetiky a poradenství bylo zdrojem potíží to, že schvalování podpory měl na starosti úředník Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise (DG COMP), který prý vyniká pomalostí a zlomyslností. Aukce podpory pro KVET kvůli chybějícímu razítku od Evropské komise nabraly zhruba dvouleté zpoždění.

David Tramba