Dnes kolem poledne londýnského času oznámí Bank of England, zda provede změnu v nastavení měnověpolitických nástrojů, nebo zda nechá vše při starém.

8. října má Mark Carney, guvernér Bank of England, ve svém diáři poznámku, že se má sejít se svými kolegy a poté kolem poledne londýnského času oznámit, zda dojde k nějaké změně v nastavení měnověpolitických nástrojů, konkrétně základní úrokové sazby. Ta se aktuálně nachází na úrovni půl procentního bodu.

Rychlý průzkum mezi bankami, který prováděla agentura Bloomberg, ukazuje, že většina analytiků (z 41 dotázaných) očekává ponechání sazeb beze změny. Britská ekonomika totiž trochu ztrácí dech. Zprávy, které v tomto týdnu vyšly, ukázaly, že tržby ve službách rostly nejnižším tempem za poslední více než dva roky. To pravděpodobnost udržení sazeb na rekordně nízké úrovni jen zvyšuje.

Slabší výhled ekonomického vývoje rovněž pokládá otázku, kdy dojde k zesílení inflace tak, aby to vyvolalo úvahy o zvýšení sazeb. Zatímco Carney doposud tvrdí, že diskuse kolem zvýšení sazeb bude relevantní na přelomu letošního a příštího roku, přírůstky spotřebitelských cen zaostávají za 2% cílem již více jak 20 měsíců a podle posledních údajů je míra inflace blízko nule.

Rob Wood, analytik Bank of America v Londýně předpovídá, že Bank of England zvýší sazby o čtvrt procentního bodu až v květnu příštího roku. Ještě nedávno však tuto změnu očekával již v únoru 2016. Proti britské ekonomice, a tedy i zvýšení sazeb, hovoří i zpomalení ekonomiky v Číně.

Podle Mezinárodního měnového fondu však na tom britská ekonomika nebude za celý letošní rok zas tak zle. V úterý vyšla zpráva, v níž MMF zvyšuje odhad růstu britského HDP pro letošní rok z 2,4 na 2,5 procenta, přičemž výhled vývoje globálního HDP o 2 desetiny procentního bodu zredukoval (na 3,1 %). Tuto tezi potvrzují i středeční data o průmyslové produkci, která se neočekávaně zvýšila o 1 %.

Trh práce rovněž nevykazuje známky přílišného ochabnutí, nicméně míra nezaměstnanosti má ve svém vývoji určité zpoždění ve vztahu k jiným veličinám (jako HDP, maloobchodní tržby a podobně). Nejpádnějším argumentem pro zachování sazeb blízko nule tak zůstává prakticky nulová inflace.

O výsledku rozhodnutí britských centrálních bankéřů vás budeme informovat.

-usi-