Trumpův spojenec Elon Musk chce, aby se USA vzdaly měsíčního povrchu a vyměnily ho za rudou planetu. Čelí jednomu problému: americkému Kongresu. Republikánští a demokratičtí zákonodárci, kteří kontrolují peněženky NASA, chtějí, aby se Američané vrátili na měsíční povrch v roce 2027 – a nejsou ochotni tuto misi opustit navzdory Muskově posedlosti přeskočit Měsíc na Mars, píše americký portál Politico.
Trumpův důvěrník Elon Musk chce, aby NASA upustila od svých ambiciózních plánů na návrat na Měsíc a místo toho zamířila přímo na Mars. Kongres je připraven zahájit boj, tvrdí Politico.
„Republikánští a demokratičtí zákonodárci, kteří kontrolují peníze NASA, chtějí, aby se Američané vrátili na měsíční povrch v roce 2027 – a nejsou ochotni tuto misi opustit navzdory Muskově posedlosti přeskočit Měsíc na Mars,“ popisuje dále Politico.
Tato část politiků se připravuje na potenciální střet s republikánskými tvůrci politik a vlivným Trumpovým spojencem ohledně jednoho z nejzávažnějších rozhodnutí o vesmírné politice v tomto století.
Mohlo by vás zajímat
Nově zvolený prezident Donald Trump, alespoň prozatím, zůstal mimo boj. Jeho první administrativa zahájila plány NASA na přistání na Měsíci, ale také na agenturu naléhal, proč nemůže letět přímo na Mars.
„Obcházet Měsíc by byla chyba,“ řekl podle Politico texaský republikán Brian Babin, který vede výbor Sněmovny reprezentantů zaměřený na vesmír.
Ale to je právě to, co Elon Musk, miliardář a vesmírný podnikatel, chce udělat. Zakladatel SpaceX sní o misi na Mars, která by zachránila lidský život mimo Zemi, i kdyby to mělo stát stovky miliard dolarů a představovat extrémní riziko pro zúčastněné. Kolonizaci planety nazval „životní pojistkou na celý život“.
„Letíme přímo na Mars,“ napsal nedávno Musk a dodal, že zaměření na Měsíc bylo „rozptýlením“.
Strategie „Mars na prvním místě“ by však podle deníku Politico pravděpodobně našla malou podporu na Capitol Hill. Zákonodárci se chtějí zaměřit na zachování pracovních míst spojených s průzkumem Měsíce, podpořit lunární ekonomiku a porazit Čínu ve vesmíru. A protože tvůrci politik utvářejí rozpočet NASA, hrají v ambicích agentury významnou roli.
„V Kongresu by se setkal s velkým odporem,“ řekl Casey Dreier, šéf vesmírné politiky v The Planetary Society, neziskové organizaci zaměřené na průzkum vesmíru.
Vědecké výbory Sněmovny reprezentantů a Senátu v loňském roce silně potvrdily svou podporu průzkumu Měsíce v zákonech NASA o opětovném schválení.
Přechod na Mars by ovlivnil programy, jako je Space Launch System zaměřený na Měsíc, raketa za několik miliard dolarů, která poskytuje pracovní místa v mnoha státech. Raketa je klíčovou součástí Artemis, úsilí NASA dostat se zpět na Měsíc a nakonec zřídit lunární vesmírnou stanici.
„Vložili jsme do Artemis spoustu času, úsilí a peněz a myslím, že bychom měli NASA umožnit dokončit tuto misi,“ řekl senátor Mark Kelly (D-Arizona), bývalý astronaut.
Mars přináší další technické výzvy – například načasování. Je to tříletá okružní mise, oproti třem dnům na Měsíc. A fyzický stres z dlouhodobého kosmického letu by také mohl ohrozit posádku po přistání.
USA musí letět na Měsíc jako první, řekl odcházející administrátor NASA Bill Nelson. „Než začnete běhat, musíte se naučit chodit,“ doplnil.
Elon Musk již dlouho vyjadřuje podporu cestě na rudou planetu. Není jasné, zda jeho lednový příspěvek odkazoval na současné úsilí NASA nebo na samostatnou misi na Mars financovanou SpaceX. Musk a SpaceX na žádosti o komentář nereagovali.
Donald Trump si zatím veřejně nevybral žádnou stranu. Ve svém prvním funkčním období podporoval návrat na Měsíc, ale od té doby projevuje zvýšený zájem o Mars.
Nově zvolený prezident v červnu 2019 kritizoval zaměření NASA na Měsíc. O měsíc později se opakovaně ptal tehdejšího administrátora NASA Jima Bridenstina na možnost přímého letu na Mars. Jeho přechodový tým na žádost o komentář neodpověděl.
Mars by také mohl být pro zákonodárce finanční ztrátou. Senátoři Ted Cruz (R-Texas) a Babin, například, podporovali rozvoj komerčního vesmírného průmyslu a mohli by skončit deflací obchodních zájmů ve vesmíru, pokud by přesunuli pozornost NASA na Mars.
A zastánci Měsíce v Kongresu se obávají, že posun by postoupil měsíční povrch Číně, která tam plánuje do roku 2030 přistát s vlastními astronauty.
„Pokud neporazíme Číňany na Měsíci, oni tam napíší pravidla,“ řekl Babin.
Ale jít proti Muskovi přináší svůj vlastní soubor obav. Už vyhrožoval, že bude financovat primárky proti republikánům, kteří nepodpořili Trumpovy kandidáty do kabinetu, a zpochybňování jeho vesmírných ambicí by se mohlo ukázat jako politicky riskantní.
„´Je důležitější být spojen s vůdcem vaší strany?´ ptá se Casey Dreier, odborník na vesmír. ´Nebo je důležitější bojovat za ta technická a inženýrská místa, která připadnou vašemu státu´?“ uzavírá Politico.