Utajovaná zpráva Slovenské informační služby (SIS) potvrzuje podle informací deníku Pravda podezření z manipulace s trestním řízením za pomoci univerzálních svědků. Podle zprávy mají být účelově koordinovány jejich výpovědí. SIS je ve zprávě pro poslance podle deníku ale poměrně nekonkrétní. Zároveň však podotýká, že tyto manipulativní policejní metody jsou zdokumentovány tajnou službou tak, aby mohli být operativci Národní kriminální agentury (NAKA) za manipulaci s výpověďmi stíháni. NAKA vyšetřuje hned několik závažných korupčních kauz.

Právě i tyto informace byly podle zprávy představeny předminulý týden na tajném setkání desítek nejmocnějších představitelů státu a bezpečnostních sil v sídle tajné služby SIS. Šéf hnutí OĽaNO a ministr financí Igor Matovič připustil, že zpráva by mohla být do jisté míry zveřejněna.

Tajná služba připravila zprávu o ovlivňování svědků ve závažných případech týkajících se bývalých policistů, Finanční správy a SIS pro mimořádné zasedání parlamentu. Poslancům to ve čtvrtek přečetl předseda Národní rady Boris Kollár (Jsme rodina). Stalo se tak poté, co zvláštní státní zástupce Daniel Lipšic zamítl žádost poslanců a nepustil bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského z vazby do parlamentu.

Koordinace univerzálních svědků

Tajná zpráva SIS hovoří podle deníku Pravda o svědecké výpovědi v případech bývalých vyšších policejních důstojníků, Finanční správy a jejich spolupracujících podnikatelů. Mezi tyto případy patří zejména akce Boží mlýny, Očistec, Jidáš a Celník.

V těchto akcích byli zadrženi a obviněni například bývalý zvláštní žalobce Dušan Kováčik, poslední policejní prezidenti Tibor Gašpar a Milan Lučanský, několik důstojníků NAKA, jako jsou Peter Hraško nebo Róbert Krajmer a další bývalí příslušníci policie, finanční správy i Slovenská informační služby.

Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar (vlevo) na fotografii s ministrem vnitra za Směr Robertem Kaliňákem je stíhán i v kauze Fatima. Gašpar mimo jiné jeden čas působil jako poradce českého ministra vnitra Jana Hamáčka. Foto: ministerstvo vnitra SR

Téměř polovina obviněných spolupracuje s policií a svědčí proti spoluobviněným. Téměř ve všech případech však zejména pár exponovaných kajícníků. Patří mezi ně i bývalý vedoucí Kriminálního úřadu Finanční správy Ľudovít Makó, kterého za „rozmluvení“ státní zástupce po několika týdnech propustil z vazby a od 13. listopadu 2020 je na svobodě.

Bývalý šéf finanční policie NAKA Bernard Slobodník je také na svobodě. Expremiér a vůdce OĽaNO Igor Matovič se dokonce přiznal k několika setkáním s oběma kajícníky. Kromě toho potvrdil, že v době, kdy se stal premiérem, byl Makó přijat do SIS. A to, navzdory četným podezřením z trestné činnosti.

Mohlo by vás zajímat

Důkazy o manipulaci

Podle informací Slovenské informační služby dostávají tito univerzální svědci od policistů informace o průběhu trestních řízení a provedených úkonech, ale také o jednotlivých výpovědích. S vědomím policistů pak mají svědci koordinovat své výpovědi, aby se navzájem potvrdily.

SIS tvrdí, že má způsob manipulování trestního řízení zadokumentován takovým způsobem, který umožňuje použití získaných informací v trestním řízení a stíhání agentů NAKA, píše deník Pravda.

Zpráva však neuvádí žádné konkrétní okolnosti ani konkrétní jména. „Tato zpráva byla vytvořena speciálně pro členy Národní rady,“ vysvětlil její předseda Boris Kollár s tím, že o to osobně požádal šéfa SIS. Připustil opatrnost kvůli možnému porušení ze strany poslanců, kteří se se zprávou mohou seznámit. Přiznal, že pokusy o porušení mlčenlivosti už zaznamenal.

„Zprávu jsem neskartoval, ale je uložena ve speciální místnosti. Může si ji přečíst kterýkoli poslanec, poté co se podepíše do listiny, která eviduje lidi, kteří si utajovaný dokument přečetli. Bylo tam hodně poslanců a už jsem dostal informaci, že někdo něco pouštět na veřejnost,“ řekl Kollár.

Schopný prodat i vlastní matku

Místopředseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) navrhuje, aby tajnou zprávu vypustil „ven“ expremiér Peter Pellegrini (Hlas). Vyšetřovaná trestná činnost se totiž týká exponentů kabinetu, vedeného politickou stranou Směr, v němž Pellegrini působil.

„Robert Fico jednou řekl, že Peter Pellegrini bude schopen prodat svou vlastní matku. Chtěl tím říci, že slovo chlapa pro něj nemá žádnou cenu. Peter Pellegrini to nechtíc potvrdil: nejprve hlasoval pro to, aby mimořádná schůze ústavních činitelů v SIS nebyla uzavřená, a pak, na rozdíl od jak prve hlasoval, neměl problém o obsahu neveřejné schůze parlamentu mluvit veřejně,“ řekl dále Grendel.

Ačkoli částečně potvrdil Pellegriniho slova, sám o obsahu zprávy mluvit nechce. „Vše, co řeknu, je, že pokud mají bezpečnostní složky podezření ze zločinu, za této vlády neskončí pod kobercem. Tak to má v právním státě být,“ řekl podle deníku Pravda.

Hrozba pro demokracii, spravedlnost a právní stát

„Mimořádné zasedání Národní rady potvrdilo, že na Slovensku existuje skupina státních zástupců a vyšetřovatelů, kteří s pomocí takzvaných kajícníků ovlivňují vyšetřování citlivých politických případů,“ řekl expremiér Pellegrini.

Jeho mimoparlamentní strana Hlas proto vyzývá k hlasování o nedůvěře premiérovi Eduardu Hegerovi. Strana již ve čtvrtek začala shromažďovat podpisy poslanců, aby svolala mimořádné zasedání parlamentu, aby návrh předložila.

„Premiér Heger nese politickou odpovědnost za to, že slíbené očištění státu se změnilo v osobní a politickou pomstu. Předseda vlády si byl existence této skupiny vědom a na tajné schůzce o ní také informoval nejmocnější lidi ve státě. Nevyvodil však z této zásadní hrozby pro demokracii, spravedlnost a právní stát žádné důsledky. Proto musí ze své funkce odejít, a to s celou vládou,“ prohlásil Pellegrini.

I další poslanci vykládají zjištění ze zprávy ve svých výstupech velmi odlišně. Předseda Směru Robert Fico zašel ještě dál a tvrdil, že tato skupina manipulující se svědectvím kajícníků, je produktem nové vlády.

„Vládní koalice zřídila systém profesionálních svědků, kteří jsou připraveni svědčit v každé situaci. Systém nájemných udavačů, kteří jsou připraveni udat kohokoliv a vymyslet si cokoliv, aby zůstali na svobodě. Systém skupiny politicky angažovaných vyšetřovatelů, státních zástupců a soudců, bez nichž by nebylo možné dosáhnout takových výsledků. Jedná se o špinavé politické procesy proti opozici,“ řekl Fico na tiskové konferenci.

Opozice prý přibarvuje

Vládní koalice si z tajné zprávy vybrala zejména skutečnost, že za předchozí vlády se mohli členové bezpečnostních sil nechat korumpovat. O údajné manipulaci s trestních stíhání ale příliš nemluví. „V té zprávě nebylo nic, že by SIS potvrdila stíhání na politickou objednávku,“ řekl na tiskové konferenci poslanec hnutí Za lidi Juraj Šeliga.

Další dokonce zpochybňují věrohodnost této zprávy. „Můžeme diskutovat o tom, zda je to pravda, nebo jen nějaká zpravodajská informacee, která nemusí být pravdivá. Pokud je to všechno pravda, je to máslo na hlavě Fica a Pellegriniho,“ říká předseda skupiny OĽaNO Michal Šipoš. „Netvrdím, že se to děje. Ale byl bych velmi nerad, kdyby k tomu došlo. To by byla anarchie a lidé by ničemu nevěřili,“ řekl předseda parlamentu Boris Kollár.

Informace ze zprávy SIS odmítají detektivové z pracovní skupiny s krycím názvem Očistec a prokurátoři ze zvláštního státního zastupitelství, kteří vyšetřování těchto případů dozorují. Prokurátoři tvrdí, že vyšetřovatelé a operativní pracovníci policie se stali terčem vykonstruovaných obvinění a konspirací.

„Státní zástupci zvláštního státního zastupitelství vyjadřují své přesvědčení, že trestní stíhání, vedené touto pracovní skupinou, je prováděno v souladu s trestním řádem a plně respektuje práva obhajoby. Neevidujeme žádné důkazy o manipulaci s důkazy nebo pokususy ´sladit´ výpovědi spolupracujících obviněných nebo svědků. Výpovědi spolupracujících svědků jsou vždy předmětem dalšího ověřování a verifikace v procesu dokazování,“ uvedl v prohlášení mluvčí Generální prokuratury Dalibor Skladan.

Obchod, ne vyšetřování

Ale i známý bývalý vyšetřovatel, který se nejvíce proslavil prací na únosem a zavlečením syna prezidenta Michala Kováče mimo Slovensko, však v relaci ´Jde o pravdu´ upozornil, že vyšetřovatelé dnes nepracují tak, jak by měli. „Vrátili jsme se ke struktuře vyšetřování, které fungovala v padesátých letech, a už tehdy bylo flagrantním způsobem zneužívána. Není tedy divu, že se to děje dodnes,“ řekl v v relaci s názvem Jde o pravdu bývalý vyšetřovatel a nyní advokát Peter Vačok.

„Institut kajícníka má svůj smysl. Ale mám dojem, že policie zapomněla vyšetřovat a dokazovat to klasickým způsobem. Je zvyklá ohrožovat větší skupinu, dávat podezřelé do vazby, což je prvek státního vydírání, za spolupráci nabízí výhody, a to také není úplně v pořádku. Tito kajícníci by měly být využíváni pouze v případech, kdy je to nevyhnutelné, a ne pomalu v každé trestné věci. Pro policii je to velmi pohodlné a snadné. V podstatě jde o obchod, ne o klasickou policejní práci,“ řekl Vačok.

Nejlepší by bylo zprávu zveřejnit

Ministr financí a bývalý premiér Igor Matovič pak považuje interpretace opozice za tak nebezpečné, že je přesvědčen, že by bylo lepší zprávu SIS částečně zveřejnit. „Pochybnosti ve mně vyvolávají spíš informace opozice, které jsou přibarveny různými konspiracemi. Za této situace si myslím, že nakonec bude nejlepší zveřejnit co jevíce informací z této zprávy v podobě, v jaké to půjde,“ řekl Matovič.

Zprávu připravila SIS pro poslance, kteří na mimořádné schůzi požádali o vysvětlení tajné schůzky mezi státními elitami a šéfy bezpečnostních složek. V pondělí 17. května se v budově SIS sešli prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger, předseda Národní rady Boris Kollár (Jsme rodina), ministr vnitra Roman Mikulec (OĽaNO), ministryně spravedlnosti Mária Kolíková (Za lidi), nejvyšší státní zástupce Maroš Žilinka a šéf policejního sboru Peter Kovařík. Podle zpráv médií byli v sídle SIS také zvláštní prokurátor Daniel Lipšic, šéf SIS Michal Aláč a šéf inspekce ministerstva vnitra Adrián Szabó.

Jan Hrbáček