Rozhodnutí finské energetické společnosti Fennovoima vypovědět smlouvu s Rosatomem o inženýringu, zadávání veřejných zakázek a výstavbě (EPC) jaderné elektrárny Hanhikivi 1 v Pyhäjoki na severu Finska bylo nezákonné. Rozhodla o tom komise pro přezkum sporů.
Společnost Fennovoima podepsala smlouvu na dodávku elektrárny Hanhikivi se společností Rusatom Overseas – dceřinou společností Rosatomu pro vývoz jaderných elektráren – v prosinci 2013. Rosatom nabídl výstavbu elektrárny s reaktorem VVER AES-2006 o výkonu 1200 MWe na základě smlouvy s pevnou cenou. Vlastníkem projektu Hanhikivi je společnost Fennovoima, jejímž většinovým vlastníkem (66 procent) je Voimaosakeyhtiö SF, finská společnost, jejímiž akcionáři jsou významné finské korporace a několik místních energetických společností. Zbývajících 34 procent drží RAOS Voima Oy, finská dceřiná společnost, kterou v roce 2014 založil Rosatom za účelem nákupu podílu ve společnosti.
Společnost Fennovoima však 2. května letošního roku oznámila své rozhodnutí vypovědět smlouvu o inženýrské činnosti, zadávání veřejných zakázek a výstavbě (EPC) „z důvodu značných zpoždění projektu RAOS a neschopnosti projekt realizovat“.
Dne 24. května stáhla svou žádost o stavební povolení pro plánovanou elektrárnu.
Společnost RAOS Project 6. května uvedla, že „nemá jinou možnost než se bránit a požadovat odškodnění“ za „nezákonné ukončení“ projektu Hanhikivi 1. Dodala, že je připravena jednat o „možných variantách obnovení projektu, až to podmínky dovolí“.
Mohlo by vás zajímat
V srpnu proti sobě společnosti Fennovoima a Rosatom zahájily řízení o náhradu škody vzniklé v důsledku ukončení plánovaného projektu Hanhikivi 1. V tomto řízení se společnost Fennovoima a Rosatom domáhají náhrady škody. Společnost Fennovoima tehdy uvedla, že její nároky dosahují téměř 2 miliard EUR (2 miliardy USD), zatímco Rosatom uvedl, že po společnosti Fennovoima požaduje 3 miliardy USD.
Rada pro spory je stálý orgán složený z jednoho nebo tří členů. Obvykle se zřizují při podpisu nebo zahájení plnění střednědobé nebo dlouhodobé smlouvy a slouží k tomu, aby pomohly stranám předejít nebo překonat případné neshody nebo spory, které vzniknou v průběhu plnění smlouvy. Komise pro přezkum sporů (Dispute Review Boards, DRB) vydávají doporučení, která nejsou pro strany okamžitě závazná, ale stávají se jimi, pokud žádná ze stran nevznese do 30 dnů námitky.
Mechanismus obracení se na DRB je stanoven ve smlouvě mezi společnostmi Fennovoima a RAOS Project a pracovní postup DRB jako nezávislého odborného orgánu je určen pravidly Mezinárodní obchodní komory.
„DRB ve svých závěrech potvrdil, že společnost Fennovoima protiprávně vypověděla smlouvu EPC na výstavbu elektrárny Hanhikivi 1 a následně protiprávně odmítla práce provedené společností RAOS Project Oy jako dodavatelem podle smlouvy EPC,“ uvedl Rosatom.
DRB rovněž konstatoval, že ukončení projektu Hanhikivi 1 společností Fennovoima bylo v rozporu se smlouvou EPC, což dává společnosti RAOS Project Oy právo požadovat po společnosti Fennovoima náhradu škody, uvedl Rosatom. Poznamenala, že náhrada škody bude stanovena v dalším řízení.
„Závěry DRB, které učinila skupina renomovaných mezinárodních odborníků, vyjadřují vyvážené a objektivní stanovisko ve vztahu k projektu Hanhikivi 1,“ uvedl Rosatom a dodal, že „hodlá hájit své zájmy, dokud nebudou jeho požadavky plně uspokojeny“.
Společnost Fennovoima k tomu uvedla: „V době, kdy společnost Fennovoima vypověděla smlouvu, tedy po osmi letech trvání projektu, projekt ještě ani nepřešel z fáze projektování do fáze výstavby a nabral zpoždění minimálně téměř deset let.“
Upozornil, že doporučení DRB „není konečné ani závazné, protože obě strany krátce po jeho vydání předložily oznámení o nespokojenosti“.
Společnost Fennovoima uvedla, že od té doby zahájila mezinárodní rozhodčí řízení proti společnosti RAOS Project s cílem získat zpět částky, na které má nárok po vypovězení smlouvy EPC.
(nik)