Vláda České republiky předložila zprávu o shrnutí podpory aktivit Roku průmyslu a technického vzdělávání 2015. Nejaktivnější je Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 je celoroční kampaň iniciovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR, která zastřešuje některé již existující aktivity a přidává k nim nové. Hlavními cíle této kampaně je:

zvýšení povědomí cílových skupin o průmyslu jako základu moderní ekonomiky 21. století, který vytváří pracovní místa, je nositelem inovací a posiluje značku ČR,

pomoci podnikatelské sféře zvýšit zájem veřejnosti o technické vzdělávání a o práci v průmyslových podnicích a posílit zájem podnikatelského sektoru o spolupráci se školami.

Kampaň Roku průmyslu a technického vzdělávání podpořila nejen ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a  průmyslu a obchodu, která mají k problematice nejblíže, ale i předseda vlády, místopředseda vlády pro výzkum, vývoj a inovace, ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo kultury a další partneři. Podle informací Svazu průmyslu a dopravy ČR se v rámci realizace kampaně angažují téměř výhradně Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Na základě usnesení vlády č. 128 z února letošního roku bylo do rozpočtu MPO převedeno 12,8 milionu korun, které jsou určeny na podporu projektů sociálního dialogu v rámci iniciativy Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015.

V gesci MPO se jedná o dva projekty. První, s náklady 9,5 milionu korun, předložil Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a druhý, s náklady 3,3 milionu korun, předložila Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS). Vzhledem k tomu, že dotace na projekty sociálního dialogu jsou zcela novým fenoménem, bylo nutné připravit pro jejich poskytnutí odpovídající pravidla. Na jejich základu spolupracovaly MPSV, MPO a MF. Dodatečně bylo nutné do jejich přípravy angažovat Úřad na ochranu hospodářské soutěže tak, aby se poskytnutí dotací nedostalo do konfliktu s pravidly EU o nedovolené veřejné podpoře.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v průběhu roku různými způsoby podpořilo, případně ještě podpoří, množství větších či menších akcí. Formy podpory se různí, od záštity ministra, účasti a vystoupení ministra nebo jiného reprezentanta úřadu, až po spolupořádání či finanční participaci.

Za všechny podpořené akce lze uvést: konference Týden vědy, výzkumu a inovací pro praxi; projekt Enersol; Strojírenské fórum; Olympijské hry řemesel; Technické fórum 2015; galavečer soutěže České ručičky, ale také Matematický Ámos či Panorama zpracovatelského průmyslu ČR 2014 a podobně.

Pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy je pak celý letošní rok obdobím renesance polytechnického vzdělávání a techniky u nás, a je prvním významným krokem v započatém dlouhodobém procesu, kdy se předpokládá pokračování aktivit a činností i v následujících letech. Během celého roku spolupracují firmy a podniky se školami na nejrůznějších úrovních, jako například společné dny otevřených dveří, vědomostní soutěže pro žáky a studenty, vzdělávání pedagogických pracovníků ve firmách a na pracovištích reálné praxe, podpora máločetných a ojedinělých oborů vzdělání a jiné.

Do Roku průmyslu a technického vzdělávání se zapojila také agentura CzechInvest v podobě realizace setkání personalistů a exkurze škol do firem.

-usi-