Která z českých bank je nejziskovější? Tentokrát to dopadlo nerozhodně. Česká spořitelna i ČSOB se pochlubily stejným výsledkem hospodaření za první pololetí: 6,6 miliardy korun. Zatímco ČS vykázala meziroční růst zisku o 43 procent, v případě ČSOB to bylo dokonce 91 procent navíc. Komerční banka za nimi zaostala, její čistý zisk narostl o 15,5 procenta na 5,13 miliardy korun.
Banky v loňském roce vážně postihl útlum ekonomiky v době koronavirové epidemie; zisk jim meziročně klesl zhruba na polovinu. Nyní se vracejí zpět do kondice. „I když má pandemie covid-19 na naše životy a podnikání nadále významný vliv, jsme rozhodně o rok zkušenější a mnohem méně zranitelní. Lidé ve stále větší míře dávají přednost digitálním nástrojům a bezkontaktnímu placení, což je bezpečnější, a vedle toho i jednoduché a pohodlné,“ uvedl k aktuálním trendům generální ředitel ČSOB John Hollows.
Jak by soutěž o největší bankovní skupinu skončila podle jiných kritérií? Největší objem klientských vkladů má na účtech Česká spořitelna spolu – s dceřinými podniky celkem 1224 miliard korun. ČSOB se pochlubila nárůstem objemu vkladů o 9 procent na 1161 miliardy korun. Komerční banka jako třetí v pořadí hlásí nárůst klientských vkladů o 14 procent na 1033 miliard.
Také v objemu klientských úvěrů vede Česká spořitelna s 812,5 miliardy korun (růst o 6,4 procenta). Těsně za ní je ČSOB s hodnotou 804 miliard korun, s jistým odstupem následuje Komerční banka s 693 miliardami korun (v oboru případech meziroční růst o 2 procenta). Růst byl tažen téměř výhradně novými hypotečními úvěry, naopak objem spotřebitelských a korporátních úvěrů stagnoval.
Lidé bohatnou, města chudnou
Svérázné svědectví o dopadech koronavirové krize podávají výsledky České spořitelny. Vklady domácností se k 30. červnu meziročně zvýšily o 15,3 procenta na 877 miliardy korun (zkrátka nebylo kde utrácet). Vklady firemní klientely narostly o 9 procent na 227 miliard, naopak vklady klientů z veřejného sektoru klesly v meziročním srovnání o 32 procent na 120 miliard korun.
Díky příznivé situaci většiny podniků banky letos více opravných položek rozpouštějí než vytvářejí. „Velmi dobrou zprávou je, že se firmy nedostaly do zásadnějších finančních problémů se splácením svých závazků, což se promítá do snížení rizikových nákladů banky. Je pro nás motivující, že Česká spořitelna byla i v obtížném období spolehlivým pilířem pro celou ekonomiku a jsme připraveni nadále podporovat její opětovný restart,“ zdůraznil předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.
Mohlo by vás zajímat
Banky ve svých zprávách o pololetním hospodaření nekomentovaly jen finanční výsledky. Například ČSOB nezapomněla dodat, že naplnila svůj závazek odchodu z uhelných aktivit a již nemá žádnou úvěrovou expozici vůči podnikům spojeným s uhlím. Komerční banka se zavázala k cíli dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2026. Již v loňském roce snížila svou uhlíkovou stopu o 35 procent.
Dividenda jen se souhlasem ČNB
Vzhledem k rychlému zotavení z koronavirové krize se znovu otevírá otázka výplaty dividend. Komerční banka, s jejímiž akciemi se obchoduje na pražské burze, by mohla vyplatit přibližně 4,5 miliardy korun (23,86 koruny na akcii), a to někdy ve čtvrtém kvartálu. Výše dividendy bude nicméně podléhat posouzení ze strany regulátora trhu – České národní banky.
Pro úplnost dodejme, že se jedná vždy o výsledky za celou finanční skupinu, která vedle banky zahrnuje zpravidla také pojišťovnu, penzijní a podílové fondy, stavební spořitelnu nebo další dceřiné firmy.
David Tramba