INZERCE

O voličský průkaz by mělo být brzy možné žádat i přes webovou službu portál občana. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Změny v portálu občana: voličský průkaz i obavy o zneužívání dat Googlem

O voličský průkaz by mělo být brzy možné žádat i přes webovou službu portál občana. Počítá s tím zakázka ministerstva vnitra pro Národní agenturu pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na úpravy portálu. Ten by měl nově také zobrazovat termíny z osobních daňových kalendářů uživatelů a upravit a zmodernizovat by se měla i homepage celého portálu. Vylepšit by se měla také mobilní aplikace portálu. 

Vyplývá to ze specifikace ministerských požadavků, které jsou zanesené v kontraktu s NAKIT zveřejněném v oficiálním registru smluv.

Zatím jde o voličský průkaz žádat v on-line prostředí jen přes datovou schránku, podle resortu vedeného šéfem STAN Vítem Rakušanem má být ale nově tato možnost jednoduše přístupná přímo z hlavního rozhraní

portálu. Na provedení všech požadovaných změn má přitom NAKIT čas do konce dubna. Od ministerstva za to státní agentura dostane podle smlouva 20 milionů korun.

„Vytvoření nové funkcionality, která uživatelům Portálu občana umožní požádat o vydání voličského průkazu, jestliže se chtějí zúčastnit voleb v jiné volební místnosti než spádově příslušné podle adresy jejich trvalého pobytu, případně příslušné k zastupitelskému úřadu v zahraničí, kde jsou zapsáni do zvláštního seznamu voličů,” specifikuje jeden z požadavků vnitro. 

Systém má přitom podle ministerstva každou žádost automaticky předvyplnit s pomocí údajů ze svých databází a základních registrů. Portál by měl také nově uživatelům zasílat notifikace o blížících se volbách a také možnosti vyzvednutí si voličského průkazu.

Portál občana má být podle specifikace ministerstva také lépe propojená s rejstříkem trestů nebo se systémem Generálního finančního ředitelství. 

Obavy o bezpečnost dat

Důležitou změnou pak má být tak zcela nový analytický nástroj na shromažďování statistických dat o využívání webových stránek portálu. Ten k tomu dosud využívá rozšířené technologie Google Analytics a Hotjar. Obě mají být ale nahrazené vlastním systémem, a to kvůli obavám o bezpečnost dat.

„Cílem je nahradit obě uvedené technologie alternativním produktem z důvodu o podezření z možného zneužívání dat ze strany společností Google a Hotjar,” konstatuje v příloze smlouvy s NAKIT ministerstvo vnitra. 

Zmiňuje přitom nejasností kolem ukládání takto získávaných dat, které se podle vnitra mohou nacházet mimo území EU.

„Cílem je zajištění 100 procent vlastnictví statistických dat,” poznamenává k tomu vnitro.

Tomáš Svoboda