Úterý, 24. května, 2022

Změny na ministerstvu průmyslu: nástup politických náměstků, skončit má René Neděla

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Velké změny se v nejbližších týdnech a měsících odehrají na ministerstvu průmyslu a obchodu. Podle několika dobře informovaných zdrojů Ekonomického deníku na úřad nastoupí dva političtí náměstci. Křeslo se houpe i pod nepolitickými náměstky, hovoří se třeba o odchodu náměstka pro energetiku Reného Neděly.

Ministerstvo průmyslu a obchodu na dotazy Ekonomického deníku k chystaným personálním změnám v požadovaném termínu neodpovědělo. Dobře informované zdroje nicméně hovoří o příchodu dvou politických náměstků; za éry Karla Havlíčka (ANO) zde přitom nebyl ani jeden. Zatím o dvě místa politických náměstků soupeří tři kandidáti: bývalý poslanec Petr Třešňák (Česká pirátská strana), bývalý europoslanec a později lobbista v Bruselu Edvard Kožušník (ODS) a krajský předseda TOP 09 v Karlovarském kraji Lukáš Otys.

Dalším krokem má být obměna vedoucích pracovníků pod služebním zákonem. Zdroje Ekonomického deníku nejčastěji zmiňují jméno René Neděla. Ten od září 2018 vykonává pozici náměstka ministra pro oblast energetiky. Neděla má názorově i lidsky blízko ke konzervativním silám v české energetice, hlavně ke skupině EPH miliardáře Daniela Křetínského a k Teplárenskému sdružení ČR. Napjaté vztahy má naopak s firmami a asociacemi, které se zaměřují na obnovitelné zdroje.

Ale jak zdroje dodávají, Nedělu může zachránit fakt, že v Česku je nedostatek expertů s dostatečným přehledem ve všech oblastech energetiky a současně bez úzkých vazeb na jednu zájmovou skupinu. Pokud takoví „supermani“ existují, tak pracují na lépe placených pozicích v soukromém sektoru.

Současně lze zaslechnout i divoké spekulace, že se chystá předčasné odvolání členů Rady Energetického regulačního úřadu. Důvodem má být údajné nezvládnutí kauzy Bohemia Energy. Podle staršího vyjádření předsedy Rady ERÚ Stanislava Trávníčka není nikde v Evropské unii zvykem, aby regulátor ovlivňoval obchodní strategii soukromých společností. Odvolání členů Rady ERÚ je navíc podle energetického zákona možné jen kvůli opravdu vážným pochybením – tak jako se to stalo v případě Vladimíra Vlka a Vladimíra Outraty v červenci 2019.

Další personální změny se již na ministerstvu průmyslu odehrály. Jak již dříve upozornily weby Seznam zprávy a Deník N, do pozice hlavní poradkyně ministra nastoupila bývalá šéfredaktorka týdeníků Ekonom a Dotyk Eva Hanáková. Mluvčím úřadu bude Vojtěch Srnka, který dosud pracoval v investigativním oddělení Českého rozhlasu.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter