Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) oznámil rezignaci na svou funkci. V posledních týdnech prý necítil podporu z vedení vlastní strany. Předsednictvo lidové strany se rozhodlo nominovat jeho místo Marka Výborného. Jeho nominaci musí ještě schválit celostátní výbor, uvedla KDU-ČSL k výměně ministra.

Nekulu má od začátku července v roli ministra nahradit současný předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Ten se přitom dosud oboru zemědělství nevěnoval, zaměřoval se na oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu a také na právo a justici. Případný nástupce Výborného v roli šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL musí podle předsedy strany Mariana Jurečky vzejít z debaty poslanců.

„Zdeněk Nekula mi předal svoji rezignaci na pozici ministra zemědělství. Respektuji právo KDU-ČSL navrhnout kandidáta na tento post. Marek Výborný je zkušený politik s vysokým morálním kreditem, který by byl pro vládu velkou posilou. Před novým ministrem zemědělství stojí úkoly, které nejsou jednoduché. Musí intenzivně pracovat na zlevnění potravin a pomoci tak s dalším snížením inflace, která trápí občany. Věřím ale, že v této důležité misi obstojí,“ uvedl k výměně premiér Petr Fiala na svém twitterovém účtu.

Kdopak nám to zdražuje potraviny?

Ministr Zdeněk Nekula se v posledních měsících „proslavil“ svými ráznými, avšak často zavádějícími výroky o příčinách růstu cen potravin. Z jejich růstu vinil hlavně obchodní řetězce, naopak zemědělců a potravinářů se zastával. Dostal se přitom do ostrých střetů třeba s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou, který se naopak obchodních řetězců zastával.

Nekulovi příliš nepomohl ani výsledek šetření cen pěti základních potravin ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle vyjádření předsedy ÚOHS Petra Mlsny šetření u vybraných komodit neodhalilo selhávání hospodářské soutěže, dohody o cenách ani dominantní postavení jednoho hráče. Hlavní závěry cenové kontroly zveřejnil úřad na konci května.

Mohlo by vás zajímat

Vývoj ceny hladké mouky od roku 2020. Zdroj: sektorové šetření ÚOHS

Podle tehdejšího vyjádření Petra Mlsny „nebylo zjištěno nepřiměřené navyšování obchodní přirážky v jedné části řetězce“ a většinu cenového nárůstu v posledních třech letech lze vysvětlit objektivními faktory. Tedy zdražením energií, hnojiv či krmných směsí a také tlakem na zvyšování mezd v zemědělství, potravinářství i obchodních řetězcích.

Před měsícem se Zdeněk Nekula stal terčem kritiky a posměchu poté, což na svém twitterovém účtu propagoval slevovou akci řetězce Lidl na mouku za 12,90 koruny. Navíc to okomentoval tak, jako by to byla jeho zásluha. Jednalo se přitom o časově omezenou marketingovou akci na pouhý jeden den. Následně se Nekula stal na sociálních sítích terčem pro různé vtipálky, kteří ho žádali o vyjednání slevy na další potraviny či alkoholické nápoje.

Moc toho Nekula neprosadil

Hnutí Duha v reakci na výměnu ministra zemědělství poděkovalo ministru Nekulovi za jeho korektní a férové jednání. Zároveň však uvedlo, že ministerstvo zemědělství pod jeho vedením nedosáhlo žádných konkrétních výsledků v oblasti lesního hospodářství. Ani ze slibu přesměrovat zemědělské dotace od velkých agropodniků směrem k udržitelnému, ekologickému zemědělství moc nezůstalo.

Až po tlaku ministerstva financí na úspory ve státním rozpočtu muselo ministerstvo zemědělství a jemu podřízený Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) přistoupit ke škrtům v národních zemědělských dotacích. Ty v minulých letech směřovaly často k potravinářským firmám z holdingu Agrofert, který patří svěřenskému fondu expremiéra Andreje Babiše. Mezi další významné příjemce těchto dotací podle webu iRozhlas.cz patřily podniky Rabbit Trhový Štěpánov, Madeta a Hamé.

(red)