INZERCE

Hacker, kyberkriminalita. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje, se stal nejčastější hrozbou pro počítačové sítě

Zlodějský malware Formbook, který uživatelům krade přihlašovací údaje, se stal nejčastější hrozbou pro počítačové sítě. FormBook se prodává na hackerských fórech a aktuálně stal se nejčastější hrozbou pro světové i české počítačové sítě. FormBook byl poprvé odhalen v roce 2016 a vyjma krádeží přihlašovacích údajů z webových prohlížečů pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídícího a velícího serveru.

Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v srpnu nejrozšířenějším malwarem FormBook, zveřejnil výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se nadále drží na bezpečnější 80. pozici, Slovensko v srpnu také nezaznamenalo výraznější posun a patřila mu 63. příčka.

Na první místo se posunula Etiopie, která se v posledních měsících drží dlouhodobě mezi nejnebezpečnějšími zeměmi. Mezi méně bezpečné země se posunula Nigérie, které v červenci patřila 83. pozice a v srpnu 23., a Bahrajn, který z 81. příčky vyskočil až na 32. místo.

Bankovní trojan Qbot patřil řadu měsíců mezi nejrozšířenější škodlivé kódy, ale jeho provozovatelé přes léto nebyli aktivní, takže vypadl z Top 10. Naopak trojan pro vzdálený přístup Remcos se vyhoupl až na 6. příčku a letos se do Top 10 dostal vůbec poprvé.

FormBook byl poprvé odhalen v roce 2016 a jedná se o zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídícího a velícího (C&C) serveru. FormBook byl nyní distribuován také prostřednictvím kampaní s koronavirovou tématikou a pomocí phishingových e-mailů. Check Point v červenci informoval, že nový kmen nazvaný XLoader cílí na uživatele systému MacOS.

„FormBook využívá řadu triků a technik, jak se vyhnout odhalení,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Obvykle se šíří prostřednictvím phishingových e-mailů a příloh, takže nejlepší způsob, jak zabránit infekci, je pečlivě sledovat všechny e-maily, které vypadají podezřele nebo pocházejí od neznámých odesílatelů.“

Top 3 – malware

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v srpnu FormBook, který měl dopad na 4,5 % organizací po celém světě. Na druhou příčku klesl Trickbot s dopadem na 4 % společností, AgentTesla na třetím místě ovlivnil 3 % podniků.

  1. FormBook – FormBook krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.
  2. Trickbot – Trickbot je bankovní trojan, který je neustále vylepšován, takže je flexibilní a lze jej využít jako součást víceúčelových kampaní.
  3. AgentTesla – AgentTesla je pokročilý RAT, který krade hesla a funguje jako keylogger. Známý je od roku 2014. AgentTesla může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, systémovou schránku, dělat snímky obrazovky nebo krást přihlašovací údaje od různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook).

Top 3 – mobilní malware

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl znovu xHelper. Následoval „malware jako služba“ AlienBot a Android botnet FluBot.

  1. xHelper – Škodlivá aplikace pro Android, která byla poprvé detekována v březnu 2019. Používá se ke stahování dalších škodlivých aplikací a zobrazování reklam. Aplikace je schopna skrýt se před uživatelem a mobilními antivirovými programy a znovu se nainstalovat, pokud ji uživatel odinstaluje.
  2. AlienBot – AlienBot je malware jako služba (MaaS) pro zařízení se systémem Android, který vzdálenému útočníkovi umožňuje vložit škodlivý kód do legitimních finančních aplikací, čímž útočník získá přístup k účtům obětí a nakonec zcela ovládne infikované zařízení.
  3. FluBot – FluBot je Android botnet, který se šíří prostřednictvím phishingových SMS zpráv, nejčastěji se vydávajících za zprávy od přepravních společností. Jakmile uživatel klikne na odkaz ve zprávě, FluBot se nainstaluje a získá přístup ke všem citlivým informacím v telefonu.

Top 3 – zranitelnosti

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” s dopadem na 45 % organizací. Druhé místo obsadila zranitelnost „HTTP Headers Remote Code Execution (CVE-2020-13756)“ s dopadem na 43 % společností a Top 3 uzavírá zranitelnost „Dasan GPON Router Authentication Bypass“ s dopaden na 40 % organizací.

  1. Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure – Úspěšné zneužití této zranitelnosti by mohlo umožnit neúmyslné zveřejnění informací o účtu.
  2. HTTP Headers Remote Code Execution (CVE-2020-10826, CVE-2020-10827, CVE-2020-10828, CVE-2020-13756) – Vzdálený útočník může zneužít zranitelnou HTTP hlavičku ke spuštění libovolného kódu na počítači oběti.
  3. Dasan GPON Router Authentication Bypass (CVE-2018-10561) – Zranitelnost umožňuje obejít ověření v routerech Dasan GPON. Úspěšné zneužití by umožnilo útočníkům získat citlivé informace a neoprávněný přístup do postiženého systému.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Zlodějský malware Snake Keylogger po raketovém vzestupu v červenci v srpnu vypadl z Top 10. Na první příčku se tak posunul FormBook, další škodlivý kód zaměřený na krádeže dat a přihlašovacích údajů. Na české organizace také útočí poměrně výrazně spyware Joker, který v minulosti opakovaně pronikl na Google Play.

Top malwarové rodiny v České republice – srpen 2021

Malwarová rodinaPopis
FormBookFormBook je škodlivý kód, který krade informace a zaměřuje se na operační systém Windows. Poprvé byl detekován v roce 2016 a je prodáván na nelegálních hackerských fórech. I když je jeho cena relativně nízká, má velmi dobré maskovací schopnosti. FormBook shromažďuje přihlašovací údaje z různých webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.
AgentTeslaAgentTesla je pokročilý RAT, který krade hesla a funguje jako keylogger. Známý je od roku 2014. Agent Tesla může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, systémovou schránku, dělat snímky obrazovky nebo krást přihlašovací údaje od různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook). Agent Tesla se prodává jako legitimní RAT a zákazníci platí 15–69 dolarů za uživatelskou licenci.
JokerAndroid spyware, který krade SMS zprávy, seznamy kontaktů a informace o zařízení. Navíc nepozorovaně přihlásí oběť k prémiovým službám na reklamních webových stránkách.
XMRigXMRig je open-source CPU mining software využívaný pro těžbu kryptoměny Monero. Poprvé byl detekován v květnu 2017.
TrickbotTrickbot je modulární botnet a bankovní trojan, který se zaměřuje na platformu Windows. Šířen je především spamovými kampaněmi nebo jiným malwarem, jako je například Emotet. Trickbot odesílá informace o infikovaném systému a může také stahovat a spouštět libovolné moduly, od VNC modulu pro vzdálené ovládání až po SMB modul pro šíření v uvnitř napadené sítě. Jakmile je zařízení infikované, kyberzločinci využijí moduly ke krádeži bankovních přihlašovacích údajů, k dalšímu šíření hrozby a špehování napadené organizace a poslední fází je ransomwarový útok na celou společnost.
AsyncRatAsyncrat je trojan zaměřený na platformu Windows, který odesílá systémové informace na vzdálený server. Ze serveru přijímá příkazy ke stahování a spouštění plug-inů, ukončování procesů, k vlastnímu odinstalování/aktualizaci a vytváření screenshotů.
RemcosRemcos je RAT (Remote Access Trojan) poprvé detekovaný v roce 2016. Remcos se šíří sám prostřednictvím škodlivých dokumentů Microsoft Office, které jsou připojeny k e-mailovému spamu, a je navržen tak, aby obešel UAC zabezpečení systému Microsoft Windows a spouštěl malware s vysokými právy.
NanocoreNanoCore je RAT, který byl poprvé objeven v roce 2013 a zaměřuje se na uživatele operačního systému Windows. Všechny verze obsahují základní pluginy a funkce, jako je snímání obrazovky, těžba kryptoměn, vzdálené ovládání atd.
KryptikKryptik je trojan zaměřený na platformu Windows. Krade systémové informace a odesílá je na vzdálený server. V infikovaném systému může stahovat a spouštět další škodlivé soubory.
NeshtaNeshta je trojan, který byl poprvé odhalen v roce 2010. Mění informace v registrech a v nastavení prohlížeče a instaluje škodlivé panely nástrojů nebo rozšíření. Neshta se jednoduše šíří vkládáním vlastního kódu do dalších spustitelných souborů.
GluptebaGlupteba, backdoor poprvé detekovaný v roce 2011, se postupně vyvinul v botnet.
CutwailBotnet Cutwail rozesílá nevyžádané e-maily. Malware je šířen trojanem Pushdo. Boti se připojují přímo k C&C serveru a dostávají pokyny o rozesílaných e-mailech. Po dokončení úkolu nahlásí boti spammerům přesné statistiky o počtu doručených e-mailů a hlášených chybách. Cutwail mohou hackeři využít také k DDoS útokům.
ScrinjectScrinject je trojan, který útočníkům umožňuje vzdálený přístup k infikovanému systému.
sLoadsLoad je PowerShell downloader, který nejčastěji šíří malware Ramnit a také sbírá informace o infikovaném systému. sLoad může také pořizovat snímky obrazovky a kontrolovat mezipaměť DNS pro konkrétní domény (např. cílové banky) nebo načítat externí binární soubory.
Zdroj: Check Point

Online mapa kybernetických hrozeb ThreatCloud Map sleduje v reálném čase, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky. Využívá pro to informací z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, a přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. Databáze ThreatCloud analyzuje každý den více než 3 miliardy webových stránek a 600 milionů souborů a každý den identifikuje více než 250 milionů škodlivých aktivit.

Tomáš Rovný