Rok 2025 nepřinese Německu pouze předčasné volby do Spolkového sněmu, ale také řadu novinek, které začnou ovlivňovat zdravotnický systém. Mezi ty nejvýznamnější bezesporu patří nabytí účinnosti nemocniční reformy, kterou německý parlament schválil po dlouhých měsících příprav a vyjednávání. Vedle nemocniční reformy ovšem dochází ke zvýšení sazeb na zdravotní pojištění, pojištění dlouhodobé péče, ale také o další krok postoupí digitalizace zdravotnictví. Přehled nejvýznamnějších novinek přinesl odborný deník Deutsches Ärzteblatt.
Zřejmě největší změnou a zároveň událostí z hlediska německého zdravotnického systému, která se váže k počátku nového roku 2025, je spuštění nemocniční reformy. Jedná se o jednu z největších systémových změn v německém zdravotnictví od roku 1990, kdy došlo ke sjednocení obou německých států.
Německá nemocniční reforma byla připravována téměř tři roky, prakticky od posledních voleb do Spolkového sněmu, po nichž se spolkovým ministrem zdravotnictví stal Karl Lauterbach (SPD). K nejvýznamnějším změnám v jejím rámci patří zcela nové nastavení úrovní nemocnic, redukce jejich počtu i změna financování. První spolkovou zemí, která reformu uvede v život, bude Severní Porýní-Vestfálsko.
Zvýšení dodatečné sazby zdravotního pojištění
Jen relativně krátce před koncem loňského roku došlo ke zvýšení dodatečné sazby zdravotního pojištění ze strany prakticky všech zdravotních pojišťoven v Německu. Největší německá zdravotní pojišťovna Techniker Krankenkasse zvýší dodatečnou sazbu na 2,45 procenta. To představuje více než dvojnásobek dodatečné sazby platné v roce 2024. K podobnému kroku sáhly i další německé zdravotní pojišťovny. Dodatečná sazba zdravotního pojištění od roku 2025 stanovená Spolkovým ministerstvem zdravotnictví činí 2,5 procenta, což představuje sazbu průměrnou. Základní sazba zůstává nezměněna a činí 14,6 procenta z hrubé mzdy.
Zvýšení sazby pojistného dlouhodobé péče
Od nového roku vzrostla také sazba pojistného dlouhodobé péče. Zvýšení je však v porovnání s nárůstem dodatečné sazby zdravotního pojištění jen velmi mírné. V průměru stoupne o 0,2 procentního bodu. Základní sazba pojistného dlouhodobé péče tak nově činí 3,6 procenta z hrubé mzdy u osob se zákonným zdravotním pojištěním. Vzroste také sazba pojistného dlouhodobé péče pro bezdětné osoby, a to ze 4 na 4,2 procenta.
Elektronická karta pacienta startuje plošně
Německé zdravotnictví si také v novém roce připíše další krok ve své digitalizaci. Od poloviny ledna 2025 totiž bude na celostátní úrovni spuštěna elektronická karta pacienta. Skutečné celostátní spuštění ovšem nastane až o měsíc později, tedy od poloviny února. Od poloviny ledna půjde o spuštění ve vybraných modelových regionech tak, aby došlo k finálnímu odladění systému. Největším benefitem zavedení elektronické karty pacienta má být odbourání byrokratické zátěže, zamezení zbytečným vícenásobným vyšetřením nebo usnadnění změny praktického lékaře.
Prodloužení doby nemocenské při péči o nemocné dítě
Od roku 2025 se zvýší počet dní, po které bude možné čerpat takzvanou nemocenskou v případě, že pracující pečuje o nemocné dítě. Rodiče, kteří jsou pojištěni v rámci systému zákonného zdravotního pojištění, budou moci čerpat až 15 dní dávky v nemoci, pokud budou pečovat o nemocné dítě. Rodiče s více dětmi budou moci čerpat nemocenskou až po dobu 35 dnů za rok. Rodič samoživitel bude mít nárok na 30 dní nemocenské v případě péče o nemocné dítě, u rodičů samoživitelů s více dětmi se tento nárok zvyšuje až na 70 dní za rok.
Asistovaná telemedicína v lékárnách
Nejpozději do konce března 2025 by se zdravotní pojišťovny a lékárny měly dohodnout na pravidlech pro odměňování za poskytování asistovaných telemedicínských služeb v lékárnách. Jakmile shoda nastane, bude se moci asistovaná telemedicína v lékárnách využívat. V praxi by to znamenalo, že pacienti by mohli být v lékárnách ošetřeni, budou-li potřebovat jednoduché rutinní lékařské úkony. A to za využití asistované telemedicíny, kdy lékař bude lékárenskému personálu s úkony na dálku radit.