Slovenský podnikatel Mikuláš Vareha, přezdívaný také rytíř von DPH nebo král Zemplína, v minulosti odsouzený za podvody s DPH, je opět podezřelý z podvodu za desítky tisíc eur. Společnost ovládaná Mikulášem Varehou totiž dostávala zemědělské dotace, i když na půdě dlouhodobě nehospodařila.
Když byl Mikuláš Vareha koncem roku 2019 podmínečně propuštěn za téměř 60milionový podvod s daní z přidané hodnoty (DPH), slíbil soudci mimo jiné, že povede poctivý život. Podnikatel z východního Slovenska měl blízko k bývalému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi.
Podle posledních informací slovenského zpravodajského serveru Aktuality.sk se však zdá, že se odsouzený podvodník nepoučil, protože má opět problémy se zákonem. Nejnověji je podezřelý z podvodu se zemědělskými dotacemi v hodnotě desítek tisíc eur.
„Elitní vyšetřovatelé NAKA začali před časem vyšetřovat společnost Tokaj Wein Lord. Ačkoli tato společnost již oficiálně nepatří Varehovi, protože ji opustil, když se dostal za mříže, má na ni stále vliv. Podle obchodního rejstříku vlastní společnost Tokaj Wein Lord jeho syn Mikuláš Vareha mladší a jeho partnerka Daniela Bodnárová prostřednictvím společnosti Kameleon,“ napsaly Aktuality.sk.
„Národní kriminální agentura vede ve výše uvedené věci vyšetřování pro trestné činy poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Vyšetřovatel doposud neobvinil žádnou konkrétní osobu. Více informací o přípravném řízení nelze v tuto chvíli poskytnout,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Michal Slivka.
Aktuality.sk zjistily, že Vareha je podezřelý z nezákonného nakládání s penězi, které zemědělcům vyplácí Zemědělská platební agentura (PPA).
Společnost Tokaj Wein Lord začala dostávat přímé dotace před pěti lety na pozemky především v obcích Malá Tŕňa a Veľká a Malá Bara.
„U této společnosti byla vypracována zpráva o nesrovnalosti za roky 2018 a 2019 z důvodu neoprávněných plateb ve výši 49 418,65 eur,“ uvedla vedoucí oddělení vnějších vztahů PPA Vladimíra Pôbišová.
Na pozemku se nic nedělo
Pracovníci PPA provedli ve společnosti Varehy až čtyři kontroly na místě, které se týkaly let 2018, 2019 a 2020.
V roce 2018 byl Vareha sice ve vězení, ale v následujících letech společnost Tokaj Wein Lord neoficiálně řídil.
Pracovníci agentury se zabývali zemědělskou činností tohoto eseróčka na základě stížnosti odboru vnitřní kontroly a ochrany finančních zájmů Evropské unie.
„Kontrolní skupina zjistila, že žadatel uměle vytvořil podmínky nezbytné k získání neoprávněné výhody podle čl. 60 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1306/2013 v rozporu s cíli právních předpisů, neboť kontrolované plochy vykazovaly známky několikaletého nehospodaření,“ vysvětlila Pôbišová.
V praxi to znamená, že společnost Varehy nehospodařila na pozemcích, na které žádala o dotace.
To je základní podmínkou pro vyplacení dotací. Na základě výsledků kontrol předala PPA celý případ policii a zároveň zahájila vymáhání téměř 50 tisíc eur.
Vareha vidí politickou objednávku
Podle Aktuality.sk Vareha nemá problém jen s tím, že na dotované půdě nehospodařil. Mimo jiné totiž v několika případech používal pozemky jiných vlastníků bez jejich souhlasu a nájemních smluv.
Samozvaný král Zemplína však veškerá podezření z porušení zákona odmítá.
„Celý případ považuji za vykonstruovaný. Je to politická objednávka,“ řekl Aktuality.skVareha.
Dodal, že jeho společnost jednala v souladu s platnými právními předpisy a může to prokázat. Podle Varehy jeho syn ani jeho družka zatím na policii nevypovídali.
Pobyt v Sabinově
Na základě dřívějšího rozhodnutí soudu si měl Mikuláš Vareha původně odsedět až 11 let za mřížemi za trestné činy krácení daně a pojistného a neodvedení daně a pojistného.
Mikuláš Vareha byl ze sabinovské věznice, kde si odpykával jedenáctiletý trest za trestné činy daňového a pojistného podvodu a neodvedení daně a pojistného, propuštěn v prosinci 2019. Za neochotu zaplatit pokutu ve výši 100 tisíc eur dostal další rok vězení. Východoslovenský podnikatel byl zatčen již v roce 2011, kdy byl obviněn z fiktivních obchodů mezi svými firmami, při kterých poškodil stát o 58,1 milionu eur.
„Odseděl“ si nakonec ale jen 9 let.
Vareha byl soudem poprvé podmínečně propuštěn v dubnu 2019 s tím, že po dobu šesti let na svobodě bude nosit na noze monitorovací náramek. Státní zástupce tehdy proti rozhodnutí okamžitě podal stížnost s odůvodněním, že odsouzený se ve výkonu trestu dopustil několika méně závažných trestných činů. Zároveň měl pochybnosti, zda Vareha na svobodě změní svůj životní styl.
Nakonec musel rozhodnout Krajský soud v Prešově, který stížnost prokurátora proti podmíněnému propuštění Mikuláše Varehy zamítl.
„Všichni vědí, že jsem seděl nevinně. Obžaloba na mě tlačila, abych se přiznal, a to já nemůžu,“ komentoval své propuštění Vareha pro deník SME.
„Těším se domů, až si dám pořádný řízek a pečené kuře, protože ve vězení je těžké udržovat se v kondici.“
Mikuláš Vareha tehdy tvrdil, že ve vězení založil politickou stranu a podle něho existovala teorie, že jeho propuštění bylo prodlužováno, aby nemohl kandidovat v parlamentních volbách v roce 2020.
„Propustili mě tak pozdě, protože jsem založil politickou stranu a ve vězení nemohu takto kandidovat,“ řekl Vareha po propuštění médiím včetně deníku SME.
(hrb)