INZERCE

Anotnín Fryč. Foto: archiv redakce

Zjistil jsem, že pokud chci něco reálně v politice ovlivnit, musím do ní vstoupit. Říká Realista Fryč

Úspěšný podnikatel, který podporoval různé politické strany i jejich „dorost“ zjistil, že mu straníci naslouchají, jen když chtějí jeho peníze. Reálnou šanci říct svůj názor k chystaným zákonům neměl. Proto letos spoluzaložil stranu Realisté.

Obytné kontejnery a budovy s ocelovou konstrukcí, to jsou hlavní obory podnikání Antonína Fryče a jeho firmy Warex. V Jeseníku a v Javorníku, tedy v oblastech s relativně vysokou nezaměstnaností, podniká od devadesátých let.

Těsně před ekonomickou krizí se mu naskytla možnost prodat divizi firmy zabývající se výrobou obytných kontejnerů zahraničnímu investorovi, což udělal. V té době firma vyráběla 35 obytných kontejnerů denně a měla za sebou řadu úspěšných realizací, mezi které se řadí také dodávka obytných kontejnerů pro tehdejšího starostu Vsetína Jiřího Čunka, který v roce 2006 nechal do dvou domů vytvořených z kontejnerů přestěhovat obyvatele problémových byt centru valašského města, kteří dlužili na nájemném a městských službách. „Tehdy přišel Jiří Čunek v srpnu s tím, že musí ty dva domy v září stát. Takže za měsíc a půl jsme to museli stihnout i s úpravou okolních ploch a vytvořením parkoviště. Stihli jsme to a těšně před volbami byla zahájena demolice toho vybydleného domu v centru Vsetína,“ příbližuje Fryč.

Ponechal si  část podniku, která se specializuje na ocelové konstrukce. Jak sám říká ono se to nezdá, ale ocelové konstrukce domů mají mnoho společného s výrobou kontejnerů a vhodně se doplňují. Na počátku uprchlické krize se zase „vrátil“ zpět do té části podniku, která vyrábí kontejnery. „Viděl jsem, že je velký nedostatek ubytovacích kapacit, a proto jsme s partnery rychle přijali desítky zaměstnanců, pronajali další výrobní haly a začali vyrábět obytné kontejnery, které jsme dodávali do Německa a dalších států,“ popisuje Fryč, jak se vrátil k jedné části svého podnikání. Celkem bylo při náběhu na větší výrobu kontejnerů přijato 120 lidí a přesto, že migrační krize a s ní i zvýšená poptávka po kontejnerech přešla, zaměstnanci zůstávají. Někteří odešli, ale přišli jiní a teď před létem firma  nabírá další zaměstnance.

„Náš hlavní business jsou kontejnery pro ubytování, pro školy a školky, a to se samozřejmě nejvíce staví a chystá o prázdninách. Hlavní těžiště naší práce je v Německu a v České republice. Máme ale také velmi zajímavé zakázky ve Švédsku,“ vypočítává Fryč. Důvodem, proč to mu tak je, je přetrvávající krize ve stavebnictví. „Jelikož není dostatek velkých staveb, jdou velké firmy i do zakázek, které byly dříve spíš pro střední firmy. Proto nám roste vývoz, například do Švédska, kde stavíme byty v Malmö. Na současných činžovních domech děláme nástavby, případně děláme samostatné vily. Máme podepsanou smlouvu na 150 bytů ročně. Každý byt se skládá ze čtyř kontejnerů, takže lze říct, že ročně jde 600  kontejnerů do Švédska. V Německu stavíme kampus v Brémách, který je financován ze soukromých zdrojů a celé to musí stát do poloviny srpna. Je to ubytování pro cca 1000 studentů. To představuje asi 4.000 kontejnerů,“ říká Fryč.

 

Poslední realizace Warexu – mateřská školka Angel zajištění celého záměru pro městskou část od projektu, realizace celé výstavby včetně spodní stavby a venkovních úprav, po součinnost při kolaudaci. foto: Warex

Krize ve stavebnictví donutila firmu orientovat se jinam

Velké zakázky pro školy, či města jsou podle něj důsledkem přetrvávající krize ve stavebnictví. Firma se proto začala orientovat na jiný druh zakázek, a to především v zahraničí. „Statistická čísla stavebnictví  v České republice ukazují, že stavebnictví je stále v útlumu. Vychází to kolem -7% ,a proto je běžné, že se do těch málo stavebních zakázek, které jsou vypsány hlásí i velké firmy, které v době před krizí by o takové zakázky ani nepřemýšlely. Tím pádem se nedostává zakázek pro střední a menší firmy,“ vysvětluje Antonín Fryč s tím, že neví, jak v Německu, ale v České republice je situace způsobena politickými průtahy okolo schvalování nového zákona o posuzování vlivu staveb na životní prostředí (EIA). České republice dokonce hrozilo zastavení financování dopravních staveb, protože nemělo schválený přísnější zákon, jak požadovala Evropská unie. Podrobně jsme o tématu psali v minulém roce. Například v textu  Dopravní stavby jsou v ohrožení, poslanci viní ministra Brabce, chtěli jeho rezignaci.

A přeneseně je právě tato situace jedním z důvodů, proč se Antonín Fryč rozhodl vstoupit do politiky. „Už dříve jsem nabízel svoji pomoc různým stranám, jako např. TOP09, KDU-ČSL v Olomouci nebo mladým křesťanům v KDU-ČSL. Problém totiž je, že všechny strany mají jedno společné – neřeší důležité věci s lidmi z praxe, kteří mají reálné zkušenosti. Právě například věci okolo zákonů pro stavební byznys. Přestože jsem nabízel expertní pohled na věc, nikdo o to neměl zájem, což je poněkud frustrující pro člověka, který má co nabídnout z hlediska zkušeností a znalostí. Za 26 let podnikání jsem totiž vybudoval velkou, mezinárodně uznávanou společnost, kterou jsem nakonec úspěšně i prodal nadnárodní společnosti a vytvořil si tak časový prostor se více zapojit i do politického dění… Takže když jsem dostal nabídku na spoluzaložení strany Realisté, moc dlouho jsem neváhal  a šel jsem do toho. Holt, pokud chceme něco změnit k lepšímu, musíme se do toho sami zapojit,“ vysvětluje Fryč.

Právě ve straně Realisté prosazuje speciální zákon pro liniové dopravní stavby. „Bez toho se neobejdeme. Musíme říct, co je liniová stavba, kudy povede a jaké podmínky jsou pro to potřeba a musí se tomu přizpůsobit v rámci zákona všichni. Není možné, aby jeden farmář blokoval výstavbu důležité dálnice, případně, aby Praha 6 blokovala vlakovou trať z Masarykova nádraží na letiště,“ nastiňuje své politické plány Antonín Fryč.

Není na nový politický projekt nevhodná doba? V poslední době jich pár skončilo, vezměme si Věci veřejné a další projekty?

Myslím, že to byl správný krok. Je vidět, jak je ČSSD s ostatními rozhádaná. Na levé straně politického spektra jsou tedy rozhádaní, neplní sliby se kterými šli do koalice. Ukázalo se, že předseda vlády je slabý a nedokáže řídit koalici. Na druhé straně velmi slabá pravice. TOPka je velmi slabá, stejně jako ODS. Tam vidím naši šanci.

Myslíte si, že je dobré jít hned do velkých voleb?
Stejně jako v podnikání si myslím, že je nejlepší křest ohněm. Je to nejlepší výzva na to, aby se něco udělalo. Dneska je 30 % nerozhodnutých voličů. Jde nám o to je oslovit, oslovit nespokojené pravicové voliče, kteří by jinak nešli k volbám. Velkou šanci vidíme v oslovení živnostníků, jelikož nikdo nehájí jejich zájmy. Pro levici jsou příživníci, pro současnou pravici nedostatečně velcí podnikatelé.

Jak chcete oslovit živnostníky?
Sobotkova vláda připravuje omezení paušálních nákladů. To povede ke zvýšení nákladů na daňové poradce apod. Podle nás by stávající limity měly být zachovány. Měla by být zvýšena hranice, od kdy bude povinnost platit DPH. Podle nás by to měly být 3 miliony místo současného milionu.

Jaké očekávání máte od sněmovních voleb?

Realisticky, když dosáhneme 10%, bylo by to možné považovat za úspěch. Nyní máme 2,4% a ještě jsme vlastně ani nezahájili kampaň. Programové prohlášení bylo vydáno před dvěma týdny a založení strany oznámeno v prosinci. Teprve teď startuje viditelná kampaň, druhé kolo výjezdů do regionů a začínáme pracovat také s krajskými základními organizacemi.

Kde si věříte nejvíce?

Dobré vyhlídky máme ve středočeském kraji na severní Moravě a samozřejmě v Praze, která je tradičně pravicová.

 Bavili jste se o prezidentském kandidátovi? Koho Realisté podpoří?

Zatím jsme to neprobírali, není ani jisté, jestli pan Robejšek bude kandidovat. Myslím si, že konečné rozhodnutí v tomto ohledu padne před parlamentními volbami. Osobně se domnívám, že ještě přibudou nějací kandidáti. Pak se dohodneme, jak budeme postupovat. Přikláním se k variantě, že podpoříme některého ze známých kandidátů.

Když jste říkal, že jste dříve podporoval různé politické strany finančními dary, a teď jste spoluzaložil stranu Realisté, kolik jste do ní ochoten investovat?

Předně bych chtěl zdůraznit, že jsem dospěl k názoru, že peníze nestačí, pokud člověk chce něco opravdu změnit, musí do toho vložit hlavně svou práci a úsilí. Každopádně když uvidím, že má projekt smysl, jsem ochoten investovat jednotky milionů korun, samozřejmě v souladu se zákonem. Ostatně i moje dary jsou uvedeny na transparentním účtu strany Realisté. Nemělo by totiž být ostudou, že jste politik. Bohužel takový náhled na politiky si vytvořili občané za jejich ostudnou a lživou činnost. Realisté chtějí svojí prací tento pohled zásadně změnit.