Sněmovní výbor pro obranu má na zítřejší den naplánováno probrat zásadní témata. U plánovaných bodů se očekává podle informací z parlamentních kuloárů velmi živá diskuse, což nevylučují ani sami členové tohoto výboru. Na přetřes přijdou například témata kyberbezpečnosti, strategické projekty armády, muniční inciativa nebo zákon o zajišťování obrany České republiky.
Výbor začne po 13 hodině informací o Rozhodnutí vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes území České republiky v roce 2025. Tu uvede ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a sekundovat jí bude náčelník Generálního štábu Karel Řehka.
Následovat bude téma vládního návrhu zákona o zajišťování obrany České republiky opět v podání Jany Černochové za asistence Karla Řehky. Zpravodajem bude poslanec Josef Flek (STAN).
Dalším bodem, u kterého se očekává živá diskuse, bude aktuální vývoj strategických projektů armády, jehož zpravodajem je Karel Krejza z ODS.
„Osobně považuji za nejdůležitější bod aktuální vývoj strategických projektů armády. Pokud náčelník Generálního štábu neustále poukazuje na hrozící konflikt s Ruskem, tak předpokládám, že armáda ve dne a v noci maká na projektech které jsou zásadní pro naši obranyschopnost jako je třeba modernizace Pandurů a vybavení 4. Brigády rychlého nasazení touto technikou. Jinak je tato brigáda omezena ve svých schopnostech,“ vyjádřil se k tomuto bodu místopředseda výboru Pavel Růžička (hnutí ANO).
Pro člena výboru Pavla Žáčka z ODS je jsou klíčová témata vývoj strategických projektů AČR a zákon o kybernetické bezpečnosti.
„Klíčových témat bude na schůzi výboru více. Především mne zajímá aktuální vývoj strategických projektů armády s ohledem na čerpání a budoucí potřeby rozpočtových prostředků rezortu obrany. Za velice důležitou považuji zprávu o zajišťování obrany státu v roce 2023 a s tím související návrh opatření případně změn. S ohledem na současnou situaci, kdy byli nasazeni vojáci na pomoc s likvidací škod po povodních, bude navržen a samozřejmě mne zajímá i tento bod,“ doplnil své kolegy předseda výboru Lubomír Metnar (za hnutí ANO).
Následovat bude vládní návrh zákona o kybernetické bezpečnosti, který uvede ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr, jehož zpravodajem bude opět Josef Flek.
„Na plénu Sněmovny jsem navrhl zařadit na výbor pro obranu návrh zákona o kybernetické bezpečnosti. Jedná se o velmi klíčový zákon k předpokladu zajištění národní bezpečnosti a obrany v zavedení mechanismu prověřování dodavatelských řetězců. Narovinu mohu zmínit, že některé státy NATO a Rusko i Čína jsou v této oblasti daleko před námi. Pro příklad zmíním vybuchující pagery Hizballáhu. Pokud nebudeme mít nástroj na kontrolu dodavatelů, staneme se jednoduchým terčem kyberútoků. Nechci riskovat, že nás někdo ´vypne´ na dálku,“ sdělil Ekonomickému deníku zpravodaj Flek.
K tomuto bodu byli přizváni také náčelník Generálního štábu Řehka a šéf Vojenského zpravodajství Petr Bartovský.
Předposledním bodem bude předsedou Metnarem zmíněná zpráva o zajišťování obrany státu v roce 2023, jehož se opět ujme ministryně obrany. Jako sekundant byl opět přizván „Engéš“ Karel Řehka.
Posledním bodem pak bude česká muniční inciativa, související s válkou na Ukrajině. „Je to další, opět neméně důležitý bod k muniční iniciativě, ke kterému bychom měli od resortu dostat další informace i s ohledem na informace v médiích,“ uzavřel předseda výboru Lubomír Metnar.
Minulý měsíc totiž vystoupil někdejší auditor a dnes už bývalý pirátský senátor Lukáš Wagenknecht s obviněním, že část munice pro Ukrajinu byla vinou české muniční iniciativy předražená. Ministerstvo obrany se proti tomu razantně ohradilo.
K tomu bodu, u kterého není vyloučeno uzavření výboru pro veřejnost, byli přizvání také Karel Řehka, Petr Bartovský a ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka.
(hrb)