Od 7. do 13. dubna provádí ROADPOL – Evropská síť silniční policie – svou první celoevropskou rychlostní operaci v tomto roce. Vrcholem akce má být 24hodinový rychlostní maraton, který se uskuteční ve středu 9. dubna. Odstartuje o půlnoci na zítřek, rychlost se bude měřit na 984 místech.

Speed Marathon je největší synchronizovaná, organizovaná a komplexní akce proti překročení rychlosti na světě. Zapojuje dopravní policii z více než 20 evropských zemí a mobilizuje desítky tisíc policistů k prosazování národních rychlostních limitů pomocí přímých zásahů i automatizovaných technologií vymáhání.

Kdo si bude pečlivě kontrolovat tachometr jen v obci, nejspíš bez pokuty nevyvázne. Měřit se totiž při Speed Marathonu bude velmi často i na silnicích I., II., ale i III. tříd a na dálnicích.

Silnice nižších tříd jsou podle dat Evropské komise nejčastějším místem, kde dochází k nejvíce smrtelným úrazům, jde o 52 procent.

Mohlo by vás zajímat

Místa, kde se bude zítra globálně měřit rychlost na silnicích, jsou k dispozici ZDE.

Loni 150 tisíc přestupků

Policie v rámci loňského Speed Marathonu zachytila více než 150 000 přestupků proti překročení rychlosti za pouhých 24 hodin.

Značný počet řidičů byl zastaven, pokutován a poučen o nebezpečích překročení rychlosti. Tisíce řidičských průkazů byly odebrány kvůli nadměrné rychlosti, což zdůrazňuje pokračující závažnost tohoto přestupku.

Informátoři z veřejnosti

Pro rok 2025 se operace posouvá o krok dále v zapojení komunity. V České republice a Estonsku byli občané vyzváni k účasti, aby nominovali místa, kde je překročení rychlosti opakujícím se problémem.

V České republice je populární portál dopravní bezpečnosti, který umožňuje veřejnosti navrhovat nebezpečná místa – zejména v blízkosti škol, rušných křižovatek nebo oblastí s nízkou viditelností – a pomáhá tak policii zaměřit se na vysoce rizikové zóny.

Mezi další země, kde se provádí průzkum veřejného mínění při výběru kontrolních míst, patří také Francie, Srbsko, Maďarsko, Irsko, Chorvatsko a Lucembursko.

Nepřiměřená rychlost nejčastější příčinou úmrtí

Nepřiměřená rychlost zůstává nejčastější příčinou smrtelných dopravních nehod v celé Evropě. Podle nedávných údajů dojde v Evropě ročně k více než 25 000 úmrtím na silnicích a v mnoha z těchto případů je klíčovým faktorem nepřiměřená rychlost.

„Rychlostní maraton není o trestání řidičů, ale o tom, aby se téma překročení rychlosti a bezpečnosti silničního provozu dostalo do centra pozornosti veřejnosti. Chceme, aby komunity pochopily, že dodržování rychlostních limitů může zachránit životy,“ uvedla policistka Jana Pelešková, předsedkyně Operační pracovní skupiny ROADPOL.

Jaká bude taktika?

Během operace budou policisté rozmístěni na strategických místech napříč zúčastněnými zeměmi, a to za použití radarů, laserových radarů a hlídkových vozů vybavených videem.

Kromě toho budou využívány tisíce stacionárních radarů a automatických řídicích systémů.

V roce 2023 bylo během Rychlostního maratonu zkontrolováno více než 3 miliony vozidel na více než 10 000 kontrolních stanovištích.

V mnoha případech policie vybírala místa pro vymáhání práva na základě už zmíněných návrhů občanů – a očekává se, že tento trend bude v roce 2025 růst.

Rychlostní operace ROADPOL představuje jednotné evropské úsilí o řešení nepřiměřené rychlosti – hrozby, která překračuje hranice. Účastní se ho více než 150 000 policistů a Speed Marathon vysílá jasný signál: překračování rychlosti není tolerováno a bezpečnost silničního provozu je sdílenou odpovědností.

Operace Speed a Speed Marathon se konají v rámci projektu STRIDER III spolufinancovaného ROADPOL a Evropskou komisí.