INZERCE

Vodní dílo Střekov pod stejnojmenným hradem v Ústí nad Labem, brána do poslední etapy Labe na českém území. Foto: Pixabay

Ziskovost u Povodí Labe není až tak důležitý parametr, tvrdí ministerstvo

Labe je druhá nejdelší česká řeka. Stará se o ní státní podnik, kdy jde tzv. „o výkon správce toků a výkon správce povodí dle zákona“. Státní podnik hospodaří s kladným výsledkem a s obratem skoro půldruhé miliardy.

„Ziskovost není vhodným měřítkem pro posuzování výkonnosti tohoto typu státního podniku. Byť je samozřejmě žádoucí, aby se státní podnik pohyboval v černých číslech právě pro zajištění dlouhodobé stability a nepřetržitého fungování státního podniku,“ říká Vojtěch Bílý z ministerstva zemědělství, pod které státní podnik Povodí Labe spadá.

Ekonomický deník se rozhodl zmapovat náplň práce a hospodaření státních podniků, které nejsou veřejnosti příliš známé. Mezi další, které jsme oslovili, patří státní podnik Povodí Labe.

V loňském roce byl hospodářský výsledek Povodí Labe kladný, se ziskem po zdanění 11 miliónů korun. V letošním roce prý vše nasvědčuje tomu, že hospodářský výsledek bude opět kladný a podobný. Obrat podniku se pohybuje ve výši zhruba 1,4 miliardy. Zaměstnává 870 zaměstnanců, počet je k 31. 12. 2021. „Outsorcujeme řadu činností, od stavebních, přes dodávky až po služby. Veškeré naše závazky jsou veřejně dostupné v registru smluv,“ říká mluvčí podniku Hana Bendová.

„Finanční prostředky státní podnik získává primárně z plateb za zpoplatněné odběry povrchové vody právě ze strany vodárenských a průmyslových společností a v druhé řadě pak z dalších činností jako je např. provozování malých vodních elektráren, vodohospodářských laboratoří,“ popisuje Vojtěch Bílý z ministerstva. S tím, že nejpodstatnějším měřítkem je dobrý technický stav, bezpečnost vodních děl, jakost vody a zajištění dostatečného množství povrchové vody pro potřeby odběrů ze strany vodárenství, energetiky a průmyslu.

Co se týče investicí, tak jde o nejrůznější úpravy, údržbové opravy či rekonstrukce na vodních dílech. Částky se pohybují většinou v jednotkách nebo menších desítkách milionů. Jediné investiční akce, která se s částkou 98,555 a 96,051 mio pro letošek vymykají, jsou vodní díla Střekov a Kostomlátky. V prvním případě jde o opravu horních vrat plavební komory a provizorní hrazení a ve druhém případě o rekonstrukci dělících zdí plavební komory. Obě akce jsou v rámci realizací Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Hodnocení činnosti a hospodaření státního podniku Povodí Labe, i všech ostatních státních podniků Povodí, provádíme především s ohledem na samotnou podstatu existence státního podniku Povodí Labe, kterou je především správa, údržba a rozvoj vodohospodářského majetku ve vlastnictví státu,“ vysvětluje Vojtěch Bílý z ministerstva zemědělství, proč ziskovost podniku není až tak důležitý parametr.

Petr Vrabec