Pamatujete si ještě pojízdné prodejny, které v době socialismu objížděly vesnice, a dovážely lidem nejnutnější potraviny? Na stejném principu funguje i pojízdná banka. 

Tento způsob stejně jako v případě pojízdných prodejen, umožňuje využívání služeb i lidmi, pro které by byla dostupnost těchto služeb jen velmi složitá.

Více se o pojízdné bance můžete dozvědět ZDE.

Dá se říci, že v Zimbabwe využívají bankovní služby především obyvatelé měst, kde také sídlí pobočky bank. Naopak obyvatelé vesnic a odlehlých sídel tyto služby z důvodu nedostupnosti využívat nemohou, nebo pouze velmi výjimečně. Proto se místní banky rozhodly zajistit si nové klienty a zároveň rozšířit své služby i do odlehlejších oblastí. Jediným možným způsobem pro splnění cíle bylo využití mobilních bank. Tyto pobočky, připomínající přepravní kontejner, v sobě obsahují veškerou techniku, kterou známe i my. V pobočce tak nechybí bankomaty, přepážky, monitory a další technika.

Tyto mobilní banky tak brázdí venkov Zimbabwe a rozvážejí hotovost, nebo naopak hotovost od klientů odvážejí, lidé si v nich mohou zřídit účet, nebo uschovat cennosti. Lidé si tak zvykli, že ve stanovený čas na stanoveném místě zaparkuje jejich banka a oni si vyřídí vše potřebné.

Nápad mobilních poboček bank není úplně ojedinělý. Model této banky vyrobila studentka, která se zúčastnila naší soutěže Ideální banka 21. století. Model mobilní banky slavil u naší poroty velký úspěch. Tento skvělý nápad i skvělé provedení vyneslo studentce celkové druhé místo v loňském ročníku soutěže.

Mohlo by vás zajímat

Miroslav Zeman, Bankovnipoplatky.com