Stát zaměstnává 89 manažerů s průměrným platem přesahujícím 150 tisíc korun měsíčně. I přes proklamace premiéra a dalších politiků o tom, že je potřeba zaměstnávat více žen, jsou mezi touto elitní skupinou státních úředníků jen tři ženy, což je pouze 2,7%.
Ministerstvo financí letos poprvé předkládá do vlády „Informaci o stavu plnění Zásad,“, která informuje ministry o stavu odměňování manažerů ve státních společnostech, státních podnicích a některých organizačních složkách státu. Týká se to však jen těch osob, jejichž průměrný plat překročí v kalendářním roce 1,8 milionu korun, což je cca 150 tisíc měsíčně a to včetně odměn. Naplňuje tak loňské vládní usnesení, v němž ministři Sobotkova kabinetu změnili a sjednotili pravidla pro odměňování manažerů, kteří působí ve firmách, s minimálně 40% podílem státu. Termín pro předložení materiálu je do konce října. Podle předkládací zprávy Ministerstva financi ČR se členům vlády doporučuje materiál vzít na vědomí.
Podle schválených „Zásad“ byly sjednoceny podmínky odměňování a také pravidla pro odstupné. „Změna spočívá v tom, že dosud povinnou střednědobou variabilní složku je možné stanovit fakultativně a je to na uvážení konkrétního ministra s ohledem na strategické cíle a charakter jednotlivé společnosti. Střednědobá variabilní složku odměn je pak navržena na období tří i více let s vyhodnocením po ukončení daného období,“ vysvětluje se v materiálu pro ministry. „V případě odvolání z důvodu manažerského selhání nebo odstoupení z vlastní vůle nevznikne nárok na vyplacení nebo k plnění konkurenční doložky. Cílem je, aby nemohlo docházet k výplatě tzv. zlatých padáků po opuštění manažerské funkce,“ uvádí vládní materiál k problematice odstupného. Výjimku z tohoto vládního nařízení mají Česká exportní banka, a Českomoravská záruční a rozvojová banka.
„Cílem je, aby byly všechny složky příjmu uvedeny v pracovních smlouvách nebo ve smlouvách o výkonu funkce a byly stanoveny podmínky, při nichž má kontrolní orgán nebo ministerstvo právo omezit či pozastavit výplatu variabilních složek příjmů,“ uvádí materiál ministerstva financí. Podle aktuálních údajů tak nejvíce takových manažerů působí v organizacích řízených ministerstvem financí a to 36, nejméně pod ministerstvem obrany – pět.
Mohlo by vás zajímat
Firma, která má nejvíce manažerů o nichž pojednávají Zásady mají ČEZ, Explosia a Česká pošta a to po sedmi. Pět jich působí například v ČEPRO, a.s., ČEPS a u národního dopravce České dráhy.
Přehled o počtu organizací a sledovaných pozic z pohledu postupu podle Zásad:
Ministerstvo financí – celkem 8 společností (36 pozic)
ČEPRO, a.s. (5 pozic), MERO, a.s. (3 pozice), ČEZ, a.s. (7 pozic), Český Aeroholding, a.s. (3 pozice a dalších 9 pozic v dceřiných společnostech), EGAP, a.s. (5 pozic), Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s. (1 pozice), STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN, s.p. (1 pozice) a Kongresové centrum Praha, a.s. (2 pozice).
- Ministerstvo průmyslu a obchodu – celkem 4 společnosti (18 pozic)
ČEPS, a.s. (5 pozic), OTE, a.s. (3 pozice), Explosia a.s. (7 pozic) a ČEPS Invest, a.s. (3 pozice).
- Ministerstvo dopravy – celkem 4 společnosti (12 pozic)
České dráhy, a.s. (5 pozic), Správa železniční dopravní cesty, s.o. (3 pozice), Řízení letového provozu, s.p. (1 pozice) a ČD Cargo, a.s. (3 pozice).
- Ministerstvo zemědělství – celkem 8 společností (9 pozic)
Lesy České republiky, s. p. (1 pozice), Povodí Labe, s.p. (1 pozice), Povodí Vltavy, s.p. (1 pozice), Povodí Ohře, s.p. (1 pozice), Povodí Odry, s.p. (1 pozice), Povodí Moravy, s.p. (1 pozice), Budějovický Budvar, n.p. (1 pozice) a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s. (2 pozice).
- Ministerstvo obrany – celkem 5 společností (5 pozic)
VOP CZ, s.p. (1 pozice), LOM PRAHA, s.p. (1 pozice), Vojenský technický ústav, s.p. (1 pozice), Vojenský výzkumný ústav, s. p. (1 pozice) a Vojenské lesy a statky ČR, s.p. (1 pozice).
- Ministerstvo vnitra – celkem 2 společnosti (9 pozic)
Česká pošta, s.p. (7 pozic) a Národní agentura pro komunikační a informační technologie, s.p. (2 pozice).
Jiří Reichl