INZERCE

Zuzana Fraňová z Brna bude začas první ženou, která bude první operátorkou blokové dozorny jaderné elektrárny v České republice. Foto: Skupina ČEZ

Nová postava na velíně. Na dukovanské jaderné reaktory bude poprvé v historii dohlížet žena

Jadernou elektrárnu Dukovany už 36 let řídí 102 operátorů blokových dozoren čtyř dukovanských bloků. Za necelé dva roky do doposud ryze mužského kolektivu nastoupí první žena – Zuzana Fraňová z Brna. Ta se v těchto dnech začíná na práci operátorky připravovat. Poprvé v historii české energetiky tak místo operátora sekundárního a časem možná i primárního okruhu jaderné elektrárny zastane žena. Rozšiřuje se tak počet odborných profesí, které v elektrárně Dukovany zastávají právě ženy. Těch v elektrárně pracuje aktuálně 134.

Zuzana Fraňová z Brna bude začas první ženou, která bude první operátorkou blokové dozorny jaderné elektrárny v České republice. Na pozici operátorky Jaderné elektrárny Dukovany, odkud bude dohlížet na činnost reaktoru, se začala intenzivně připravovat v těchto dnech. Po šestatřiceti letech provozu elektrárny bude Zuzana Fraňová první ženou v této funkci.

Počet žen zaměstnaných přímo v Jaderné elektrárně Dukovany roste už několik let po sobě a ženy zde zastávají stále více technických pozic.

„Je to vidět i na zájmu studentek, které se stále častěji zajímají o práci v elektrárně. Stále početnější zastoupení mají také v rámci vzdělávacích programů jako jsou Jaderné maturity nebo Letní univerzity, které ČEZ pro studenty středních a vysokých škol pravidelně pořádá,“ vysvětluje ředitelka Útvaru ESG Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová.

Zuzana Fraňová vystudovala Vysoké učení technické v Brně, kde také už šest let žije. První tři týdny strávila přímo v elektrárně a aktuálně nastoupila na dvouleté studium ve výcvikovém středisku v Brně. To je pro budoucí operátorky i operátory povinné a musí být zakončeno mimo jiné státní zkouškou.

Jaderná elektrárna pro Kateřinu Fraňovou byla podle jejích slov jasnou volbou.

„Už od střední školy mě bavila fyzika a technické předměty. A asi neexistuje lepší místo, kde se tyto obory spojují, než jaderná elektrárna,“ vysvětluje budoucí operátorka.

Vedle jaderných fyziček, stavebních inženýrek, elektrikářek nebo laborantek a chemiček, dochází v obou českých jaderných elektrárnách k dalšímu zvyšování počtu žen u většiny odborných profesí.

„Ženy do jádra zkrátka patří a vidíme, jak jejich počet roste. A jsem si jistý, že stejně tomu bude i v případě operátorských pozic v Dukovanech i Temelíně,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Sílící zastoupení žen v jaderné energetice, dokazuje také existence organizace WIN (Ženy v jádře), které sdružuje ženy z výzkumných ústavů, vědy, zdravotnictví, školství nebo právě z energetiky. Sdružení pořádá odborné exkurze, webináře i vzdělávací semináře pro veřejnost. Členky také prohlubují vlastní znalosti a zkušenosti v různých jaderných oblastech. V samotných jaderných elektrárnách neexistují žádná omezení se zdravotní výjimkou vstupu těhotných a kojících žen do míst, kde by mohly být v potenciálním kontaktu s ionizujícím zářením.

(nik)