Úterý, 17. května, 2022

Nová postava na velíně. Na dukovanské jaderné reaktory bude poprvé v historii dohlížet žena

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jadernou elektrárnu Dukovany už 36 let řídí 102 operátorů blokových dozoren čtyř dukovanských bloků. Za necelé dva roky do doposud ryze mužského kolektivu nastoupí první žena – Zuzana Fraňová z Brna. Ta se v těchto dnech začíná na práci operátorky připravovat. Poprvé v historii české energetiky tak místo operátora sekundárního a časem možná i primárního okruhu jaderné elektrárny zastane žena. Rozšiřuje se tak počet odborných profesí, které v elektrárně Dukovany zastávají právě ženy. Těch v elektrárně pracuje aktuálně 134.

Zuzana Fraňová z Brna bude začas první ženou, která bude první operátorkou blokové dozorny jaderné elektrárny v České republice. Na pozici operátorky Jaderné elektrárny Dukovany, odkud bude dohlížet na činnost reaktoru, se začala intenzivně připravovat v těchto dnech. Po šestatřiceti letech provozu elektrárny bude Zuzana Fraňová první ženou v této funkci.

Počet žen zaměstnaných přímo v Jaderné elektrárně Dukovany roste už několik let po sobě a ženy zde zastávají stále více technických pozic.

„Je to vidět i na zájmu studentek, které se stále častěji zajímají o práci v elektrárně. Stále početnější zastoupení mají také v rámci vzdělávacích programů jako jsou Jaderné maturity nebo Letní univerzity, které ČEZ pro studenty středních a vysokých škol pravidelně pořádá,“ vysvětluje ředitelka Útvaru ESG Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová.

Zuzana Fraňová vystudovala Vysoké učení technické v Brně, kde také už šest let žije. První tři týdny strávila přímo v elektrárně a aktuálně nastoupila na dvouleté studium ve výcvikovém středisku v Brně. To je pro budoucí operátorky i operátory povinné a musí být zakončeno mimo jiné státní zkouškou.

Jaderná elektrárna pro Kateřinu Fraňovou byla podle jejích slov jasnou volbou.

„Už od střední školy mě bavila fyzika a technické předměty. A asi neexistuje lepší místo, kde se tyto obory spojují, než jaderná elektrárna,“ vysvětluje budoucí operátorka.

Vedle jaderných fyziček, stavebních inženýrek, elektrikářek nebo laborantek a chemiček, dochází v obou českých jaderných elektrárnách k dalšímu zvyšování počtu žen u většiny odborných profesí.

„Ženy do jádra zkrátka patří a vidíme, jak jejich počet roste. A jsem si jistý, že stejně tomu bude i v případě operátorských pozic v Dukovanech i Temelíně,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Sílící zastoupení žen v jaderné energetice, dokazuje také existence organizace WIN (Ženy v jádře), které sdružuje ženy z výzkumných ústavů, vědy, zdravotnictví, školství nebo právě z energetiky. Sdružení pořádá odborné exkurze, webináře i vzdělávací semináře pro veřejnost. Členky také prohlubují vlastní znalosti a zkušenosti v různých jaderných oblastech. V samotných jaderných elektrárnách neexistují žádná omezení se zdravotní výjimkou vstupu těhotných a kojících žen do míst, kde by mohly být v potenciálním kontaktu s ionizujícím zářením.

(nik)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter