Po dlouhé nemoci zemřel v pondělí 82letý František Hezoučký, jeden z velikánů české jaderné energetiky. Muž, který jako hlavní inženýr spouštěl dukovanské reaktory a později jako top manažer ČEZ řídil start temelínských bloků. Závěr jeho dlouhé a úctyhodné kariéry však byl poněkud kontroverzní.

Profesní kariéru Hezoučký odstartoval na jaderné elektrárně A1 ve slovenských Jaslovských Bohunicích, kde pracoval jako operátor a směnový inženýr. A1 byl pokus tehdejšího československého průmyslu postavit vlastní model jaderného reaktoru, který skončil neslavně – dvěma haváriemi a následným odstavením bloku. Poté již Československo zcela vsadilo na ruské reaktory VVER-440 a VVER-1000 – a František Hezoučký měl na jejich spouštění velký podíl.

„Elektrárna A1 byl sen lidí, kteří chtěli využít bohaté zásoby přírodního uranu v Československu a vyrábět elektřinu bez závislosti na obohacování paliva v zahraničí. Vývoj reaktoru začal v době, kdy obohacování uranu bylo velmi nákladné. Bohužel se v té době nenašel nikdo, kdo by řekl: pozor na korozní problémy, nabijete si na tom ústa,“ vzpomínal na první československý reaktor Hezoučký během rozhovoru s autorem článku (rozhovor vyšel v dubnu 2015 v týdeníku Ekonom a v Hospodářských novinách).

Od roku 1979 se podílel na výstavbě Jaderné elektrárny Dukovany, kde byl hlavním inženýrem pro technologii a následně hlavním inženýrem spouštění všech čtyř jaderných bloků. Hezoučký byl vždy hrdý na to, že se v Dukovanech podařilo během jednoho roku spustit dva bloky v téže lokalitě, což je světový unikát. „Výhodou byla mimořádně vysoká kvalifikace lidí na stavbě. Mnozí měli bohaté zkušenosti z předchozí výstavby uhelných a vodních elektráren,“ vzpomínal později František Hezoučký.

Mohlo by vás zajímat

Po spuštění čtvrtého bloku přešel do Temelína, kde právě startovala výstavba bloku typu VVER-1000. S novým porevolučním vedením společnosti ČEZ se však Hezoučký neshodl, a tak odešel pracovat jako poradce do společnosti Westinghouse, která v té době dodávala do Temelína systémy kontroly a řízení.

Oznámení o úmrtí Františka Hezoučkého. Zdroj: profil F. Hezoučkého na Facebooku

Společnost ČEZ dostavbu dvou temelínských bloků v 90. letech manažersky a organizačně nezvládala a v nouzi nejvyšší si „vzpomněla“ na Františka Hezoučkého. Ten se v roce 1999 vrátil a zaujal pozice místopředsedy představenstva ČEZ a ředitele divize výstavby Elektrárny Temelín. Ve funkci vydržel čtyři roky a povedlo se. Během těchto čtyř let byly dva temelínské bloky dokončeny a spuštěny do plného provozu.

V květnu roku 2003 Hezoučký ze společnosti ČEZ odešel, následujících pět let působil v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni. Následně pracoval jako jaderný expert v konzultační firmě Worley Parsons a přednášel na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni a na pražské ČVUT.

Hezoučký se opakovaně vyjadřoval k temelínskému tendru, který probíhal v letech 2009 až 2014 a skončil bez výběru vítěze. Podporoval tehdy nabídku česko-ruského konsorcia před konkurenčními nabídkami amerického Westinghouse a francouzské Arevy. Jako hlavní argument uváděl maximální možný podíl českých dodavatelů na stavbě třetího a čtvrtého bloku v Temelíně.

Rozhodnutí vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) z dubna 2014 o ukončení jaderného tendru považoval Hezoučký za velkou chybu. „Podle mých informací se nabídky na dva bloky pohybovaly v rozmezí 230 až 240 miliard korun za dva bloky, To byla nádherná cena. ČEZ měl nabídku přijmout, podobná nabídka se už nebude opakovat. Správnou dobu jsme prošvihli,“ uvedl Hezoučký v roce 2015 v rozhovoru s autorem článku.

Naposledy se Hezoučký objevil v hledáčku médií v září roku 2018, kdy se stal poradcem tehdejší ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za hnutí ANO) pro stavbu nových bloků. Ve funkci však zůstal jen několik dní. Přišel totiž se značně nemoderním a kontroverzním návrhem, aby si Česko jako za „starých časů“ koupilo licenci na ruské reaktory VVER-1200 a následně by výstavbu svěřilo domácím firmám.

Na kauzu tehdy upozornil Český rozhlas, který dále uvedl, že e-mail s tímto návrhem Hezoučký rozeslal vedení energetické společnosti ČEZ a zástupcům ministerstva průmyslu z adresy poradenské společnosti Worley Parsons. Tato firma měla ve zrušeném tendru na dostavbu Temelína poradenský kontrakt se Škodou JS, která podala společnou nabídku na nové bloky právě s ruským Rosatomem.

Po tomto trapasu Hezoučký ve funkci poradce skončil a v posledních šesti letech zůstal téměř neviditelným.  Prezident Miloš Zeman ho v roce 2020 vyznamenal Medailí Za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.