Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal na hranici interních pravidel svého ministerstva. Nechal náměstkovi pro řízení sekce ekonomiky a informačních technologií Zdeňku Adamcovi vybavit služební byt spotřebiči a atypickým nábytkem za 800 tisíc. Bez výběrového řízení. Na ministerskou výjimku. Rekonstrukce bytu stála 1,3 milionu.
Ministerstvo zemědělství, stejně jako jiná ministerstva a státní instituce či velké firmy disponují služebními byty. V kolektivní smlouvě, která upravuje jejich využívání, se mj. píše: „…MZe bude účelně využívat ubytovací kapacitu v ubytovnách a služebních bytech na dobu určitou pro zaměstnance/státní zaměstnance podle příslušných předpisů…“.
Jenže se zdá, že účelně se ministerstvo nechová.
Mohlo by vás zajímat
Zakázka na ministerskou výjimku
Jedním z bytů, které MZe spravuje je i ten v ulici Jindřicha Plachty na pražském Smíchově. Ekonomický deník má k dispozici smlouvu, podle níž nechalo MZe tento byt vybavit atypickým nábytkem, včetně elektrospotřebičů. Dodavatelem je firma R-F Stav podnikatele Radka Sourala z Vyškova na Moravě. Podle webových stránek se firma specializuje na rekonstrukce rodinných domů a bytových jader. O tom, že by vyráběla nábytek na jejím webu není ani slovo. Celková cena zakázky se vyšplhala na 830.623 Kč.
Stejná firma zařizovala rekonstrukci téhož bytu. „Rekonstrukci provedla firma Radek Soural na základě otevřené VZMR (veřejné zakázky malého rozsahu – pozn. red.) dle zpracované projektové dokumentace, R-F stav 1.342.097,- Kč vč. DPH,“ uvedl Jurečkův kancléř Vít Doležálek. Celková částka za práce na bytě pro náměstka Adamce, který jej využívá od 1. 2. 2016 tedy překročila 2,1 milionu korun vč. DPH.
Problém je nejen ve vysoké ceně, ale především v tom, že zakázku převyšující 500.000 korun na dodávku nábytku zadalo MZe bez soutěže na elektronickém tržišti, jak přikazuje vnitřní směrnice. Výjimku z tohoto nařízení může udělit jen ministr. „Dodávka nábytku byla realizována na základě přímého zadání na základě zpracovaného záměru VZ a výjimky udělené ministrem,“ potvrdil zjištění Ekonomického deníku ředitel kanceláře ministra Jurečky Vít Doležálek.
Kuchyňská linka za 200 tisíc, lednice za 30
Ze zmiňované smlouvy se alespoň můžeme dozvědět, čím je byt pro pana náměstka vybaven. Nejvyšší položkou je kuchyňská linka bez spotřebičů „v provedení šuplíky, výklopy, materiál Lamino Moca Jasmín, deska Lamino Tabaco, kování Bluum).
Cena? 191.898 Kč vč DPH. Šatní skříň v ložnici se sklem a zrcadlem vyšla ministerstvo na 43.227 Kč, tři skříně do pokoje 45.597 korun a pracovní stůl 27.642 korun. V dvousettisícové kuchyni stojí lednice Liebher za 33.100kč, myčka Bosch za 16.479 a trouba Whirlpool za téměř 16.000, podobnou pořizovací cenu měla varná deska stejného výrobce. Proč je služební byt ministerstva vybaven takto nadstandardně ministerstvo neodpovědělo.
Poslanec Herbert Pavera z TOP 09, který zasedá v zemědělském výboru a o aktivity MZe a ministra Jurečky se zajímá po přečtení smlouvy řekl, že ji považuje za ministrovo pochybení. „Tohle by si ministr neměl dovolovat. Pokud je nějaká směrnice, která říká, že nad určitou částku má být soutěž, pak ji nemůže sám překračovat, i když k tomu má pravomoc,“ uvedl Pavera.
Jiří Reichl