Dny působení na ministerstvu zemědělství jsou podle informací Ekonomického deníku u konce u dvou náměstků ministra Jurečky. Nově jmenovaný ministr Jiří Milek nepočítá se službami náměstka pro ICT Zdeňka Adamce a jeho kolegy pro legislativu Jiřího Jirsy. Informaci odpoledne potvrdilo tiskové oddělení MZe.

Stejně jako u všech nastupujících vládních kabinetů si i noví ministři vlády Andreje Babiše vybírají nejbližší spolupracovníky. S některými z těch, které jim zanechali jejich ministerští předchůdci se rozloučí. Současní ministři mají tento krok těžší, jelikož za působení kabinetu Bohuslava Sobotky vstoupil v platnost tzv. „služební zákon“. Ten by měl politickým rošádám zabránit a zajistit tak kontinuitu a úřednickou „paměť“ státních institucí. Jak se však ukazuje, ani tato překážka zřejmě není nepřekonatelnou.

Ze všech resortů nyní přicházejí informace o tom, kdo na ně nastupuje a kdo naopak končí. Na ministerstvu zemědělství se podle informací Ekonomického deníku nadále nepočítá s náměstkem pro řízení ICT sekce Zdeňkem Adamcem, kterého si přivedl Marian Jurečka. Aby se Adamcovi v Praze dobře pracovalo, nechal mu Jurečka zrekonstruovat byt nedaleko vltavského nábřeží a vybavit jej atypickým nábytkem na míru ze zhruba 800 tisíc. O kauze jsme podrobně informovali v textu Zemědělství: vybavení služebního bytu za 830 tisíc. Poté jsme upozornili na to, že ministerstvo obešlo pravidla vlastní vlády, když na tuto zakázku nevypsalo výběrové řízení – podrobně v textu Jurečka dle všeho ignoruje úkoly vlastní vlády. Dalším „nepotřebným“ se ukázal náměstek pro legislativu Jiří Jirsa.

„Na základě rozhodnutí ministra Jiřího Milka a státního tajemníka v Ministerstvu zemědělství (MZe) Jiřího Bakalíka předloží Ministerstvo zemědělství vládě návrh nové systemizace MZe k 1. 1. 2018. Oproti současnému stavu se navrhuje zrušení dvou odborných sekcí a vytvoření jedné nové. Podle návrhu mají zaniknout Sekce ekonomiky a informačních technologií a Sekce 1. náměstka ministra – sekce správní. Agendy stávajících sekcí budou převedeny jak do nově zřízené sekce, tak do ostatních organizačních útvarů. Nový návrh systemizace zahrnuje i drobné organizační změny. Jde o návrh, který musí v pátek 22. 12. schválit vláda,“ uvedlo k tomu tiskové oddělení ministerstva.

Mohlo by vás zajímat

Nové vedení resortu tedy zvolilo cestu reorganizační změny. Jedině tak se může zbavit těchto vysoce postavených státní úředníků spadajících pod služební zákon. Tentokrát jde o zrušení či sloučení odborných sekcí, druhou variantou by bylo, že úředníci sami rezignují a tím uvolní svůj post. To je případ ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeňka Blahuty. Jak včera informoval sesterský portál Zdravotnický deník v textu Zdeněk Blahuta rezignoval na funkci ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv, šéf státního úřadu, který byl mj. spoluzodpovědný za přípravu projektu elektronického receptu, po rozhovoru s novým ministrem zdravotnictví Vojtěchem Adamem okamžitě rezignoval. V tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví se pak objevily obvyklé zdvořilostní formulace.  „Panu řediteli Blahutovi velice děkuji za odvedenou práci v čele lékového ústavu a přeji mu mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě,“ uvedl ministr Vojtěch. Na funkci ředitele bude vypsáno řádné výběrové řízení.

Na MPSV bývalá generální ředitelka ÚP, na Spravedlnost Tejc

Zajímavá jména se také objevují v souvislosti s jinými ministerstvy. Na Ministerstvo práce a sociálních věcí, jehož věcné tématice se pravidelně věnujeme nastupuje jako politická náměstkyně nespadající pod služební zákon bývalá generální ředitelka Úřadu práce a dlouholetá odbornice na státní rozpočet na Ministerstvu financí ČR, Marie Bílková. Stejný post, tedy politického náměstka bude na Ministerstvu spravedlnosti ČR zastávat dnes už bývalý dlouholetý sociální demokrat a někdejší vlivný poslanec Jeroným Tejc.

Jiří Reichl