Není dne, kdy by se na půdě Evropské unie neřešil Greendeal, dekarbonizace a přechod k zelené energetice. Jenže proměnit slova činy není úplně jednoduché. Prokazují to data Eurostatu, ze kterých jasně vyplývá, že dovoz zelených energetických produktů do Evropské unie jasně převyšuje vývoz.
V roce 2023 dovezla EU ze zemí mimo EU solární panely v hodnotě 19,7 miliardy eur, kapalná biopaliva v hodnotě 3,9 miliardy eur a větrné turbíny v hodnotě 0,3 miliardy eur.
Hodnota dovážených solárních panelů se oproti roku 2022 snížila o 12 procent v důsledku poklesu cen, zatímco množství se zvýšilo o 5 procent.
Dovoz kapalných biopaliv zaznamenal dvaadvacetiprocentní pokles hodnoty s mírným dvouprocentním poklesem množství.
Dovoz větrných turbín v tomto období výrazně poklesl, přičemž hodnota klesla o 66 procent a množství se snížila o 68 procent.
EU zároveň vyvezla solární panely v hodnotě 0,9 miliardy eur, kapalná biopaliva v hodnotě 2,2 miliardy eur a větrné turbíny v hodnotě 2,0 miliardy eur. Na rozdíl od solárních panelů a kapalných biopaliv vývoz větrných turbín výrazně převyšoval hodnoty dovozu.
Mezi lety 2022 a 2023 zaznamenal největší nárůst hodnoty vývozu větrných turbín (+49 procent), zatímco jejich množství vzrostlo o 26 procent. Vývoz solárních panelů vzrostl o 19 procent v hodnotě a o 37 procent v množství. Podobně vývoz kapalných biopaliv vykázal vyšší nárůst množství ve srovnání s hodnotou (+63 procent versus +36 procent).
Zdroj: Eurostat
Tento text představuje jen několik zjištění z podrobnějšího článku Statistics Explained o mezinárodním obchodu s produkty souvisejícími se zelenou energií.
Čína: hlavní partner pro dovoz solárních panelů a kapalných biopaliv
Čína byla zdaleka největším dodavatelem solárních panelů, což představovalo 98 procent veškerého dovozu. Větrné turbíny byly dovezeny především z Indie (59 procent) a Číny (29 procent). U kapalných biopaliv vedla Čína s 36 procent, následovaná Spojeným královstvím s 13 procent a Brazílií s 12 procent.
Zdroj: Eurostat
(nik)