INZERCE

Velká fotovoltaická elektrárna u Šakvic na jižní Moravě. Foto: David Tramba

Země EU navyšují podíl zelené energie, avšak cíl pro rok 2030 se zdá být těžko dosažitelný

Evropská unie se drží hesla, že si nemá dávat malé cíle. Příkladem může být dosažení podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie ve výši 42,5 procenta k roku 2030; z dnešního pohledu se to zdá být málo pravděpodobné. Podle posledních známých statistik z roku 2022 tento podíl dosahoval 23 procent a v posledních letech rostl o jeden procentní bod za rok.

Statistiku o podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v členských zemích zveřejnil Eurostat, jako obvykle s velkým odstupem – skoro 12 měsíců po skončení daného roku. Přesto se jedná o ostře sledovaná „certifikovaná“ čísla, která ukazují, jak která členská země pokročila s rozvojem zelené energetiky. A zda je na správné trajektorii ke splnění (či nesplnění) závazných cílů v oblasti energetické a klimatické politiky EU.

V tuto chvíli to nevypadá příliš vesele. Když vynecháme premianty jako je Švédsko s 66 procenty a Finsko s téměř 48 procenty, tak mnoho zemí nedosahuje ani poloviny ze závazného cíle k roku 2030. Tři nejlidnatější státy – Německo, Francie a Itálie – jsou zatím na 20 procentech. Česká republika se v roce 2022 dostala na hodnotu 18,2 procenta. Pozoruhodný je případ Rakouska, které dlouhodobě stagnuje na 33procentním podílu zelené energie a žádný pokrok nevykazuje.

Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě (v %)

Podíl zelené energie na celkové spotřebě v zemích EU. Zdroj: Eurostat

V čem je problém? Podíl zelené energie se měří oproti celkové spotřebě energie, která vedle elektřiny zahrnuje také vytápění budov a dopravu. V případě výroby elektřiny to jde celkem snadno, podíl energie z obnovitelných zdrojů zde již v roce 2022 dosáhl 41,2 procenta a rychle roste. Nejvíc k tomu přispívá vodní a větrná energetika, příspěvek fotovoltaických elektráren zatím zůstává omezený.

V případě vytápění a dopravy je přechod na bezemisní zdroje o dost náročnější. Do výhody se zde dostávají země s velkým rozsahem energetického využití biomasy, tedy hlavně severské země a Pobaltí. Kladné body zde získává i Česko díky značného podílu domů a bytů vytápěných biomasou (podíl zelené energie tak má Česko vyšší ve vytápění než ve výrobě elektřiny). Sektor dopravy zůstává dál závislý na využití ropných produktů, ale i zde se situace s nástupem elektromobility pomalu mění.

„Musíte přidat,“ vzkázala v polovině prosince vládám členských zemí Evropská komise. Ta tehdy zveřejnila své hodnocení národních klimaticko-energetických plánů (NKEP) a zjistila, že navržené cíle by v souhrnu za celou EU vedly k dosažení zhruba 39procentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě v roce 2030. Pro připomenutí: závazný cíl je minimálně 42,5 procenta.

Stejně tak dopadla se svým návrhem i česká vláda. Evropská komise upozornila, že Česko má dosáhnout 33procentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie do roku 2030. Jenže předložený NKEP počítal s 30 procenty. Další výhrada se týkala snižování emisí z menších zdrojů, které zatím nespadají pod „povolenkový“ systém EU ETS. Tady Česko nabídlo pokles o 18,7 procenta, Komise požaduje snížení o 26 procent.

David Tramba