Ani letos prezident Miloš Zeman nepředá medaile u příležitosti státního svátku 28. října. Asi je to tak lepší. Například z dvou desítek vyznamenání, které z rukou Miloše Zemana od roku 2013 obdrželi podnikatelé či manažeři, lze polovinu případů označit přinejmenším za pochybnou. Stačí lze uvést jména Pavol Krúpa, Alena Vitásková či Miroslav Toman starší.

Pojďme začít u pozitivních příkladů. Hlavně v prvním prezidentském období měl prezident Miloš Zeman jistý vkus a uměl ocenit pozitivní osobnosti českého byznysu. Příkladem může být Dalibor Dědek (2015), Jiří Hlavatý (2015), Milan Teplý (2015), Jiří Boček (2016) či Lubomír Stoklásek (2017). Avšak zejména od opětovného zvolení do funkce v lednu 2018 vyznamenává Zeman často i osoby nevalné pověsti.

Zřejmě nejhorším zneuctěním státních vyznamenání je fakt, že medaili za zásluhy z rukou Miloše Zemana obdrželi šiřitelé konspiračních teorií Erik Best a Petr Žantovský. Pokud se vrátíme k byznysu, najdeme zde deset jmen, která vyvolávání pochybnosti či kontroverze, nebo i vyslovené znechucení. Jejich kompletní přehled (v závorce rok udělení medaile) přinášíme níže.

František Čuba (2013)

Dlouholetý ředitel JZD Slušovice je tak trochu záhadnou figurou. Dosáhl věhlasu za socialismu, kdy v blízkosti Zlína vybudovat ostrůvek Baťovské podnikavosti uprostřed komunistické šedi. Jenže krátce po listopadu 1989 je jeho zemědělské impérium rozsypalo jako domeček z karet. Čuba zkoušel podnikat dál, ale v novém prostředí tržní ekonomiky se mu to zoufale nedařilo.

Jan Světlík (2013)

Ano, v době udělení státního vyznamenání působil Jan Světlík jako vzor úspěšného a seriózního průmyslníka. Zato během posledních osmi letech se jeho aura rozplynula a zůstala pachuť zklamání. Řada firem ze Světlíkova holdingu Vítkovice skončila v bankrotu či insolvenci, zanikly zde tisíce pracovních míst. Světlík také nese část odpovědnosti za debakl v Turecku; účet za zfušovanou elektrárnu Adularya ve výši přes 11 miliard korun zřejmě ponesou čeští daňoví poplatníci.

Ludvík Karl (2015)

Jeden z podnikatelů, který dostal medaili takříkajíc ze známosti. Jeho podnikání je však hodně temné. Týdeník Respekt i další média opakovaně upozorňovala na otřesné pracovní podmínky, které v továrně Preciosa pod vedením Karla panovaly před listopadem 1989. Docházelo zde k vykořisťování politických i jiných vězňů, kteří zde dřeli v nelidských a zdraví nebezpečných podmínkách. Navzdory tomu ředitel Ludvík Karl podnik Preciosa v roce 1991 zprivatizoval a vlastní jej dodnes.

Miroslav Toman starší (2015)

Je to typická stará struktura. Bývalý ministr zemědělství české a československé vlády z 80. let minulého století se dal po Sametové revoluci na podnikání. Založili si obchodní společnost Agrotrade a zprivatizovali drůbežářské závody Xaverov. Podnikání v drůbežářství po pár letech zlikvidovali, z bývalého výrobního areálu v Libuši se stala vietnamská velkotržnice Sapa. S podnikáním Tomana a jeho synů je spojeno také několik firemních bankrotů, na které doplatili věřitelé včetně bank. Jenže rodina Tomanů má k Zemanovi politicky blízko, a to se počítá.

Jan Procházka (2017)

Další z udělených medailí, které se s odstupem času vypadají jako trapný omyl. Procházka je jedním z vědců, kteří se podíleli na vývoji nátěru FN Nano a hlavně „převratné české baterie“ HE3DA. Jenže výsledky tohoto ambiciózního projektu jsou daleko za očekáváním (respektive za nereálným očekáváním, jež vyvolali jeho původci). Prodělat na tom mohou investoři, kteří do stavby továrny na baterie HE3DA vložili 1,4 miliardy korun. Slabým místům projektu HE3DA se Ekonomický deník několikrát věnoval, například zde a zde.

Milan Fiĺo (2018)

Českého finančníka Zdeňka Bakalu Miloš Zeman opakovaně pomlouval a urážel. O to víc je nepochopitelné, proč z jeho rukou dostal medaili „slovenský Bakala“ Milan Fiĺo. Kontroverzní podnikatel, který za premiérské éry Vladimíra Mečiara výhodně zprivatizoval papírny v Ružomberoku. Balík 51 procent akcií později prodal koncernu Mondi. Naopak „zapomněl“ na slib předat část akcií zaměstnancům. Na Slovensku se stal nenáviděnou osobou, a tak se raději i svou mateřskou firmou přestěhoval v roce 2016 do Prahy. Podle médií dostal Fiĺo medaili od Zemana hlavně díky přátelskému vztahu s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým.

Pavol Krúpa (2018)

Miloš Zeman má pro kontroverzní slovenské podnikatele slabost. Ve stejný den jako Fiĺa vyznamenal také Pavola Krúpu; spojovala je v té době hlavně nenávist ke Zdeňku Bakalovi. Jenže Krúpa byl vždy hlavně nájezdník, který dokázal ve své době donutit k zaplacení výpalného i Skupinu ČEZ. Do roku 2018 byl hlavním akcionářem a manažerem skupiny Arca Capital, která letos zbankrotovala. Doplatí na to stovky českých a slovenských investorů, kteří se nechali zlákat k nákupu směnek skupiny Arca. Letos též soud v USA rozhodl, že Krúpa musí Zdeňku Bakalovi zaplatit odškodnění za vydírání ve výši 32,4 milionu dolarů.

Rok 2018 byl na kontroverzní vyznamenání opravdu bohatý. Medaili o Zemana dostali Krúpa, Fiĺo, Vitásková i dezinformátor Best. Zdroj foto: fotobanka Pražského Hradu

Alena Vitásková (2018)

Říjen 2018 byl na pochybné nositele státních vyznamenání opravdu bohatý. Miloš Zeman vyznamenal bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu z let 2011 až 2017 Alenu Vitáskovou – hlavně za (domnělý) boj se „solárními barony.“ Jenže působení Vitáskové na ERÚ představuje jednu velkou pohromu. Většina odborníků z úřadu odešla, nebo byla vyhozena. Nahradili je často amatéři bez potřebné praxe, kvalita práce a rozhodování ERÚ se zhoršila. Co se týká snížení regulovaných cen energií, zůstalo jen u slibů. Minimálně v jednom případě rozhodla Vításková tak, že pomohla ruskému Gazpromu a poškodila českého provozovatele plynovodů NET4GAS.

Rudolf Ovčaří (2019)

Pro mnohé pozorovatele bylo překvapením, proč medaili dostal právě tento privatizátor a bývalý spoluvlastník Třineckých železáren a České zbrojovky. Nabízíme možné vysvětlení. Ovčaří byl do loňského roku majoritním vlastníkem týdeníku Echo a webu Echo24. Zmíněný web spustil před druhým kolem prezidentské volby v lednu 2018 pomlouvačnou kampaň proti Zemanovu protikandidátovi Jiřímu Drahošovi. Kdo ví, možná i díky tomu Zeman v druhém kole Drahoše těsně porazil.

Vladimír Plašil (2019)

Plašilova firemní skupina Alta se orientuje na obchodování s Ruskem a dalšími postsovětskými republikami. Výsledky této podnikatelské skupiny jsou od doby, kdy Rusko spadlo v roce 2014 do ekonomické recese, poměrně skromné. Například projekt spolupráce s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel zůstal bez konkrétního výsledku. Více než za podnikatelské úspěchy tak Plašil dostal medaili ze známosti. Jeho spolupracovník podle Deníku N sponzoroval stranu Zemanovců a sám Plašil poslal sto tisíc korun Zemanovu nadačnímu fondu.

David Tramba